Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

Зайцев І.Ю.

 

Українська інженерно-педагогічна академія

 

Деякі аспекти гуманізації викладання фізики

в сучасних умовах існування освітніх систем

 

Проблема гуманізації освіти багатоаспектна. Вона виникла значною мірою в результаті зростаючих культурних потреб людей. Разом з тим, вона пов'язана з вимогами підвищення розвиваючої ролі та виховного потенціалу школи. У плані морального виховання гуманізація протиставляється технократизму, формалізму і бездуховності. Гуманізація освіти стосується всього її змісту. Формалізм і бездуховність при навчанні літературі ще гірші і небезпечніші ніж технократизм при викладанні фізики або хімії. У багатьох країнах це було правильно зрозуміло, але, на жаль, у нас в останні роки реформування школи відбувається копіювання застарілої американської системи шкільної освіти. При цьому гуманізація освіти підмінюється її спеціалізацією або профілюванням шляхом однобокої зміни співвідношення гуманітарних і природно-наукових предметів. Відбувається зниження рівня викладання останніх, скорочується час на їхнє вивчення, вони переводяться в категорію варіативних (читайте, необов'язкових) і т. п. Вивчення історії та аналіз сучасних міжнародних тенденцій гуманізації шкільної освіти дозволяє багато в чому прояснити суть справи.

За останні три десятиліття – ідеї гуманізації шкільної освіти та
 викладання фізики отримало значний розвиток. При цьому визначилися деякі загальні тенденції гуманізації викладання фізики в школі: включення в навчальний курс елементів історії філософії, теорії наукового пізнання, методології науки, розкриття соціального та культурного значення фізики.

Треба відзначити, що не всі закордонні тенденції варто розглядати як позитивні і неминучі. Закордонний досвід потрібно сприймати дуже критично. Однією з неоднозначних тенденцій можна назвати інтеграцію предметів природознавства на старшому щаблі для шкіл з гуманітарним ухилом. А от розширення, і розвиток межпредметних зв'язків – справа перспективна. Іншою сумнівною тенденцією є генералізація навчального курсу фізики не на теоретичній, а на прикладній основі: енергетика, транспорт, зв'язок, тощо. Зокрема, цей принцип реалізовано у навчальному курсі Міжнародного бакалавреату для середніх класів. Незважаючи на авторитет Міжнародного бакалавреату, є серйозна критика цього напрямку.

Проблема гуманізації освіти не може бути вирішена без відповідної підготовки вчителів. Ряд обставин у житті нашого народу і держави в сучасному світі, вимагає нового підходу до спеціалізації вчителів. Ізоляція сфери освіти від зовнішнього миру раніше з політичних, а тепер з економічних причин приносить величезна шкоду.

Подоланню (хоча б частковому) зазначених пороків може служити нова спеціалізація вчителів, розроблена в Московському педагогічному університеті. Ця спеціалізація забезпечується двома зв'язаними спецкурсами: "Современные международные тенденции развития методики преподавания физики в школе" і "Английский язык для учителя физики". Перший із цих курсів висвітлює останні досягнення передової закордонної методики в

У світлі сучасної теорії пізнання і психології інтелектуальної діяльності в курсі розглядаються загальні часткові міжнародні досягнення теорії і практики навчання фізиці. До загальних досягнень відносяться:

·        визнання загальноосвітньої та розвивальної ролі фізики як навчального предмета в школі;         .

·        визначення сенситивного віку учнів для початку систематичного вивчення фізики;

·        фактичне визначення міжнародного стандарту змісту загального курсу фізики для середнього і старшого шкільного віку, що дасть можливість для перевірки і порівняльного аналізу якості знань школярів різних країн.

З цими досягненнями студенти знайомляться, вивчаючи цілий ряд педагогічних явищ, таких як:

·        створення в США загальноосвітнього курсу фізики для гуманітаріїв (Harvard Physics Project);

·        розробка стандарту шкільної освіти з фізики для середніх і старших класів у США й Англії;

·        розробка програм і підручників шкільних курсів фізики для середніх класів у США, Англії та Міжнародного бакалавреату;

·        розробка вимірників для перевірки і оцінки рівня знань школярів з фізики та проведення міжнародних порівняльних досліджень.

До часткових, але не менш важливих, досягнень відносяться методичні знахідки, що дозволяють розвивати теоретичне мислення учнів, їх пізнавальну активність, що робить доступним для розуміння важкий матеріал сучасної фізики. Зокрема, мова йде про наукові методи пізнання, які є одночасно і об'єктом пізнання, і методом для наступного вивчення фізики.