Поливана М.А.

Науковий керівник Вдовічен А.А.

Буковинська державна фінансова академія м. Чернівці

 

Інвестування економіки Чернівецької області:

 аналіз стану і тенденції розвитку

 

Анотація: У статті досліджено стан інвестування в підприємства різних галузей економіки Чернівецької області, проаналізовано джерела освоєння вкладень в основний капітал підприємств, виявлено тенденції  подальшого розвитку  процесу інвестування економіки Буковини та причини невисокого рівня інвестиційної привабливості економіки регіону.

Ключові слова: інвестиції, інвестиційний клімат, реальні інвестиції, фінансові інвестиції, прямі інвестиції, інвестор-нерезидент.

І. Вступ: Реформування економіки України поставило перед підприємствами ряд завдань, характерних для ринкових господарських відносин, а саме – пошук джерел фінансування та надійних контрагентів, забезпечення прибутковості функціонування за умов ринку. Адже саме  наявність інвестицій обумовлює соціально-економічний розвиток територіальних суспільних систем різного ієрархічного рівня, економічну незалежність країни. Усе частіше українські компанії виходять на світові ринки капіталів для залучення закордонних інвестицій або іноземних інвесторів. Чернівецька область не є винятком і розвиток економіки краю суттєво залежить від надходження інвестицій як джерел фінансування діяльності підприємств. Буковина – надзвичайно перспективний регіон з точки зору потенціалу економічного розвитку та інвестиційної привабливості. Основними причинами інвестиційної привабливості можна назвати такі як: унікальне географічне положення, багатство природних ресурсів (забезпеченість природними рекреаційними ресурсами на 1 кв. км території та 1 жителя, відповідно, в 1,4 та 1,8 рази вище, ніж в середньому по Україні), відсутність міжконфесійних та міжетнічних конфліктів та торгове партнерство області більш ніж з 60 країнами світу.

Дослідженню даної теми присвячені роботи к.е.н. Михайловської О.В., Вербівської Л.В., Сідненко М.В. Проте ще багато важливих питань щодо здійснення процесу інвестування залишаються відкритими. Це стосується насамперед неврегульованих нормативно-правових актів, податкового тиску, високого ввізного мита та нерозвинутої соціальної інфраструктури краю, що стоять на заваді залучення інвестиційних потоків на Буковину.

Тому, метою даного дослідження є аналіз стану та оцінка перспектив здійснення процесу інвестування в Чернівецьку область. У свою чергу, це потребує вирішення таких завдань:

·        виявити причини невисокої інвестиційної привабливості регіону;

·        дослідити особливості інвестиційних процесів в Чернівецькій області;

·        проаналізувати стан інвестиційної сфери Чернівецької області в умовах трансформаційної економіки.

Об’єктом дослідження є процес здійснення інвестиційної діяльності як складової фінансування діяльності підприємств Буковини, стимулювання соціально-економічного розвитку регіону.

Предметом дослідження є соціально-економічні аспекти формування інвестиційних ресурсів для розвитку регіону.

ІІ. Постановка проблеми: Дана проблема є актуальною як для всіх галузей вітчизняної економіки, так і для економіки Буковини, оскільки інвестиції за даних умов господарювання є вирішальним джерелом фінансування діяльності в основний і оборотний капітал підприємства. Інвестиційна діяльність регіону відбувається за рахунок різних джерел фінансування і  направлена на будівництво об'єктів соціальної сфери, реконструкцію, технічне переозброєння та відновлення потужностей діючих підприємств. З кожним роком підвищується інтерес зарубіжних інвесторів як до України загалом, так і до Буковини зокрема , як інвестиційного об'єкту. Необхідно провести аналіз теперішнього стану вкладання коштів в діяльність підприємств економіки Буковини та виявити тенденції розвитку інвестування в регіон за останні роки;виявити причини невисокої інвестиційної привабливості регіону та причини не жвавого інвестування діяльності галузей економіки.

ІІІ. Результати: Серед держав світу за обсягами інвестування до економіки області лідерами є Великобританія, Ізраїль, Італія, Німеччина, США, Кіпр.

Область зацікавлена в налагодженні співробітництва з метою випуску конкурентоспроможних виробів, скорочення трудомістких технологічних процесів, ввезення сучасного обладнання, нових технологій по виробництву верхнього одягу; спецодягу; текстильної галантереї; переробки деревини для виготовлення конкурентоспроможної продукції, потребує інвестувань у розвиток інфраструктури транскордонного туризму у т.ч. фольклорного, культурно-етнічного, релігійного, сільського, екологічного, екстремального та спортивного.

Тому необхідно гармонійно прискорити процес інвестування в область відповідно до потреб сьогодення.

Основними пріоритетними напрямами залучення інвестицій в наш край є:

·        активізація внутрішнього потенціалу промисловості, розвиток ринку землі міста, залучення інвестицій в мале та середнє підприємництво;

·         розвиток соціальної та туристичної інфраструктури міста та області;

·         розвиток інноваційного інвестування підприємств.

За 2008р. у розвиток економіки області за рахунок усіх джерел фінансування було вкладено майже 4,5 млрд.грн. капітальних інвестицій, у тому числі – 3,7 млрд.грн. інвестицій у основний капітал, що становило 125,5% до 2007р.

За рахунок коштів державного бюджету освоєно 838,8 млн.грн. інвестицій у основний капітал, що становить 22,5% від загального обсягу.

Приросту інвестицій у основний капітал досягнуто в 8 районах області. Найбільші темпи зростання спостерігалися в Путильському – в 4,4 раза, Герцаївському – в 3,4 раза, Вижницькому – в 2,4 раза, Кельменецькому та Кіцманському – в 1,5 раза районах.

У містах Чернівцях та Новодністровську обсяги інвестицій у основний капітал зросли відповідно на 5,2% та в 2,2 раза. У них сумарно освоєно більше половини (52,6%) всіх інвестицій у основний капітал.

У розвиток промисловості спрямовано майже третину (32,4%) всіх інвестицій у основний капітал, їх обсяг у порівнянні з 2007р. збільшився в 1,7 раза.

У соціально-культурну сферу (житлове будівництво, освіту, охорону здоров’я та надання соціальної допомоги; діяльність у сфері культури та спорту, відпочинку та розваг) спрямовано 978,5 млн.грн. або на 9% більше порівняно з 2007р., у тому числі в сферу культури та спорту відпочинку та розваг – 26,3 млн.грн. або в 1,7 раза більше, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – 77,4 млн.грн. або на 12,5% та в житлове будівництво – 791 млн.грн. або на 9,8%. Поряд з цим більше, ніж на чверть (на 28,2%) зменшились обсяги інвестицій у сферу освіти і склали 83,7 млн.грн..

Можливими причинами досягнення інвестиційного приросту в Новоселицькому районі є той факт, що протягом останніх років зберігаються позитивні тенденції щодо розвитку економіки. Збільшується частка грошових надходжень за відвантажену продукцію, зростають надходження платежів до бюджетів усіх рівнів, скорочується заборгованість із заробітної плати у галузях економіки та зростає середньомісячна заробітна плата.

За прогнозними розрахунками у 2009 році планується збільшення випуску  товарної продукції по таких підприємствах: ТОВ «Роднічок», ДП «М’ясо Буковини», ДП «Екосир», ВАТ «Мамалигівський гіпсовий завод», СТОВ «Тарасовецька птахофабрика» та на ряді інших підприємств. До речі, на вищевказаних підприємствах, збільшення виробництва сприятиме не тільки сталому економічному розвитку району, а й покращенню інвестиційного клімату в краї і зростанню привабливості району для іноземних інвесторів .

З метою нарощування обсягів виробництва промисловими підприємствами району заплановано у 2009 році здійснення ряду технологічних реконструкцій та впровадження нових технологій. Зокрема,  на ВАТ «Мамалигівський гіпсовий завод» заплановано переобладнання цеху під виробництво шпаклівки (сума інвестицій – 200,0 тис. дол. США. та реконструкція гіпсоварочного цеху, відкриття лінії по виробництву гіпсокартону; на ТОВ «Роднічок» планується запустити цех по виробництву алюмінієвого профілю.

Отже, в Чернівецькій області проявляються позитивні тенденції іноземного інвестування в напрямку зростання обсягу здійснюваних інвестицій.

Найвагоміші внески капіталу в економіку Буковини зробили нерезиденти з Кіпру, Швеції, Віргінських островів, Британських, Італії, Ізраїлю, Німеччини, США, Сполученого Королівства, Естонії, Румунії, Латвії, Туреччини, Нідерландів та Франції. На ці країни припало 92,4% від загального обсягу прямих інвестицій в область (47,3 млн. дол. США).

Рис. 1 Структура здійснених за 2008 рік інвестицій у Чернівецьку область,%

 

IV. Висновки: Наявний стан інвестування галузей економіки як Чернівецької області, так і економіки України загалом є незадовільним. За останні п’ять років спостерігається щорічне кількісне зростання обсягів інвестицій в галузі економіки нашої держави та з кожним роком підвищується інтерес зарубіжних інвесторів до України як інвестиційного об'єкту. Проте при аналізі інвестиційного стану треба враховувати і такі важливі фактори, як інфляція, економічне зростання або спад в економіці, світові економічні кризи, політична нестабільність, яка наявна в даний момент в нашій державі.

Область потребує інвестувань у розвиток інфраструктури транскордонного туризму, у т.ч. фольклорного. культурно-етнічного, релігійного, сільського, екологічного, екстремального та спортивного, а також у розбудову системи оздоровчих закладів, як одного з найбільш ефективних шляхів використання унікального ландшафтно-рекреаційного потенціалу регіону.

Для більшої активізації інвестиційної діяльності як в нашій країні загалом, так і в  Чернівецькій області зокрема необхідно здійснити наступні заходи:

    органам державного управління потрібно розробити та запровадити інвестиційну політику з чіткими механізмами реалізації на державному та регіональному рівнях на підставі зарубіжного досвіду та враховуючи наявний стан інвестування країни;

   необхідно органам виконавчої влади розробити та запровадити загальну стратегію інвестиційного розвитку регіонів, яка б визначала пріоритети інвестування на основі врахування їх економічного ефекту, але не сьогоденного і одноразового, а перспективного і стабільного ефекту;

   призначити відповідальних за комплексним, систематичним впровадженням і виконанням вище зазначених стратегій як на загальнодержавному, так і регіональному рівнях;

   необхідно впровадити жорстку систему контролю за використанням коштів, вкладених іноземними інвесторами;

    Президенту   України, Прем’єр - міністру України, Кабінету Міністрів України, депутатам Верховної Ради України перш за все потрібно подбати про забезпечення політичної стабільності в державі;

    органам законодавчої влади необхідно створити сталу законодавчу базу, яка регламентує процес інвестування в галузі економіки;

    також не зайвим буде впровадження гнучкої податкової політики держави щодо підприємств, інвестованих суб’єктами підприємницької діяльності інших держав,а також регулювання цін на товари, виготовлювані такими підприємствами;

   необхідно спрямувати частину кредиту, наданого Україні Міжнародним валютним фондом,  на покращення інвестиційного іміджу регіонів нашої країни

 

Література

 

1.     Сайт Державного комітету статистики України // http://www.ukrstat.gov.ua/;

2.      Сайт Головного управління  статистики у Чернівецькій області // http://www.oblstat.cv.ukrtel.net/;

3.     Офіційний сайт Чернівецької обласної державної адміністрації України // http://www.oda.cv.ua;

4.      Програма інвестиційної діяльності на 2008 рік // Сайт Головного управління економіки Чернівецької обласної державної адміністрації України http://www.economica.oda.cv.ua.

5.     К.е.н. Михайловська О.В., Шевчук О.В. Іноземне інвестування в регіони України та Чернівецьку область  // http://intkonf.org.