Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

Одажіу Д.Г.

Науковий керівник: Петращак О.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Шляхи детінізації економіки України

Важливою проблемою сучасного розвитку економіки України є значні обсяги її тінізації, адже за оцінками фахівців Мінекономіки у 2008 р. обсяги тіньової економіки в Україні склали близько 31,1%. Тіньова економіка чинить значний негативний вплив на всі соціально-економічні процеси, які відбуваються у суспільстві. Поширення тіньової економіки веде до різкого зниження ефективності державної політики, утруднення регулювання економіки ринковими методами, застосування інструментів податкової політики.

Фундаментальною стратегічною метою України є побудова суспільства європейського рівня, а отже - і спеціально орієнтованої ринкової економіки європейського зразка, цілком очевидно, що це неможливо без вирішення однієї з найбільших проблем української економіки - зниження рівня тінізації.

Оцінці масштабів тіньової економіки та її впливу на динаміку макроекономічних показників України приділено багато уваги у працях вітчизняних вчених В. Бордюка, С. Бондаря, Я. Дяченка, З. Варналія, В. Поповича, Т. Приходька, А. Соколовської та інших. Окремі аспекти тіньової економіки та її детінізації розглядаються у працях А.В. Базилюк, Я.А. Жаліна, І.І. Мазур та інших дослідників. Проте дослідження масштабів, причинності тіньової економіки та засобів її обмеження, відповідних теоретико-методологічних інструментів протидії тіньовій економіці не відповідають вимогам часу, що потребує подальших активних наукових пошуків.

Тому сьогодні важливим завданням є поглиблення пошуку засобів обмеження тіньових процесів, що потребує нагального вирішення на державному рівні і яке б  відобразилося  при розробці економічних, законодавчих, правових методів боротьби з тіньовою економікою. Однією з головних причин тінізації економіки є перекручені пропозиції між первинними факторами виробництва та невиправдано високі навантаження на доходи населення і бізнесу. Крім того, серед ключових причин зростання тіньової економіки, вчені відзначають низький рівень державного регулювання економіки [3, 26].

Серед основних чинників, які визначають надзвичайне зростання обсягів тіньової економіки на сучасному етапі розвитку держави, можна назвати: неефективність управління державною власністю і захисту прав власників; відсутність стабільного законодавства, яке регламентує економічну діяльність; недоліки у діяльності судової влади; незбалансованість державної регуляторної політики; відсутність стабільного законодавства, яке регламентує економічну діяльність [4, 28].

Все це об'єктивно зумовлює необхідність активних дій щодо детінізації економіки. Стратегічною метою детінізації економіки має стати істотне зниження рівня тінізації шляхом створення сприятливих умов залучення тіньових капіталів у легальну економіку. Це сприятиме відчутному збільшенню національного інвестиційного потенціалу, матиме значний позитивний ефект для бюджетної сфери, слугуватиме збільшенню довгострокової стабільності та зорієнтованості національної економіки на стратегічний розвиток і зростання. Зарубіжний досвід боротьби з тіньовою економікою показує, що найпоширенішими методами протидії тіньовій діяльності є правове забезпечення і створення відповідних органів контролю для впровадження заходів спрощення процедур сплати податків і ліквідації причин, що змушують підприємців переводити свій бізнес у «тінь». Слід зазначити, що у деяких країнах поряд із названими заходами для збільшення надходження до бюджету застосовують практику амністії нелегального капіталу, а боротьба з тіньовою економікою здійснюється за участю неурядових і громадських структур [2, 42].

Стан і проблеми державної протидії тіньовій діяльності в Україні певною мірою визначається позитивними зрушеннями.

Основою економічного механізму є Концепція розвитку системи запобігання та протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму на 2005 - 2010 рр.. Проте, до Концепції фахівці пропонують прийняти закони «Про фінансовий контроль в Україні», «Про державний фінансовий контроль за декларуванням доходів осіб, уповноважених на виконання функцій держави, та їх витратами» [2, 46].

Отже, з метою подолання негативних наслідків процесу тінізації економіки необхідно розробити та реалізувати низку заходів щодо протидії тінізації, а саме: залучення до реалізації стратегії легалізації представників міжнародних організацій, спеціалізованих на протидії нелегальному господарюванню, та громадянського суспільства; реальне і радикальне спрощення погоджувальних та дозвільних процедур щодо здійснення підприємницької діяльності особливо в інноваційній сфері; запровадження податкових стимулів до нагромадження та інвестування коштів в інноваційну сферу.

 

Література:

1.                                    Варналій 3. Шляхи детінізації економіки України та її особливості // Банківська справа. - 2007. - №2. - С.56-66.

2.                 Дяченко Я.Я. Логіка упорядкування понятійного апарату і протидії тіньовій економіці // Фінанси України. - 2006. - №8. - С.41-46.

3.                 Зуєва Л.С., Драган О.І. Подолання тіньової економіки - нагальна проблема суспільства України // Економіка, фінанси, право. - 2004. - №7. - С.26-28.

4.                 Озерський І.В. Тіньовий сегмент економіки // Економіка, фінанси, право. - 2005. -№1.-С28-31.

5.                                    Харазашвілі Ю.М. Тіньова економіка України у розрізі основних видів діяльності // Статистика України. - 2006. - № 4. - С.38-45.

6.                                    Офіційний сайт Міністерства економіки України [www.me.gov.ua].