Экономические науки”/10.Экономика предприятия

 

Сергій О.М., Михайлюк Ю.І., Плахтєєва А. Л.

Буковинська державна фінансова академія,

Україна, м. Чернівці

 

ВИКОРИСТАННЯ СЕРЕДНІХ ВЕЛИЧИН НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

 

 

У нових умовах формування ринкових відносин, функціонування підприємствам із різними формами власності необхідно шукати нові шляхи підвищення ефективності суспільного виробництва, а також уміло використовувати вже існуючі методи обчислення на підприємствах. З описових кількісних засобів аналітичного дослідження значного поширення набуло використання середніх та відносних величин.

Актуальність обраної теми полягає в тому, що серед узагальнюючих показників, які застосовують для характеристики суспільних явищ і виявлення закономірностей їхнього розвитку, велике значення мають середні величини Це можна пояснити тим, що статистика вивчає сукупності за варіаційними ознаками, зміна яких проявляється в зміні кількісних значень окремих одиниць цих сукупностей. На індивідуальні значення кожної одиниці спостереження діють кілька чинників, а також індивідуальні особливості Наприклад, розподіл робітників двох підприємств можна охарактеризувати за їх кваліфікацією, яка виражається розрядом. Для цього слід розраховувати показник середнього тарифною розряду окремо по кожному підприємству. Одержані середні величини можна порівняти і дати однозначну відповідь, на якому з підприємств рівень кваліфікації робітників вищий.

Тому, досліджуваному рівню кваліфікації робітників надають узагальнювальну характеристику, що виконує роль середньої величини. В середній величині зібрано типові ознаки, характерні для всієї сукупності. Середня величина є одним з найпоширеніших способів узагальнення.

Вивчаючи суспільні явища з метою виявлення характерних, закономірних рис у конкретних умовах місця й часу, статистика широко використовує середні величини. Складно без визначення середніх надати порівняльну характеристику продуктивності праці, рівня урожайності тощо.

Середньою величиною в статистиці називають узагальнюючий показник, який характеризує типовий рівень варіаційної ознаки в розрахунку на одиницю однорідної сукупності.

Середні величини — це абстрактні величини, за допомогою яких досягається узагальнення відповідних сукупностей типових, однорідних явищ, процесів, показників. Без обчислення середніх величин неможливо досліджувати процеси з метою виявлення їх закономірностей, вивчати явища за різними сукупностями, вивчати явища, що змінюються, у динаміці, нівелювати нетипові, випадкові варіанти значень показників.

Середні величини (прості арифметичні, зважені арифметичні, середні хронологічні, середні геометричні, середні гармонічні, середні квадратичні) використовуються в аналізі для узагальнюючої характеристики масових однорідних показників (середня заробітна плата робітника, середня чисельність працівників, середня ціна реалізації тощо). Через середню величину характеризують загальний рівень ознаки, що аналізується, коли вона схильна до значних коливань. Обов’язковою умовою для використання способу середніх величин є якісна однорідність сукупності явищ та фактів, що вивчаються.

Під час обчислення середніх величин необхідно враховувати, що вони поділяються залежно від поставлених цілей на дві групи:

- прості середні, обчислені без урахування значущості кожного елемента в загальній сукупності;

- зважені середні, в яких враховано вагу (значущість) досліджуваних елементів.

Найбільш простою є середня ― арифметична, яка обчислюється простим діленням суми окремих значень ознак на їхню кількість.

         Однак така середня не дає дійсного значення ціни для загальної сукупності заготовлених матеріалів, оскільки в ній не враховано розмірів партій матеріалів. Точніше уявлення про середню ціну дає зважена середня арифметична.

         Середня гармонічна тісно пов’язана із середньою арифметичною і обчислюється як відношення суми ознак до суми добутків цих ознак на обернені значення варіант. За даними наведеного вище прикладу, середня ціна заготівельних матеріалів розраховується за допомогою середньої гармонічної.

Середня квадратична обчислюється добуванням квадратного кореня з частки від ділення суми квадратів окремих значень досліджуваної ознаки на їхню кількість.

         Із степеневих середніх у статистиці найчастіше використовують середню арифметичну, рідше — середню гармонійну, середню геометричну — тільки для обчислення середніх темпів динаміки, а середню квадратичну — для розрахунків показників варіації. Середню кубічну майже не використовують. Вирішити, яку саме середню потрібно застосовувати в окремому випадку, можна шляхом аналізу конкретної досліджуваної сукупності. Вірну характеристику сукупності за варіаційною ознакою в кожному окремому випадку дає тільки певний вид середньої.

         Тому, як бачимо використання середніх величин на підприємствах є важливою складовою аналізу  всіх напрямків діяльності. Адже, за допомогою них можна  реально визначити його фінансово-економічний стан, розрахувати прогнозовані показники на майбутнє, які сприятимуть кращому  застосуванню наявних ресурсів, що безпосередньо вплине на  результати діяльності підприємства.

Література:

1.Сидоренко М. Висвітлення основних проблем і цілей у розрізи секторів статистики, зазначених у проекті розвитку системи державної статистики для моніторингу соціально-економічних перетворень.-Моніторинг в Україні.-2008.-№8.-с.15-19.

2.www.lib.com.ua

3.www.lsl.lvviv.ua