д.е.н. проф. Яловий Г.К., НТУУ“КПІ”

ст. викл. Колесов С.В., ДДМА

к.е.н., ас. Іваницька О.В., НТУУ“КПІ”

 Методика оцінки ефективності інноваційних проектів

Для того щоб зрозуміти специфіку інноваційних проектів, на наш погляд, найперше необхідно визначитися з тим, для чого підприємство взагалі реалізує інноваційні проекти. Ми не можемо погодитися з тим, що головною метою є при цьому отримання певної величини тих чи інших ефектів в економічній чи соціальній сфері. При цьому підтримуємо позицію американського вченого Р.Фостера, який пропонує замість поняття «економічність» (економічної ефективності) застосовувати поняття «результативність». Запропонована Р.Фостером теорія доцільності впровадження інновацій  за своїм економічним значенням є близькою до категорії «граничних витрат», та «граничної виручки», але вона базується не на дії «закону спадної віддачі», а на законі «вичерпанням технічних можливостей удосконалення інноваційного продукту» [2].

Це зумовлює некоректність застосування традиційних критеріїв оцінки проектів щодо інноваційних проектів. Найбільш типовими критеріями для оцінки інвестиційних проектів є критерій чистої теперішньої вартості NPV, внутрішньої норми дохідності IRR, прибутковості інвестицій РІ, період окупності, а також численні модифікації цих критеріїв.

Основний «ефект», згідно якого має оцінюватися інноваційний проект полягає у впливу його на інноваційно-інвестиційний потенціал підприємства, який доцільно розглядати у двох вимірах: як сукупність ресурсів, задіяних в інноваційно-інвестиційному процесі і як віддачу задіяних ресурсів. Показники, за якими оцінюватиметься конкретний інноваційний проект мають групуватися навколо вище виділених осей (рис.1). Щодо практичної схеми оцінки інноваційного проекту в контексті його впливу на інноваційно-інвестиційний потенціал підприємства, то, на нашу думку, найбільш простою і прийнятною є двоступеневе введення таксономічних показників.

Подпись: Віддача задіяних ресурсівПодпись: Кількість додатково залучених дослідниківПодпись: Витрати на нове науково-дослідне обладнання в ра-мка х проектуПодпись: Створення нових лабора-торій в рамках проекту

Блок-схема: альтернативный процесс: інтегральний показник впливу проекту на віддачу задіяних ресурсів

Рис.1. Концептуальна схема оцінки інноваційного проекту підприємства

Ми виходимо з того, що інноваційні проекти підприємства реалізовувати необхідно в будь-якому випадку. Тобто на етапі відбору інноваційних проектів ставиться не питання: реалізовувати інноваційний проект чи ні, а питання, який з інноваційних проектів найбільш прийнятний до реалізації в умовах обмежених фінансових ресурсів.

У відповідності до рис. 1 спочатку доцільно визначити таксономічні показники впливу інноваційного проекту на ресурсну складову інноваційно-інвестиційного потенціалу підприємства за загальноприйнятими формулами [1, с. 5]. Щоб проводити відповідні оцінки необхідно побудувати вихідний масив показників. Отримання двох таксономічних показників адекватно введенню двовимірного простору, де центром координат буде умовний проект з мінімально можливим впливом на інноваційно-інвестиційний потенціал підприємства, а положення кожного інноваційного проекту буде характеризуватися координатою по осі впливу на ресурсну складову інноваційно-інвестиційного потенціалу підприємства  та координатою по осі впливу на результативнісну складову інноваційно-інвестиційного потенціалу (рис. 2).

Рис. 2. Діаграма впливу інноваційного проекту на інноваційно-інвестиційний потенціал підприємства

Загальний таксономічний показник доцільності реалізації інноваційного проекту відповідає відстані від точки, яка характеризує вплив проекту на інноваційно-інвестиційний потенціал підприємства до початку координат. Якщо два проекти мають однакові загальні таксономічні показника впливу на інноваційно-інвестиційний потенціал підприємства, то відбирати доцільно той, у якого значення показника впливу на результативну складову є більшим.

 

Література

 

1.                       Тищенко А. Н., Давыскиба Е. В. Оценка эффективности использования экономического потенциала региона / А. Н. Тищенко, Е. В. Давыскиба // Коммунальное хозяйство городов. – 2004. – №56. – С. 3-13.

2.                       Фостер Р. Обновление производства: атакующие выигрывают / Р. Фостер.: пер. с англ. – М.: Прогресс, 1987. – 272 с. : рис., табл.