Секція Економічні науки”

Підсекція Маркетинг та менеджмент

Мячин В.Г., Жукова А.Г.

Дніпропетровський Університет економіки та права

Інтернет та сучасні кабінетні дослідження в аспекті

вивчення товарних ринків

Маркетингові дослідження відіграють важливу роль у сучасному маркетингу, даючи базу для прийняття й обґрунтування маркетингових рішень.

Сьогодні практично всі маркетингові дослідження в тому або іншому ступені звертаються до такого методу досліджень, як аналіз вторинних даних (або вторинні дослідження).

Вторинні дослідження являють собою вивчення даних, зібраних й описаних іншими дослідниками. По суті, вторинні дослідження - це аналіз уже наявної інформації про проблему, що цікавить дослідника, і завданням дослідника є знайти якнайбільше інформації про об'єкт і предмет дослідження, узагальнити й проаналізувати знайдені дані [1, С.59]. Оскільки для проведення вторинного дослідження не потрібно спеціальних польових робіт і вся дослідницька діяльність проводиться як би в кабінеті, такі дослідження часто називаються кабінетними (desk research).

Метою дослідження було дослідити й показати можливості застосування мережі Інтернет і сучасних кабінетних досліджень в аспекті вивчення товарних ринків, які можуть проводити співробітники й студенти, зокрема, Дніпропетровського Університету економіки й права в науково-дослідних цілях. 

Ще недавно аналіз ринку в кабінетних умовах був тривалим і складним. Багато переваг кабінетного дослідження губилися тому, що дані знайти важко, довго й коштовно, і, відповідно, описані недоліки вторинних досліджень були більш істотними. Але з розвитком Інтернету кабінетні дослідження стають усе більш популярними й усе більшою мірою носять самостійний характер з окремим маркетинговим звітом.

За допомогою сучасних кабінетних досліджень можливо вирішити наступні дослідницькі завдання:

● визначити обсяг досліджуваного ринку;

● сегментувати ринок;

● виявити й описати товарну структуру ринку;

● описати конкурентне середовище;

● виявити споживачів і описати поведінку споживачів;

● виявити фактори розвитку досліджуваного ринку;

● дати прогнози розвитку ринку.

Коло завдань, розв'язуваних за допомогою кабінетних досліджень, ширше представленого списку. Однак кабінетні дослідження мають і обмеження. Наприклад, у дослідженнях нових продуктів, нових цільових аудиторій і ринків аналіз вторинних даних виступає тільки частиною більшого комплексного дослідження.

У кожної системи пошуку в Інтернеті є свої переваги й недоліки, і загальною рекомендацією буде застосування декількох пошукових систем. При цьому важливе значення набуває знання прийомів і методик пошуку інформації, представлених у компактному виді, наприклад, в [3]. Нами з урахуванням [3] і [4] у таблиці 1 представлені особливості використання й функціональні можливості вітчизняних та іноземних пошукових систем. Знання підтримуваних операторів, наведених у таблиці 1, дозволяє істотно прискорити пошук інформації.

 


Таблиця 1

Підтримувані оператори інформаційно-пошукових систем

Назва

AND (логіч-

не І)

OR (логіч-

не ЧИ)

NOT (логіч-

не НЕМАЄ)

NEAR (опе-

ратор контек-стної близько-сті)

Фраза

Маску-вання

Дода-ткові пара-мет­ри

Google

пробіл

OR

Знак мінус

-

лапки

-

+

AltaVista

AND/&

OR/ ׀

NOT/!

NEAR/~

лапки

Символ «*»

+

HotBot

AND/&/ +

OR/ ׀

NOT/!

NEAR

лапки

Символ «*»

+

Lycos

AND/ +

OR

знак мінус

-

лапки

-

+

Yahoo!

пробіл/+

-

знак мінус

-

лапки

Символ «*»

+

Excite

AND/ +

OR

знак мінус

-

лапки

-

+

Яndех

&/пробіл/ +

׀

~

+

лапки

Символ «*»

+

Апорт

І/&/ + /пробіл

ЧИ/1

НЕМАЄ

+

лапки

Символ «*»

-

Rambler

AND/&

OR/1

NOT/!

+ (число, запит)

лапки

-

+

Uaport

& / пробіл / + /AND

I/OR/ЧИ

!/NOT/HE

~/ADJ/NEAR/ БІЛЯ

лапки

+

-

TopPing

-

-

-

-

-

-

-

 

Таким чином, щоб швидко й без значних витрат провести кабінетне дослідження, сьогодні не потрібно ходити в бібліотеки, підписуватися на різні ЗМІ, робити незліченну кількість запитів у різні організації. Сучасному дослідникові досить декількох годин інтернет-серфінгу, щоб одержати відносно повне й багатобічне розуміння тієї або іншої ситуації.

З метою виявлення можливостей проведення повноцінних вторинних досліджень нами були відібрані та проаналізовані джерела інформації у вигляді газет і журналів по товарознавчій тематиці, що перебувають у розпорядженні бібліотеки ДУЕП. Виявилося, що більшість періодичної преси має свої web-сайти, де інформація як дублюється, так і представлена в розширеному обсязі. Крім того, завдяки наявності розвинених пошукових систем і посилань на корисні ресурси, web-сайти представляють потужний інструмент для проведення кабінетних досліджень. Інформація про джерела була нами згрупована по таких основних ознаках як повнота представлених статей, наявність пошукових систем та архіву матеріалів й корисних ресурсів.

Отримані дані зведені нами в таблицю 2. Таким чином, з 11 найбільш популярних періодичних видань, до яких є доступ фахівцям-товарознавцям у бібліотеці ДУЕП, 10 мають свої  web-сайти. Останні мають розвинути пошукові системі, дають можливість доступу до корисних ресурсів, архівів та форумів. Все це у комплексі та у поєднанні із сучасними офісними пакетами обробки та  презентації  інформації дозволяє досить швидко, а, головне, ефективно проводити вторинні маркетингові дослідження з урахуванням як їх сильних так і слабких сторін.

Таблиця 2

Інформація про періодичні видання за товарознавчим спрямуванням, що перебувають у фондах бібліотеки ДУЕП, та їхні web-сайти

№ п/п

Назва джерела

Країна

Сайт або (e-mail)

Повнота статті

Наяв-ність пошу-кової систе-ми

Наяв-ність архіву

Наявність корисних ресурсів

1

Товар

Україна

TOBAR.COM.UA

немає доступу до статей

є

немає

немає

2

Продукти

Україна

prodpit.

com.ua

chief@

prodpit.

com.ua

немає доступу до статей

є

є

дані про контактну інформа-цію

3

Торговель-на справа

Україна

torgovoe

delo.com

коротка анотація

є

є

інформа-ція про контакти, партнерів

4

Бизнес

Україна

business.

ua

доступ не до всіх статей

є

є

дані про контактну інформа-цію

5

Комп&ньоН

Україна

compani

on.ua

для незареє-строван-них кори-стувачів доступ не до всіх статей

є

є

інформа-ція про партнерів

6

Контракти

Україна

kontrakty.com.ua

вся

є

є

дані про контактну інформа-цію

7

Баланс

Україна

balance.ua

немає доступу до статей

є

є

наявність корисних ресурсів (державні органи, мі-ністерства й відомст-ва) і поси-лань (пор-тал LIGA-ONLINE та ін.)

8

Економіка

України

Україна

export@

ukrpressa.kiev.ua

немає сайту

9

Маркетинг

в России и за рубежом

Росія

finpress.ru

dis.ru/

market

 

немає доступу до статей

є

архів новин

інформа-ція про контакти (загальні, авторські, з оптови-ками та рекламо-давцеві)

10

Євро бюлетень

Україна

delukr.ec.

europa.eu

немає доступу до статей

є

є

дані про контакти, інформа-ційні джерела

11

Computer-world

Україна

computer-world.

com.ua

анонси статей

є

є

дані про контакти, інформа-ційні джерела

 

Таким чином, на підставі вище викладеного можливо зробити наступні висновки.

1. У сучасних маркетингових дослідженнях все більшу роль відіграють кабінетні дослідження, що уявляють собою пошук і аналіз вже наявної інформації про досліджувану проблему.

2. Популярність кабінетних досліджень обумовлена розвитком Інтернету, завдяки якому дослідник має у своєму розпорядженні не тільки велику кількість інформації, але й ефективний інструмент пошуку. Інтернет дав «другий подих» кабінетним дослідженням, зробивши очевидними такі переваги кабінетних досліджень, як відносно висока швидкість і мала коштовність дослідження.

3. Процедури пошуку в Інтернеті і відбору вторинних даних за допомогою підтримуваних операторів інформаційно-пошукових систем, описаних в даній роботі, визначають високу ефективність застосування кабінетних досліджень у системі сучасного маркетингу.

4. Проаналізована нами можливість (на прикладі бібліотеки ДУЕП) доступу до різноманітної періодики в поєднанні із широкими й різноманітними засобами Інтернет роблять кабінетні маркетингові дослідження потужним інструментом у науково-дослідній роботі.

 

 

 

Література

1.       Козлова Т.В. Интернет и современные кабинетные исследования // Маркетинг в России и за рубежом. – 2007. - №3(59). - С. 59-65.

2.       Полторак В.А. Маркетинговые исследования: Учеб. пос. — 2-е изд., перераб. и доп. — Днепропетровск: Издательство ДУЭП, 2002. — 368 с.

3.       ПОИСК В ИНТЕРНЕТЕ. КАК ИСКАТЬ, ЧТОБЫ НАЙТИ. Все, от поиска инфор­мации, файлов, видео и фотографий до поиска товаров и работы через Интернет / Под ред. М. В. Финкова. Серия «Просто о сложном». — СПб.: Наука и Техника, 2006. — 160 с., ил.

4.       Лозікова Г.М. Комп'ютерні мережі: Навчально-методичний посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2004. - 128 с.