Економічні науки/7.Облік і аудит

 

Губський Ю.Г.

Дніпродзержинський державний технічний університет

Контроль як функція управління

 

Розвиток продуктивних сил і виробничих відносин у різних соціально-економічних формаціях обумовлює потребу в удосконалюванні функцій управління процесом виробництва. При цьому однією з найважливіших функцій управління є чітко організована система контролю, бо призначення контролю відповідає цілям управління. До того ж трансформаційні проце­си, що здійснюються в Україні, реформа бухгалтерського обліку та фінансової звітності, затвердження нового Плану рахунків і Положень (стандартів) обліку зумовлюють необхідність рефор­мування контрольно-ревізійної діяльності, бо вона в умовах ринкових перетворень набуває особливого характеру. Доказом цього є як збільшення кількості підприємств різних форм влас­ності, так і підвищення складності умов їх економічної виробни­чо-господарської діяльності, що загалом значно перевищує мож­ливості відповідних контролюючих органів та потребує вдоско­налення їх роботи.

Контроль, в перекладі з французької (“controle”), означає перевірку або спостереження з метою перевірки. Цей термін мож­на трактувати як спостереження, нагляд, перевірку з метою про­тидії чомусь небажаному.

У загальному з погляду суспільних процесів слід розрізняти такі види контролю:

               контроль як функція відношень у соціальному управлінні – це система спостереження і перевірки процесу функціонування відповідного об'єкта в соціальній сфері суспільства з метою вста­новлення його відхилень від заданих параметрів;

               як функція відношень у політичному керівництві є засобом розширення демократії в умовах багатопартійного суспільства. Основна мета контролю – перевірка виконання прав­лячою партією своїх програмних установок і передвиборних плат­форм щодо прискорення соціально-економічного розвитку країни для зростання добробуту народу;

               контроль як функція відношень у народній демократії – засіб самоврядування народу, що здійснюється самим народом і для народу;

контроль як функція відношень в управлінні продуктивни­ми силами і виробничими процесами або, інакше кажучи, еко­номічний контроль доцільно розглядати як систему контрольних заходів, спрямованих на раціональне господарювання підприємств з різних форм власності в ринкових умовах.

Окремим об'єктом дослідження поняття «контроль» як ка­тегорії є економічний контроль, який ототожнює собою певні відносини з приводу контролю в економічному житті. Еко­номічний контроль – сукупність економічних відносин, які виника­ють у системі взаємодії та управління продуктивними силами і виробничими процесами. При цьому слід відмітити, що поняття “економічний контроль”, виходячи з багатогранності еко­номічних відносин, не є остаточно визначеним, тому вчені й досі дискутують з цього приводу.

Фінансовий контроль здійснюється як на самому підприємстві, так і щодо підприємства з боку держави та недер­жавних органів контролю, реалізується за допомогою фінансових інститутів, зумовлених товарно-грошовими відносинами. На відміну від інших видів контролю фінансовий контроль - вартісний контроль. Тому він має місце у всіх сферах суспільного відтворення і супроводжує весь процес руху грошових фондів, включаючи і стадію осмислення фінансових результатів.

Об'єктом застосування фінансового контролю є комплекс господарських процесів і грошових відносин сфери матеріального виробництва та невиробничої сфери.

Фінансовий контроль на державному рівні призначений для реалізації фінансової політики держави, створення умов для фінансової стабілізації. Це, насамперед, розробка, затвердження і виконання бюджетів усіх рівнів і позабюджетних фондів, а та­кож контроль за фінансовою діяльністю державних підприємств й установ, державних банків і фінансових корпорацій. Фінансо­вий контроль з боку держави недержавної сфери економіки сто­сується лише сфери виконання грошових зобов'язань перед дер­жавою, включаючи податки й інші обов'язкові платежі, дотри­мання законності і доцільності при витраті виділених їм бюд­жетних субсидій і кредитів, а також дотримання встановлених урядом правил організації грошових розрахунків, ведення обліку і звітності.

Фінансовий контроль за діяльністю підприємств включає також контроль з боку кредитних установ, акціонерів і внутрішній контроль: перевірку ефективності і доцільності вико­ристання грошових ресурсів – власних позикових і залучених; аналіз і зіставлення фактичних фінансових результатів із прогно­зованими; фінансову оцінку результатів інвестиційних проектів; правильність і вірогідність фінансової звітності; контроль за фінансовим станом і ліквідністю.

Фінансовий контроль можна умовно класифікувати за різни­ми критеріями:

— часом проведення: попередній; поточний (оперативний); наступний;

— суб'єктами контролю: президентський; контроль пред­ставницьких органів влади і місцевого самоврядування; контроль виконавчих органів влади; контроль фінансово-кре­дитних органів; відомчий; внутрішньогосподарський; ауди­торський;

— сферою фінансової діяльності: бюджетний; податковий; валютний; кредитний; страховий; інвестиційний; контроль за гро­шовою масою;

— формою проведення: обов'язковий (зовнішній); ініціатив­ний (внутрішній);

— методами проведення: перевірки; обстеження; нагляд; аналіз фінансової діяльності; спостереження (моніторинг); ревізії.