Пальонко Ярослав Васильович                                          

                                     Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

Проблеми залучення іноземних інвестицій в Україну

Як свідчить світовий досвід, найкоротший шлях піднесення на якісно новий рівень розвитку продуктивних сил країни - оптимальне використання інвестицій у різноманітних організаційно-правових формах.

На сучасному етапі розвитку світового господарства однією з найважливіших та найактуальніших проблем для країн з перехідною економікою та країн, що розвиваються, є залучення та раціонально-ефективне використання іноземних інвестицій.

Проблему залучення іноземних інвестицій та їх роль в економіці України розкриваються в дослідженнях таких вітчизняних вчених, як М. Динисенко, М. Долишній, В. Федоренко, Н. Хохлов, А. Музиченко, М. Мельник, І. Бережна, В. Онищенко та ряд інших. Зокрема, В. Федоренко здійснив аналіз чинників, які позитивно впливають на розвиток економіки шляхом надходження до неї іноземних інвестицій. А М. Мельник провів аналіз і здійснив класифікацію факторів формування інвестиційного клімату.

З метою виявлення позитивних і негативних чинників впливу на залучення іноземних інвестицій в Україну доцільно провести оцінку і аналіз їх обсягів.

Вже кілька років поспіль лідерами прямого іноземного інвестування в українську економіку залишаються промислово розвинені країни. Безумовними лідерами інвестування були і є Кіпр ($8 306,2 млн.),  Німеччина ($6 757,2 млн.), Нідерланди ($3 127,1 млн.), Австрія ($2 411,1 млн.), Великобританія ($2 248,6 млн.), Російська Федерація ($2 106,3 млн.) та Сполучені Штати Америки ($1 455,7 млн.).

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, вкладених в економіку України, у 2008 році становив $36 450,9 млн., що на 23,4% більше обсягів інвестицій на початок цього року.

Аналіз показав, що потоки прямих іноземних інвестицій значно зросли за останні роки. Але незважаючи на всі кількісні та якісні зміни, Україна сприймається іноземними інвесторами як несприятлива для інвестування країна.

 Можемо виділити такі основні негативні чинники інвестиційного клімату в Україні:

1)   нестабільна політична ситуація в Україні;

2)   надмірний податковий тиск на інвесторів;

3)   очікування розвитку фінансової кризи, що розпочалася у США наприкінці 2007 року;

4)   відсутність страхової компанії, яка б покривала комерційні ризики під час реалізації особливо великих інвестиційних проектів;

5)   недостатнє правове забезпечення в сфері регулювання іноземних інвестицій, законодавче обмеження на іноземне інвестування в окремі галузі країни, недостатня розробка економічних програм по інвестиційним іноземним капіталовкладенням в Україну;

6)   недостатня обізнаність інвесторів з інвестиційною привабливістю української економіки;

7)   нестабільність поставок та цін на паливо та нафтопродукти, недосконалість валютної системи країни, високі ставки мита на ввезення при надходженнях іноземних інвестицій в Україну.

Проте дослідження доводять, що в Україні існує ряд позитивних факторів, що впливають на вибір іноземного інвестора. Зокрема виділяємо такі основні:

1)   наявність матеріально-сировинної бази, необхідної для реалізації інвестиційних програм, вигідне географічне становище (близькість до країн Західної та Центральної Європи, розташування біля морів);

2)   наявність відносно дешевої робочої сили, кваліфікованих працівників;

3)   достатньо високий рівень розвитку науково-технічних розробок у багатьох галузях;

4)   стабільні виробничі зв’язки з країнами СНД;

5)   наявність вільних економічних зон, технопарків, значні масштаби ринку.

З вищезазначеного можемо сказати, що в Україні існують як і негативні, так і позитивні фактори впливу на інвестиційний клімат. Проте негативні фактори переважають, що призводить до існування проблеми залучення іноземних інвестицій в економіку країни.

Поліпшення умов іноземного інвестування в Україні можна досягти шляхом запровадження мораторію на зміни у законодавстві, оптимізації структури виробництва, вдосконалення трудового законодавства, галузевої та регіональної диверсифікації виробництва, максимально ефективно використовувати наявний потенціал, намагатися мінімізувати вплив негативних факторів як з боку держави, так і з боку окремої господарюючої одиниці.

Отже, можна зазначити, що на сьогоднішній день проблема залучення іноземного інвестування є досить актуальною, тому потребує подальшого дослідження та аналізу з боку економістів-дослідників.

Література:

1.  Бережна І. Ю. Оцінка іноземної інвестиційної діяльності на території України //Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2008. - №3. – с. 28-32.

2.  Гальчинский А. Иностранные инвестиции: проблемы и перспективы //Інвестиції: практика та досвід. – 2005. -  №18. - с.12-15.

3.  Румянцева С. Динаміка залучення прямих іноземних інвестицій //Цінні папери України. -  2008. - №34. – с. 31.

4.  www.lib.com.ua