Психологія та соціологія

Клінічна психологія

Дубич С.Я., Савіна Я.В.

Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара

Кафедра медичної психології, психодіагностики, та психотерапії

Порівняльна характеристика стресогенних факторів у вагітних жінок

в офіційному і в цивільному шлюбах

         Ряд сучасних наукових досліджень дозволяють по-новому підійти до проблеми взаємодії вагітних жінок і плода [1-7]. Вони свідчать, що емоційний стан жінки суттєво впливає на протікання вагітності й пологів, на стан і розвиток дитини у внутрішньоутробний період. Позитивне відношення жінки до своєї вагітності сприяє підвищенню її стійкості до дії стресогенних факторів. При тривалих стресових станах в крові матері виникає надлишкова кількість стероїдних гормонів, що проникають через плацентарний бар`єр і впливають на розвиток мозку плода. Останні дослідження показали, що почуття прихильності виникає не відразу після народження дитини, а проходить тривалий шлях становлення, починаючи від періоду виношування вагітності. Зміни в душевній сфері жінки, що привносяться вагітністю, одна з найскладніших і мало досліджених областей психології. Актуальність порушеної теми продиктована також і іншими соціально-психологічними причинами. Серед них зростаюче число розлучень, зниження народжуваності, висока частота післяпологової депресії, зростання чисельності дітей, що сиротіють при живих батьках. Напевно здорове у всіх відношеннях покоління можливо виростити лише в умовах повноцінної сім`ї, де жінка почуває себе найбільш впевнено і захищено і найповніше реалізує свою материнську функцію.

         В сучасний період крім офіційних шлюбів досить поширеними є цивільні шлюби. В обох випадках жінки вагітніють і народжують дітей. Чи є різниця в психоемоційному стані у цих жінок в період вагітності ще недостатньо досліджено. Відсутній також перелік стресогенних факторів, типових для періоду вагітності, що не дає можливості детальніше дослідити їх психоемоційний стан. В зв`язку з цим ми поставили задачу розробити відповідний опитувальник, що містить перелік ймовірних стресогенних факторів. Також дослідили вираженість дії цих стресогенних факторів в процесі вагітності в першому, другому та третьому триместрах. Порівняли прояви стресогенних факторів у вагітних жінок при офіційному та цивільному шлюбах.

ОПИТУВАЛЬНИК ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ СТРЕСОГЕННИХ ФАКТОРІВ 
1.Ф.И.О. _____________________________________________
2.Возраст________________________________________________
3.Зарегистрирован ли брак, __________________________
4. Какая беременность по счету_______________________________________
5.Срок беременности________________________________________________
6. Какие из перечисленных факторов вызывают у вас переживания в данный период беременности? Поставьте галочку напротив них.
1. Плохой сон при беременности
2. Недостаток внимания со стороны мужа 
3. Тревога за будущего малыша
4. Конфликты с начальством, коллегами на работе (учебе)
5. Госпитализация в больницу
6. Материально-бытовые проблемы
7. Непонимание со стороны мужа 
8. Изменение своего самочувствия
9. Изменение фигуры
10. Страх перед родами, родовой болью 
11. Непонимание начальства (коллег)
12. Посещение женской консультации
13. Задержка в карьерной лестнице из-за беременности
14. Повышенная усталость, утомляемость 
15. Конфликты дома с мужем (родственниками, друзьями)
16. Социальные страхи (войны, нестабильности общества)
17. Тревога, связанная с неопытностью, отсутствием навыков ухода за ребёнком и общения с ним

18. Страх одиночества

         Дослідження проведено у 60 вагітних жінок, з яких 30 перебувають в офіційному, а 30 в цивільному шлюбі. Отримані дані, приведені в таблиці 1, показують як часто проявляється дія різних стресогенних факторів у вагітних жінок, що знаходяться в офіційному та в цивільному шлюбах в різні триместри вагітності. Аналіз результатів тестування показав, що у вагітних жінок, які перебувають в офіційному шлюбі прояви дії стресогенних факторів протягом всієї вагітності траплялися частіше (680 балів), ніж у тих, що в цивільному шлюбі (600 балів). Можливо, що в цивільний шлюб вступають більш стійкі до стресу жінки, а в офіційний шлюб – менш стійкі. Одначе, в першому триместрі прояви стресу у вагітних жінок з офіційним шлюбом були меншими (180 балів), ніж у тих, що в цивільному шлюбі (200 балів). Підвищені показники нестійкості до стресів у вагітних в цивільному шлюбі викликані дією таких стресогенних факторів, як «Нерозуміння з боку чоловіка» і «Недостатня увага чоловіка». В офіційному шлюбі такі стресогенні фактори не діяли.

Таблиця 1

Відсоток вагітних жінок, збентежених дією стресогенних факторів

№ п/п

Стресогенні фактори

Кількість вагітних жінок з проявами дії стресогенних

факторів, %

В 1 триместрі

В 2 триместрі

В 3 триместрі

Офіцій-ний шлюб

Цвіль-ний шлюб

Офіцій-ний шлюб

Цвіль-ний шлюб

Офіцій-ний шлюб

Цвіль-ний шлюб

1

Погіршення самопочуття

60

30

40

 

60

 

2

Зміна фігури

50

 

 

 

 

 

3

Соціальні страхи

40

40

 

 

 

 

4

Підвищена втома

30

40