Політологія /3 теорія політичних систем

     К.і.н. Федорчак Т.П.

    Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Моделі формування національних держав у Європі

 

Вчені, які досліджують нації і націоналізм, відзначають нерівномірність формування національних держав у Європі і кожний з них трактує цей процес своєрідно. Е.Сміт вважає, що поява національних держав „у різний час і в різних місцях” спричинила „часовий розрив між трьома основними революція­ми – у сфері поділу праці, контролі управління і культурної координації  [2, с.88-90]. П.Альтер вбачав процес національної розбудови в Європі не в кардинальних змінах соціальної, економічної і політичної сфер XIX-XX ст., а в трансфор­ма­ції самої ідеї нації [1], вказуючи на три основні фази формування держав. У І фазі (ХУ1-ХУШ ст.) національні держави виникали на основі загаль­ного політичного минулого і революційних змін монархії. В Нідерландах, Англії і Франції династичні держави перетворились у нації-держави. ІІ фаза (І пол. XIX ст.) містить „уявлення про націю як культурну спіль­ність”. У ІІІ фазі (ІІ пол.XIX–поч.XX ст.) теж переважало поняття культурної нації. У Центральній і Південно-Східній Європі національні держави виникали шляхом сецесії і поділу поліетнічних імперій. Він вважав, що сформована політична свідомість народів, які живуть у цих регіонах і сприймають себе як мовні і етнічні общини, була спрямована не в державу, і навіть не на існуючу державу, а проти неї (1, с. 155-156).

Досить цікавою моделлю нерівномірності форму­ван­ня національних дер­жав у Європі є уявлення Е.Геллнера про „часові пояси”. Розгляд цих ідей дає змогу повніше уявити появу національних держав у Європі. Е.Геллнер пише, що є кілька часових поясів становлення національних держав. Перший часовий пояс – атлантичне узбережжя Європи з своєрідним вкрапленням націй, у держави, які існували. „Якщо  націоналізм припускає шлюбний союз держави і культури, вважав він, – то в цьому регіоні пари склалися задовго до того, як було оголошено, що вони створені одне для одного. У цій частині Європи хоч і існувала безліч місцевих діалектів, але всі вони були близькі до мови, вживаної адміністративними структурами. „Носіїв цих діалектів” можна було „переко­на­ти, що формаль­на стандартизована мова, яку їм пропонують освоїти для спілку­ва­ння з чинов­никами, це правильна версія тієї мови, якою вони користуються вдома” [3, с.180]. Тож, більшість без особливих конфліктів і труднощів сприй­няла „національну „Я-концепцію”, панівної високої культури [3, с.181].

Другий часовий пояс „на схід від атлантичного узбережжя Європи”, де побудова національних держав уніфікувалась. Відсутність династичних державполітичних одиниць, відповідних націоналізму і дві кодифіковані культури італійська та німецька, вимагали „єдиного політичного даху” над тією територією, де вже доміну­вала висока культура. Основне завдання цієї частини Європи зібрати воєдино дрібні і середні держави, що часто спричиняли крах небажаних правителів. Отож, національні держави тут виковувались у війнах і напруженій дипломатичній боротьбі [3, с.181-182].

Третій часовий пояс – далі на схід, мав певні зразки національного будівництва. Існувала „досить складна, клаптикова ситуація географічного і соціального сплетіння різноманітних культур. При цьому політичні, культурні і релігійні межі зовсім не збігалися і не підтримували одна одну”. Тому даний регіон Європи мав досить важке завдання: створення культур і держав, які їх формують [3, с.182]. При цьому вчений виділяв два основних сценарії побудови національних держав. Перший – наявність ідеї історичної нації – групи, що раніше мала своє державне утворення, але втратила його і націоналістичні вимоги були пов’язані з відродженням політичної одиниці, „зниклої в результаті династичних чи релігійних конфліктів” [3, с.182]. Другий сценарій, навпаки, припускав створення політичної одиниці, яка пов’язана винятково з „культурною своєрідністю даної території”. Е.Геллнер писав, що відмінності між сценаріями не такі принципові, як прийнято вважати, а важлива наявність активістів, пропагандистів, просвітителів, які закликають відродити колишню славу нації, чи ж роблять спроби „звернути увагу на її культурну своєрідність”, без посилань на політичну історію. Наявність таких людей і відрізняє форму­ван­ня держав у даному регіоні від „централізації зверху”.

Четвертий часовий пояс за Е.Геллнером, „більш-менш відповідає території колишньої царської імперії”. У 1815-1918 рр. Східна Європа була поділена між трьома імперіями Османською, Російською і Габсбургів, що розвалились у 1918 р., але держави тут сформувались по-іншому через фактичне відновлення меж Російської імперії у кордонах Радянського Союзу [3, с.183]. Нові держави на теренах двох інших імперій, хоч ідеологічно й відрізнялись, але пішли шляхом національного будівництва, а ідеологія СРСР не була націоналістичною. У цьому регіоні Європи ніколи не було „ні держави-нареченого, ні нареченої-культури”, а „їх пошук був тимчасово припинений через сімдесяти чи сорокалітнє панування більшовицької ідеократії”. І лише колапс СРСР вдруге відкрив у цьому часовому поясі „дорогу націоналізмові[3, с.127,132].

Тож, процес становлення держав нового типу прямо залежав від попереднього існування на тій чи іншій території половинок майбутньої пари „держава стандартизована культура”. Там, де вони сформувалися до початку індустріалізації, процес появи національних держав був швидким і безболісним, без прийняття спеціальних політичних рішень і проходження різних стадій культурної гомогенізації. Якщо ж була лише одна з половинок культура, слід було найперше створити загальні політичні інститути, тобто розбудувати державу, без проходження всіх стадій культурної гомогенізації. Коли ж були відсутні обидві половинки майбутньої пари, необхідно було створити загальні політичні інститути та сформувати стандартизовану культуру.

Література:

1. Альтер П. Этапы образования национальных государств в Европе // Празаускас А.А. (сост.) Этнос и политика. Хрестом. – М., 2000. – С.155-157.

2. Смит Э.Д. Образование наций // Празаускас А.А. (сост.) Этнос и политика. Хрестоматия. – М., 2000. – С. 86-94.

3. Геллнер Э. Пришествие национализма. Мифы нации и класса // Нации и национализм. – М.: Праксис, 2002. – С.121-145.