Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Пасічник В.Ю., Гаргін В.В.

 

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Специфіка застосування дослідницького методу навчання у початкових класах

Специфіка застосування дослідницького методу навчання у початкових класах прояв­ляється:

а) у конструюванні навчальних проблемних завдань, які учні розв'я­зуватимуть самостійно, але обов'язково під керівництвом учителя, оскільки вони носять навчальний характер. Метою їх використання є не тільки (й не стільки) засвоєння нових знань та умінь Сіх можна подати і  в  готовому  вигляді),   як оволодіння дитиною досвідом  цілісного розв'язання проблеми;

б) у способах керівництва самостійною пошуковою діяльністю учнів.

 Для самостійного розв'язання використовують різні навчально-про­блемні завдання. Під час їх вибору враховується кілька обста­вин. По-перше, за допомогою дослідницького методу організовується за­своєння такого змісту навчального предмета, який має велике пізнавальне й практичне значення для учня, оскільки самостійна творча діяльність вимагає більше часу для своєї реалізації у порівнянні з іншими видами. По-друге, доведення передбачення потребує таких методів пізнання, які доступні учням початкових класів. По-третє, у роботі з молодшими школярами, особливо на початкових етапах залучення дітей до самостійного розв'язання цілісної проблеми, доцільно використовува­ти завдання, в яких доведення передбачення здійснюється у ма­теріальній або матеріалізованій формі. По-четверте, для самостійного виконання конструюються проблемні завдання, для яких спосіб розв'я­зання конкретної проблеми є результатом перенесення відомого способу в нові умови за аналогією.

Навчальні проблемні завдання в структурі дослідницького методу слід називати навчально-дослідницькими, щоб підкреслити їх особли­вості й специфіку виконання. Навчально-дослідницькі завдання кожний учень виконує самостійно, хоча за змістом вони можуть бути однакови­ми для групи чи всього класу. Зазначимо, що різні рівні загальної готов­ності дітей та досвіду виконання ними окремих пошукових умінь вимага­ють індивідуального підходу до організації дослідницької діяльності. Індивідуалізація здійснюється шляхом побудови на однаковому змісті варіативних завдань, які мають різний ступінь складності для дітей з високим, середнім та низьким рівнями готовності.

На першому етапі учнівського дослідження створюється проблемна ситуація. Аналіз її дозволяє учням усвідомити зміст протиріччя, са­мостійно сформулювати або сприйняти ту проблему, яку пропонує учи­тель. З метою усунення труднощів на цьому етапі використовуються такі прийоми:

а) система «навідних» (без підказки) запитань, завдань. («Розгляньте і усно опишіть зовнішній вигляд ... Чи не виникає у вас запитань під час цього?»);

б)  орієнтування учнів на аналіз змісту дослідницького завдання й порівняння його складових частин, тобто виділення сторін, які вступа­ють у протиріччя. («Прочитати завдання. Виділити ті чистини, в яких закінчені думки про об'єкт... Порівняти ці частини. Яке запитання мож­на поставити?»);

в)  залучення до послідовного аналізу змісту завдання. («Що в за­вданні відомо про об'єкт (або згадайте про об'єкт...)? Що невідомо? Що треба дізнатися (визначити)? і т. ін.»);

г) актуалізація відомих знань про об'єкт і спонукання до порівняння з тими, які подаються в завданні. («Згадайте про ... Що ви дізналися про об'єкт із завдання? Порівняйте, що ви знаєте і про що прочитали. Чи не виникає у вас запитань? Про що ви хотіли б запитати?»).

На другому етапі етапі висловлення передбачення для керування діяльністю школярів часто використовується непряма „підказка” ходу розв'язання проблеми. Значення такої допомоги вивчалося в психології (А. Н. Леонтьєв, Я. А. Пономарьов та ін.). Експериментально доведено, що вона має навчальний ефект тоді, коли в конкретній проблемній ситу­ації повністю вичерпані індивідуальні можливості дитини.

Прийоми, що полегшують пошуки шляхів виконання навчально-дослідницьких завдань, такі:

а)  додаткова інформація (у вигляді схематичного зображення пред­метів, явищ, процесів, додаткових спостережень за ними; актуалізації життєвого досвіду; перегляду діа- і кінофільмів);

б) повторення способу виконання аналогічних завдань;

в) розв'язання аналогічних, але простіших завдань;

г) указівка на аналогії;

д) постановка додаткових запитань, які спрямовують хід міркування;

є) актуалізація загальних законів, правил, принципів і закономірно­стей, які сприятимуть поясненню або передбаченню фактів, дій та ін.

Доведення правильності передбачення — одна з важливих ланок розв'язання проблеми. Діти виконують систему послідовних дій, спрямова­них на відбір і групування фактів, встановлення певних зв'язків, здійснення узагальнень і формулювання попередніх висновків. Підсумком такої роботи є підтвердження передбачення, певною мірою його уточнення й розширен­ня, або заперечення, тобто доведення його помилковості.

На останньому етапі учні роблять загальний висновок і порівнюють його з визначеними цілями. Аналіз виконання навчально-дослідницького завдання є завершальним елементом педагогічного керівництва. Він забез­печує повне усвідомлення всіма учнями класу кожного етапу розв'язання проблеми, розуміння суті допущених помилок, доцільності застосування окремих дій та операцій. Аналіз проводиться шляхом фронтальної бесіди.