Педагогические науки/4. Стратегические направления реформирования системы образования.

 

Власова І.А.

Рассолова Л.В.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Професійна підготовка як складова іншомовної компетенції студентів економічних спеціальностей

 

Комунікативна компетенція припускає відповідність вимогам, установкам і стандартам, пропонованим майбутньому фахівцеві в різних областях його діяльності, у тому числі професійної. В умовах навчання студентів немовних (економічних) спеціальностей актуальної залишається задача удосконалювання їхньої підготовки по англійській мові.

Дійсно, не викликає сумніву той факт, що англійська мова є інструментом майбутньої професії фахівців з керування економікою, менеджментові, податкам і оподатковуванню та ін. Усе більше число вовлеченных в учбово-пізнавальний процес усвідомлять, що англійська мова функціонує не тільки як предмет вивчення, але і як засіб передачі спеціальної інформації. У зв'язку з цим робота над офіційними (автентичними) англомовними джерелами входить в обов'язкову частину в робочі програми по дисципліні англійська мова для студентів економічних спеціальностей, а також служить основним принципом при складанні навчальних посібників і методичних розробок.

В основу обов'язкового дворічного практичного курсу англійської мови покладений тематико-ситуативний принцип, а в рамках теми виділяються ситуації, по яким будується навчання. Програма орієнтована на формування всіх аспектів іншомовної компетенції - язиковий, мовний (дискурсивної) іпрофесиональной (деятельністний).Одним з основних принципів побудови програми по англійській мові є модульний принцип. Розробка модулів по дисципліні дозволяє здійснити контроль за рівнем засвоєння знань і розвитком умінь. Даний принцип сприяє більш відповідальному відношенню студентів до навчання і служить мобілізуючим фактором. Програма складається з декількох модулів. Їхній комплекс представляє єдине ціле і спрямован на досягнення кінцевих цілей.

Структура модуля виділяє три основних блоки: блок, що містить матеріал для вивчення; тренувальний блок; блок контролюючий. Перший блок - основний, тому що матеріал у ньому структурований на інформаційні елементи у виді текстів, таблиць, схем, що наочно відбивають весь обсяг представленого матеріалу і внутрішні логічні зв'язки модуля. Сюди також входить словник основних термінологічних слів і словосполучень, націлений на необхідний рівень засвоєння (дізнавання, відтворення, творче застосування). Надалі планується використання аудио- і відеоматеріалів. Специфічні труднощі англійської мови роблять доцільним включення завдань для удосконалювання фонетичних навичок. Другий блок складається з тренувальних вправ і завдань, що сприяють розвиткові предметних, професійних і загальнавчальних умінь, а також з комунікативних і практичних завдань і методичних рекомендацій з їхнього використання. Важливо, щоб вибір видів вправ діяльності був досить широкий, тому що вони повинні відповідати різним рівням знань студентів. Усі вправи і завдання взаємодіють і утворять систему, забезпечуючи повторюваність і як наслідок, міцне засвоєння спеціальної лексики. Трохи докладніше варто зупинитися на змісті і цілях проектних завдань. Такі завдання мають ряд незаперечних переваг, хоча не завжди легкі для виконання. Работа по складанню проектів як виду аудиторної практики допомагає студентам краще довідатися один одного і розвиває навички мови на професійні теми. Даний вид роботи може розглядатися і як стимул, джерело підвищення зацікавленості студента в досліджуваному матеріалі, тому що вносить розмаїтість у стереотип заняття. Варто мати на увазі, що підвищити ефективність проектної роботи можна, якщо викладачем здійснюється не стільки контролююча, скільки керівна і підтримуюча функції, а також, якщо студентам надається можливість удосконалювання проекту в рамках серії занять.

Проекти, структуровані на максимальну ефективність, припускають зднання всіх перерахованих вище факторів і сама ретельна розробка всіх етапів, що містить достатній ступінь труднощі (some degree of challenge). Такі проекти засновані на цілому ряді передумов для успішної реалізації. Відзначимо лише деякі: концентрація уваги студентів на життєво важливих і тому цікавих темах і проблемах; діалог автора з викладачем при достатньому ступені незалежності і самостійності першого; акцент на використання всіх задіяних умінь і наступна орієнтація на результативність.Використання методу проектування створює у студента відчуття ідентичності навчального досвіду майбутньої професійної діяльності, удосконалює базові і профільні знання по англійській мові, підвищує здатність до критичного і творчого мислення.

Третій блок, що контролює, містить діагностичні тести, запитальники, оглядові вправи, націлені на самооцінку й оцінку знань і знайдених умінь. Завдання різного рівня складності можуть бути використані як форми атестації по накопичувальній системі. Такий розділ як граматика спирається на програмний матеріал і обмежується явищами, характерними для літератури по даній спеціальності.

Використання англійської мови на заняттях значно збільшує обсяг навчального часу, протягом якого відбувається удосконалювання комунікативних умінь і одержання професійне-орієнтованої інформації.

Корисний і незамінним залишається, на наш погляд, переклад на рідний і досліджуваний мови не тільки як засіб навчання, але і як цільове професійне уміння. Знайдені в ході вивчення англійської мови знання і навички полегшать випускникам економічних спеціальностей їхню професійну діяльність, у тому числі роботу з оригінальною англомовною літературою, а також спілкування з фахівцями - носіями мови.