Економічні науки/10.Економіка підприємств

Ткаченко О.В.

Криворізький факультет Запорізького національного університету, Україна

Методи і інструментальні засоби реінжинірінгу бізнес-процесів

Відповідно до визначення Е.Г. Ойхмана і Е.В. Попова: «Реінжинірінг бізнесу передбачає новий спосіб мислення - погляд на побудову компанії, як на інженерну діяльність. Компанія або бізнес розглядається як таке, що може бути побудоване, спроектоване або перепроектоване відповідно до інженерних принципів». До інженерних методів відносять перш за все методи конструювання, моделювання, розрахунків ефективності.

Реінжинірінг бізнес-процесів не можна ототожнювати з вирішенням таких завдань, як автоматизація процесів обробки інформації, реінжинірінг програмного забезпечення, реорганізація організаційної структури, поліпшення якості продукції і послуг, які можуть вирішуватися самостійно і незалежно один від одного, проте передбачається їх обов'язкове комплексне рішення при реінжинірінгу бізнес-процесів.

Реінжинірінг бізнес-процесів виконується на основі застосування інженерних методів і сучасних програмних інструментальних засобів моделювання бізнес-процесів.

Розглянемо основні методи і засоби, які використовуються в різних роботах по реінжинірігу бізнес-процесів (рис.1).

Формування місії припускає визначення стратегії поведінки підприємства на ринку в частині розширення меж ринку або глибокого проникнення на ринок, диверсифікації діяльності або підвищення якості товарів і послуг, глобалізації або локалізації діяльності тощо. Як основний метод формування стратегії підприємства зазвичай використовується метод аналізу ієрархій Сааті. Як інструментальні засоби аналізу ієрархій використовуються статичні експертні системи з можливістю обробки якісних (нечітких) оцінок, такі, як Expert Choice,

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1.Послідовність робіт по проектуванню бізнес- процесів

 

Guru, Level 5.

Вибір сегментів ринку припускає конкретизацію стратегічних цілей підприємства в частині визначення регіонів, споживачів, каналів розподілу продукції і послуг. Основними методами досліджень на цьому етапі виступають методи статистичного аналізу і прогнозування ринків збуту, нейронних мереж, інтелектуального аналізу даних сучасних інформаційних сховищ. Найбільш могутніми інструментальними засобами аналізу і прогнозування для виявлення основних сегментів ринку є ППП SAS, SPSS, Neuron - Line, Brain Maker, Polyanalyst і др

Формування продуктових портфелів для виділених перспективних сегментів ринку припускає оцінку можливостей підприємства в плані ефективності розподілу капіталовкладень по різних проектах і продуктах. Для вирішення цього завдання зазвичай використовуються математичні моделі і методи оптимізації. Одним з найбільш відомих засобів бізнес-планування є ППП Project Expert, який дозволяє проектувати і оцінювати бізнес-плани

підприємства для різних варіантів стратегій.

Проектування бізнес-процесів. Виявлений на третьому етапі продуктовий портфель визначає зміст бізнес-процесів, для яких необхідно детально розробити технологію їх здійснення з позиції досягнення заданих критеріїв ефективності. Для вибору конкретних технологій потрібно розробити статичні і динамічні моделі бізнес-процесів, що дозволяють виконати оцінку їх ефективності.

Існують різні методи і засоби моделювання бізнес- процесів, які в основному зводяться або до функціонального (діаграми робочих потоків Oracle Designer 2000, Silverrun, Natural Engineering Workbench, функціональні діаграми Design / IDEF ), або до об'єктно-орієнтованого моделювання (мова UML, засіб Natural Engineering Workbench ).

Проектування використання ресурсів. Після графічної побудови статичної моделі бізнес-процесу потрібно виконати аналіз її реалізації з позиції ефективності і достатності ресурсів. Для цього використовуються методи вартісного аналізу функцій і динамічного імітаційного моделювання. Так, статичний вартісний аналіз функцій дозволяє виявити:

-             найбільш трудомісткі і витратні функції;

-             функції, що не вносять внесок до утворення прибутку;

-             функції з низьким коефіцієнтом використання ресурсів.

Вартісний аналіз функцій реалізується або за допомогою засобів CASE -технологій, таких, як Design/IDEF, або за допомогою систем комплексної автоматизації підприємств, наприклад, R/3, або за допомогою спеціалізованих програмних продуктів, таких, як Easy ABC +.

Для динамічного аналізу бізнес-процесу використовуються методи імітаційного моделювання, які дозволяють генерувати статистику виконання безлічі бізнес-процесів одного або декількох типів за тривалий період часу. При цьому велике значення надається аналізу вузьких місць в організації бізнес-процесів, пов'язаних з перевантаженням ресурсів, утворення черг, або навпаки недовантаженням ресурсів. До відомих засобів імітаційного моделювання

відносять ППП РДО, Workflow Analyser, Pilgrim, Ithink, Rethink тощо.

Отже, реінжиніринг - це наслідок жорстокої конкурентної боротьби, яка вимагає впровадження наукоємких інноваційних технологій як засобів підвищення продуктивності і ефективності діяльності підприємства за допомогою сучасних методів та інструментальних засобів.