Шевченко Анна Михайлівна

Черкаський державний технологічний університет

Консультування в Україні: ІТ-консалтинг  як один із пріоритетних напрямів

Становлення інформаційної (електронної, цифрової або нової) економіки, яка, на відміну від індустріальної епохи, характеризується пріоритетною роллю знань, перевагою інтелектуальної складової у формуванні доданої вартості, стрімким скороченням життєвого циклу інновації, які забезпечують ринковий успіх компанії.

Консультування (або загальноприйнятий нині термін «консалтинг») застосовується для вирішення проблем підприємства, виходу із кризи, підвищення якості роботи та користується постійно зростаючим попитом.

Вагомий внесок у висвітленні різних аспектів консалтингу і ефективності управління внесли вітчизняні та зарубіжні вчені: Е. Савушкін, Р. Фісун, О. Блінов, Г. Васильєв, Д. Майстер, Ч. Грін, Р. Галфорд.

 Наукова новизна дослідження полягає у запропонованому комплексі заходів  щодо підвищення рівня та розширення спектру консультаційних послуг в Україні.

 В Україні галузь консалтингових послуг є відносно молодою, але достатньо перспективною. Періодом зародження ринку консалтингової послуг можна вважати 1990 рік. У цей час відкривалися представництва іноземних компаній, таких як Arthur Andersen, Baker&mckenzie, Barents Group, Coopers&lybrand, Deloitte&touche, Ernst&young, KPMG, Price Waterhouse Coopers, Roland Berger&partners. Ці компанії вийшли на ринок як реалізатори проектів, які фінансувалися міжнародними організаціями.

У 1992 р. була створена асоціація консалтингових фірм «Укрконсалтинг» з метою об'єднання консультантів для забезпечення процесів масової приватизації. Після завершення становлення українські консалтингові компанії розширили спектр своїх філій у всіх великих містах України [1].

На консалтингові послуги в Україні спостерігається значний попит, за даними експертів, він склав 25-30%. За різноманітними прогнозами  до кінця 2008 року кількість клієнтів консалтингових послуг в Україні зросте на 10-25%. Це зумовлено частково і тим фактором, що європейські консалтингові компанії починають виходити на український ринок, пропонуючи інноваційні рішення. Така ситуація спонукає український консалтинговий бізнес розвиватися швидше, обирати свої пріоритети, вміло залучати європейський досвід для власної економіки й шукати свою нішу на ринку консалтингових послуг [2].

За оцінкою компанії «Лігабізнесінформ», політична криза України стимулюватиме розвиток консалтингових послуг. Постійні «національні» революції, нестабільність економіки ведуть до загострення конкуренції і відповідно, росте ринок консалтингових послуг [3].

Рис. 2 Структура ринку консалтингових послуг

Щодо світового масштабу, то у всьому світі ріст консалтингового ринку за минуле десятиліття виріс у 20 разів – з $5 млрд. до $100 млрд. До 2015 року очікується збільшення росту споживання консалтингових послуг до 20%. У Європі цей ринок оцінюється в $44,55 млрд. за рік. Загальна сума доходів консалтингових фірм Великобританії зросла майже на 16%, і склала $4,3 млрд., в Росії - $1,7 млрд.

В Україні існує безліч компаній, що надають послуги в певних напрямах консалтингу: інвестиційному, управлінському, IT-консалтингу, кадровому, юридичному тощо, але говорити про завершення формування ринку консалтингових послуг передчасно. Оцінити його насиченість також достатньо проблематично. Але в цілому ринок консалтингу України можна охарактеризувати як такий, що швидко розвивається (Рис.2) [3].

Рис. 2 Зростання ринку консалтингу в Україні, %

На нинішньому етапі розвитку ринку консалтингових послуг можна впевнено зазначити, що дуже перспективними є всі ІТ-послуги (за даними IDC, прибуток від ІТ-консалтингу становить 12% на рік), оскільки в Україні ще дуже багато підприємств, які потребують модернізації та автоматизації операційної діяльності. Це, в свою чергу, потребує змін у підході до ведення бізнесу, в плануванні діяльності компанії, у стратегічному розвитку та в управлінні підприємством [4].

Проаналізувавши ринок, можна дійти висновку, що з ростом фінансових та інших ринків в умовах всесвітньої глобалізації, ІТ - консалтинг має мегапотужні можливості. І, навпаки, консалтинг в сфері інформаційних    технологій    не   зможе набути  швидкого росту без розвитку інших сфер бізнесу.

Отже, порівнюючи зарубіжний і вітчизняний ринок консалтингових послуг, головною відмінністю є розмір спектру фінансових послуг. Наприклад, на Заході збільшення попиту на інформаційні технології, зумовлене зацікавленістю виробників у впровадження проектів типу «підприємство-ресурси-планування» (ПРП). Такі проекти реалізовуються комплексно, на їх впровадження потрібно багать часу (від 6 місяців до 2-х і більше років) і капіталовкладень. Компанії Coca-Cola i Gillette Co витратили на впровадження проектів $250 млн кожна [4].

Крім того, в економічно-розвинених країнах, співпраця з консультантами може розвиватись за таким напрямом, як розроблення інноваційних підходів до технологій, введення бізнесу, заснованих на інформаційних технологіях. Наприклад, Farmland Industries Inc., агрогігант з Канзасу з річним оборотом у      $9 млрд., створив спільне підприємство з Ernst&Young-One System Group LLC. Створена компанія не тільки впроваджує програмне забезпечення ПРП, але й здійснюватиме супровід усіх технічних проектів Farmland протягом наступних 15 років.

Німецькі фірми в галузі консалтингу одержують все більш технічно складні замовлення. Клієнти вимагають від консультантів, щоб вони не обмежувались поданням знайдених недоліків у роботі, але й пропонували план заходів щодо їх подолання, вироблення нової виробничої концепції [4].

Щодо розвитку вітчизняного ІТ-консалтингу, то тут варто зазначити, що в економіці України головний фактор, за яким вибирають консультанта, — низька ціна послуг разом з відносно високою якістю. Перевага українських консультантів в тому, що вони можуть надати кращу консультаційну пораду менеджеру підприємства, яке функціонує у вітчизняній економіці, ніж іноземний спеціаліст, який не стикався з нашими проблемами на практиці. Отже, вітчизняні консультанти мають нагоду підняти якість своїх послуг до світового рівня і скласти конкуренцію світовим консалтинговим фірмам.

Таким чином, можна запропонувати комплекс заходів, які підвищать активність розвитку українського бізнесу в сфері IT:

1) українським компаніям потрібно сконцентруватись на розробках у сфері ІТ- стратегій, впровадження стандартів ефективного управління інформаційними технологіями та інформаційною безпекою, програмного забезпечення для автоматизації процесів виробництва, технологій розвитку інфраструктури, центрів аналізу і обробки інформації;

 2) впровадження ІТ-стандартів (Cobit, ITIL, ISO 17799/ISO 27001) як інструментів контролю стану справ та розвитку інформаційних технологій можуть допомогти підвищити ефективність та результативність функціонування фінансових організацій;

3) орієнтуватися на корпоративних замовників, оскільки вони забезпечують  більшу частку замовлень;

4) розширити спектр послуг та надавати послуги високої якості;

5) українські консалтингові фірми мають досягнути такого рівня, щоб бути конкурентоспроможними із західними фірмами, що активно підтримуються урядовими структурами та працюють на ринку України, періодично то зменшуючи, то розширюючи свою діяльність; маючи великий інтелектуальний потенціал, держава повинна вжити заходів щодо підвищення престижу професії консультанта.

Саме консультанти в сфері інформаційних техно­логій можуть допомогти в вирішен­ні фінансових проблем підпри­ємств, використовуючи найкра­щий досвід та найновіші розроб­ки, як сукупність сервісних та управлінських про­цесів, направлених на обслугову­вання потреб бізнесу, покращити ефективність діяльності інформаційних технологій до особливостей розвитку українських компаній.

Література

1.     Bepба В. Управлінське консультування в Україні: місія не здійсненна?// www.management.com.ua

2.     Ринок консалтингових послуг в Україні від 16.07.2008р.//www. westdevelopment.com.ua

3.                                                                                                                                                                      Информационно - аналитическая газета «Деньги»//www.dengi-info.com

4.                                                                                                                                                                      Єжова Л.Ф. ІТ-консалтинг// www.library.if.ua

5.     Марянчик М. ІТ-консалтинг в Україні та стандарти управління інформаційними технологіями для фінансових установ// Фінансовий ринок України(№7), 2007.