Секція Економічні науки. 15

Шипов М.В.

Національний університет харчових технологій

АНТИМОНОПОЛЬНЕ РЕФОРМУВАННЯ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Економічні реформи в Україні суттєво змінюють принципи державного регулювання - воно все більше спрямовується на підтримання функціонування внутріш­ніх ринкових механізмів, зокрема конкуренції та подо­лання негативних проявів монополізму. Суттєво важли­ву роль у становленні антимонопольного законодавства в Україні має прийнятий у 1992 році Верховною Радою За­кон "Про обмеження монополізму та недопущення недоб­росовісної конкуренції у підприємницькій діяльності", який можна назвати "малою Конституцією" ринкової еко­номіки. Реалізація Державної "Програми демонополізації економі­ки і розвитку конкуренції" поступово відбирала на користь споживача економічну, фінансову і політичну владу у тих утворень та структур монопольного типу, які панують не тільки на окремих ринках , а й у цілих галузях.

До середини 2000-х рр. фактично мав місце монополізм трьох ви­дів. По-перше, сфера природного монополізму не може бути усунена "за визначенням", можливе лише його звуження внаслідок відокремлення ринків дійсно природної монополії від суміжних. По-друге, сфера економічного монополізму зумовлена такими причинами, як велика фондомісткість, обмеження за попитом, обмеженість ре­сурсів, структурні диспропорції. По-третє, сферу органі­заційного монополізму становили численні суб'єкти гос­подарювання, які були об'єднані в фактично монопольні утворення. В цукровій, хлібопекарській, олійножировій, м'ясопереробній, спиртовій, молочній галузях діяли різ­номанітні виробничі, виробничо-торговельні, науково-виробничі об'єднання, які поєднували господарські функ­ції з функціями контролю за виробництвом, постачанням, збутом. У сфері АПК 15 об'єднань переробної промисло­вості вважалися реальними надмонополіями і тому сут­тєво обмежували конкуренцію на відповідних ринках.

Сучасний стан харчової промисловості характери­зується такими негативними наслідками адміністратив­ної системи: 1) значною кількістю об'єднань, які завдяки своїм організаційним і фінансовим важелям фактично є структурами монопольного типу (понад 23% серед об'єд­нань усіх галузей промисловості України станом на 01.01.99 р.); 2) адміністративним контролем об'єднань за наданням державних субсидій, асигнувань і кредитів го­сподарюючим суб'єктам; 3) процесами корпоратизації та приватизації без достатніх на це підстав.

Головною проблемою демонополізації галузі залишається наявність великої кількості об'єднань як загальнодержавного, так і реґіонального масштабу. Діяльність об’єднань "Київплодоовочпром", "Київтваринпром", концернів "Укрцукор", "Украгротехсервіс" та їхня ринкова влада не тільки охоплюють окремі підгалузі або галузі в цілому, а й поширюються на суміжні. Велике значення для поглиблення конкуренції матиме виробнича і територіальна деконцентрація галузі, сприяння розвитку приватного підприємництва, розши­рення мережі мінізаводів з переробки сільськогосподарсь­кої продукції. Заходи з демонополізації найактивніше від­бувалися в галузях переробної промисловості АПК. До 1997 р. ліквідовано 80% усіх загальнодержавних об'єднань, а на регіональних ринках припинена діяльність понад 100 обласних формувань цієї сфери. Проте слід зазначити, що паралельно йшли процеси перереєстрування об'єднань в асоціації, які за своїми статутами не обмежують конкуре­нцію і суттєво знижують рівень монополізації - так стало­ся з асоціаціями "Укртютюн", Національною асоціацією цукровиків України, концернами "Укрцукор", "Укрсіль", корпорацією "Укрбджолпром", об'єднаннями "Укрриб-госп", "Головмолпром".

Другий метод антимонопольного регу­лювання в галузі – перетворення державної власності. В нинішніх умовах роздержавлення є найреальнішим чин­ником демонополізації економіки.

У про­цесі роздержавлення виникають організаційні, економічні та адміністративні проблеми: по­годження приватизаційних документів, створення корпо­рацій, спостережних рад акціонерних товариств. Проце­си приватизації чи корпоратизації органічно пов'язані з проблемами збереження цілісності майнового комплексу об'єкта роздержавлення. На цьому шляху виникає про­тиріччя між антимонопольними вимогами розширення конкурентного середовища, що потребує поділу підпри­ємства на кілька дрібних, й управлінськими та техноло­гічними вимогами збереження координуючого центру у вигляді акціонерних товариств, асоціацій.

Третій метод антимонопольного регулювання – це запобігання монополізації ринків, яка є об'єктивним на­слідком укрупнення (приєднання, злиття) господарюю­чих суб'єктів. Антимонопольний Комітет України розробив меха­нізм запобігання монополізації товарних ринків, підго­тував методику визначення монопольного становища під­приємств, що дає можливість регулювати мінімальний розмір суб'єктів господарювання, не обмежувати свободу підприємницьких рішень.

Демонополізація як один із головних напрямів еко­номічного реформуванння постійно супроводжується чи­сленними порушеннями антимонопольного законодавст­ва, серед яких найтиповішими є недобросовісна конкуре­нція, зловживання монопольним становищем і неправо­мірні угоди. Ці порушення мали місце у діяльності під­приємств концернів "Укрспирт", "Укрцукор", ВО "Київ-хліб" і "Київплодоовочпром", АТ "Донмолпром", Асоціації "Миколаївм'ясо", ЗАТ "Житомирські ласощі", держа­вного підприємства "Плодоовоч" м. Донецька та ін.

Усі проблеми, які гальмують проведення активної антимонопольної політики в підгалузях харчової проми­словості, можна об'єднати у кілька груп. По-перше, це загальний кризовий стан у вигляді неплатежів, відсутно­сті інвестицій, переважного застосування адміністратив­них важелів. По-друге, масове (серед виробників і спожи­вачів) незнання вимог антимонопольного законодавства. По-третє, рівень підготовки, прийняття і виконання законодавчих актів ще недостатньо високий.