к.т.н. Пеньков А. П., Герасимов В. В., Герасимова О. Л.,
Кременчуцький К. В.

Дніпропетровський національний університет

Розробка «працеохоронної» моделі «бізнес-аналізу»
для технологічних потреб управління

 

«Бізнес-аналіз» (Sпр – потужна алгоритмічна система) набуває все більшого значення в сучасних бізнес-процесах. Бізнес-аналітика (Business Intelligence) надає керівництву інформацію про тенденції конкретної системи для прийняття рішень, зменшуючи ризики.

Особливістю виконаної дипломної роботи є те, що загалом «багатовимірні бази даних» та системи класу Business Intelligence (система праці Sпр) орієнтовані (як видно з назви) саме на бізнес-аналітику. В даному ж випадку вони використовуються для вирішення «технічних завдань». Це в свою чергу унеможливлює використання потужних вбудованих «систем здобування даних» (data mining).

В роботі наведений аналіз вхідної реляційної бази даних (БД). Потім на її основі описана побудова багатовимірної БД з трьома вимірами (локомотиви, режими роботи та час) та двома групами мір по цим вимірам: потужність (поточна, максимальна та мінімальна, для цього виду локомотиву в даному режимі роботи) і споживання палива. Це дає змогу проводити, наприклад, аналіз ефективності використання палива локомотивом, для чого був обчислений показник відношення спожитого палива до виробленої за цей час корисної роботи.

В такому разі «предметом праці» є дані, які зберігаються в реляційній БД, бо вони підлягають обробці. «Засобом праці» в такому разі виступають моделі перетворення даних у наглядний для аналізу вигляд. Таким чином із загальної схеми праці випливає модель праці в даному випадку (рис. 1).

За допомогою «інструментів» (Sупр) SQL Server Analysis Services та SQL Server Reporting Services створено середовище, де аналітик без знань основ БД та OLAP-систем (надбудова над БД) може створювати довільні звіти на основі побудованого спеціалістом «кубу даних» (Sзас). Також був створений звіт графічного вигляду, який на основі «обчисленого члена» відображає використання палива на 1 кВт*год виконаної роботи, що має цілком зрозумілу користь для аналітика.

В даній роботі були використані наступні можливості SSAS та SSRS:

        Створення моделі 5-рівневої ієрархії (час);

        Створення моделі нерегламентованого матричного звіту;

        Створення моделі нерегламентованого графічного звіту;

        Створення моделі типового графічного звіту.

В той же час не були використані наступні можливості SSAS і SSRS:

        Вбудовані складні алгоритми здобування даних (data mining);

        Елементи Business Intelligence для розмірностей;

        Ключові показники ефективності (Key Performance Indicators).

Використання останніх можливостей вимагає більших знань по даній предметній області. Дана система (Sпр) після вдосконалення може бути використана на виробництві.

Література

1.     Кобевник В. Ф. Охрана труда. – К.: Высшая школа, 1990. – 288 с.

2.     Мардахаев А. А. Охрана труда. История, теория, практика. – Львов: Высшая школа, изд-во Льв. ун-та, 1984. – 140 с.

3.     Обработка информации в системе «человек – машина». – Вычислительный центр АН СССР: Москва, 1973. – 123 с.

4.     Эргономические проблемы охраны труда. Межвузовской сборник научных трудов. / Отв. редактор В. В. Романов. – Тверь, 1990.

5.     Сивакумар Харинатх, Стивен Куин. SQL Server Analysis Services 2005 и MDX для профессионалов. – М.: Диалектика, 2008. – 848 с.

6.     Гандерлой Майк, Джорден Джозеф, Чанц Дейвид. Освоение Microsoft SQL Server 2005. – М.: Диалектика, 2007. – 1104 с.