„Економічні науки” 11. Логістика

к.е.н Мельникова К.В.

Харківський національний економічний університет

 

ВПЛИВ ЛОГІСТИЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ НА РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Для підприємств найбільш суттєве значення набуває завдання здійснення інтеграції, яка дозволяє їм забезпечити конкурентні переваги у ринковому середовище. Ці переваги можливо отримати використовуючи логістичні методи, завдяки яким можливо знизити (оптимізувати) витрати, підвищити продуктивність праці та поліпшити якість продукції та послуг. Логістика об’єднує в єдиний процес таки види діяльності, як матеріально-технічне забезпечення, виробництво, збут, інформаційний обмін, управління запасами, складування, транспортування, вантажепереробку та інші.

 Слід зазначити, що вивченням проблем логістичної діяльності підприємств займалися такі вчені, як Бауерсокс Д.Д., Клосс Д.Д.  [1], Гаджинский А.М. [2], Крикавський Є.В. [3],  Уотерс Д. [4] та багато інших. Логістика розглядається як інтегрований процес, який повинен сприяти створенню споживчої вартості з найменшими загальними витратами. Але в даний час не має однозначного трактування вченими-економістами змісту логістичної інтеграції.

Мета роботи - визначити суть та вплив логістичної інтеграції на результати роботи підприємства.

         Логістична інтеграція - це об'єднання дій та цілей функціональних підрозділів в рамках підприємства, а також  об'єднання з постачальниками, дистриб'юторами і споживачами у часі та у просторі заради отримання сінергичного ефекту.

Основна мета логістичної інтеграції – це створення пов’язаних між собою процесів, які охоплюють весь логістичний ланцюг та дозволяють розробляти і постачати на ринок високоякісні інноваційні товари по сприятливим цінам  у короткі терміни.

Під процесом логістичної інтеграції мається на увазі взаємодія між споживачами і постачальниками, спільну розробку товару та визначення переліку обов’язкових логістичних послуг, наявність загальних систем обміну інформацією. Використання інформаційних технологій дозволяє створити засоби інтенсифікації інформаційних потоків в ланцюзі поставок в обох напрямах. Застосування електронного обміну даними дозволяє забезпечити повністю прозору інформаційну систему, завдяки якої постачальники можуть управляти вхідними матеріальними потоком з урахуванням графіків виробництва, наперед одержаних від підприємства, а також запускає механізм руху фінансових потоків. Вдосконалення відносин з постачальником повинне також мати на увазі аналіз можливостей тіснішої інтеграції методів і процедур продавця з методами і процедурами споживача.

Основна відмінність цієї ідеї від традиційних відносин між споживачами, постачальниками і дистриб'юторами полягає у тому, що міжфункціональні групи, складені з різних фахівців підприємства  мають тісно співробітничати з ними у пошуках можливостей удосконалення процесів постачання, виробництва та збуту, а також поліпшення ситуації на межах між цими процесами.

Необхідно зазначити, що завдяки залученням постачальників в процес проектування дозволяло деяким підприємствам не тільки допомогтись безперервного впровадження інновацій в нові вироби, але і розробити простіші і ефективні проекти.

Для певних підприємств реалізація подібної інтеграції поки що представляється неможливою, проте вже існують виразні ознаки того, що в майбутньому саме ступінь і якість логістичної інтеграції стануть вирішальним чинником успіху на ринку.

З урахуванням того, що конкурентна перевага все більш значною мірою залежить від працездатності і ефективності логістичної діяльності, стає очевидною пряма залежність між інтенсивністю співпраці між постачальником і споживачем на всіх рівнях і вірогідність отримання переваги перед конкурентами.

Література:

1. Баузрсокс Д.Д., Клосс Д.Д. Логистика: интегрированная цепь поставок: Пер. с англ, - М.; ЗАО Олимп-Бизнес, 2001. 640 с.

2. Гаджинский А.М. Логистика: Учеб. Пособие: - М.: Издательско-торговая корпорацій „Дашков и К”, 2003. – 408 с.

 3. Крикавський Є.В. Логістика. Для економістів: Підручник. - Львів: ВНУ „Львівська політехніка”, 2004. – 448 с.

4. Уотерс Д. Логистика. Управление цепью поставок, - М.: Юнити-Дана, 2003. – 502 с.