Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

Аспірант Блага В.В.

 

Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна

 

Урахування екологічних та соціальних чинників при визначенні економічної ефективності інвестиційних проектів на АТП

 

Загальні вимоги, які варто враховувати при оцінці інвестиційних рішень на транспорті є: урахування соціально-економічної природи інвестицій в АТП; урахування екологічного ефекту від впровадження інвестиційних проектів на транспорті.

Це питання набуває чинності в умовах інтеграції України в Європейську спільноту, тому всі інвестиційні рішення необхідно приймати з точки зору приорітетності суспільної економічної ефективності проекту, особливо на підприємствах автомобільного транспорту. Багато досліджень еколого-економічного спрямування доводять, що одним із основним джерел забруднення повітря міста є пересувні джерела і насамперед автотранспорт, на частку якого припадає 80 % усіх забруднень навколишнього середовища міста. Кількість автотранспортних засобів у місті Харкові за останні 10 років збільшилася майже у 2 рази, що обумовлює необхідність серйозного поліпшення роботи в напрямі скорочення викидів транспортними засобами. Ріст автомобілізації у мегаполісах за відсутністю правових і економічних механізмів регулювання технічної та екологічної безпеки автомобілів перетворив автотранспорт в значне джерело забруднення атмосферного повітря.

Існує сукупність методів оцінки екологічних ефектів інвестиційних проектів. Ці методи можливо групувати у дві групи: 1. методи ринкової оцінки екологічних результатів інвестиційних проектів; 2. методи оцінки фізичних змін в навколишньому природньому середовищи та стану реціпієнтів.

Перша група методів частіше застосовується для знаходження грошових аналогів повної економічної цінності навколишнього природнього середовища. Друга група засобів дозволяє знайти грошовий еквівалент економічного збитку від забруднення навколишнього середовища [1]. Для нашого дослідження найбільш привабливою є друга група методів, тому що вони застосовуються в тих випадках, коли має місце оцінка як негативних змін в навколишньому середовищи, так і позитивних, що обумовлені заходами по знешкодженню екологічних збитків.

Благо, яке виникає в процесі капіталовкладення, визначається в абсолютному вимірі на основі підрахунків змін вартісних показників здійснення автотранспортних послуг, а також змін грошових потоків між державою, інвестиційними посередниками, споживачами, власниками, бізнес-партнерами, підприємствами, що беруть безпосередню й опосередковану участь в інвестиційній діяльності [2]. Суспільне благо від інвестування є сумою додаткових грошових потоків, що формується у виробників та споживачів продукції інвестиційних проектів, та вартісним еквівалентом екологічних і соціальних наслідків інвестиційної діяльності. Підраховане подібним чином додаткове суспільне благо становить економічний ефект від запровадження та експлуатації проектів. З цьго виходить, що інвестиційне благо становить економічний ефект, але приймати обгрунтовані управлінські рішення на підставі тільки цих даних неможливо, тому необхідно співставляти обсяг створеного суспільного блага із суспільними витратами. Потрібна система показників економічної ефективності з урахуванням усіх наведених складових.

Важливою складовою системи показників зовнішньої суспільної економічної ефективності інвестиційних проектів на АТП є коефіцієнти соціальної та екологічної спрямованості. Реалізація інвестиційних проектів, направлених на оновлення пасажирських автобусів для міських перевезень дасть змогу суттєво підняти стандарти якості обслуговування, підвищити рівень транспортної безпеки, зменьшити шкідливий вплив транспорту на зовнішнє середовище.

Коефіцієнт соціальної спрямованості:

,                                                   (1)

де  - соціальна ефективність проекту, грн.;

     – інвестиції в будівництво обєктів інвестиційного проекту (в пасивну частину основних фондів), грн.

Коефіцієнт екологічної спрямованості:

,                                                  (2)

де  – розмір попередженого екологічного збитку навколишньому природному середовищу завдяки реалізації проекту, грн.;

     – інвестиції в будівництво обєктів інвестиційного проекту (в пасивну частину основних фондів), грн.

,                                                                (3)

де   - екологічний збиток навколишньому природному середовищу та рівень компенсації цього забруднення до реалізації проекту;

     - екологічний збиток навколишньому природному середовищу та рівень компенсації цього забруднення після реалізації проекту, грн.

Розроблені коефіцієнти будуть враховані при створенні системи показників оцінки зовнішньої суспільної економічної ефективності інвестиційних проектів на підприємствах автомобільного транспорту.

 

Література:

1.                      Экологический менеджмент / Н.В. Пахомова, А. Эндерс, К. Рихтер. – СПб.: Питер, 2003. – 544 с.

2.                      Ястремська О.М. Економічний аналіз ефективності інвестиційних рішень (з позицій суспільства та бізнес-партнерів) // Регіональні перспективи. – 2003. - № 2, 3 (27, 28). – С. 170 – 173.