Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Аспірантка Кібук Т.М.

Київський національний технічний університет ім. Вадима Гетьмана, Україна

Стратегічний потенціал підприємства та його види

 

Ключовою задачею інтенсифікації економіки країни та підприємства є підвищення використання стратегічного потенціалу підприємства. Цей факт поруч з вагомою роллю останнього у відтворенні господарства краї­ни, обумовлює актуальність його дослідження в теоретично­му й практичному плані. В рамках чого необхідним вважаємо розробку узагальненого визначення поняття „стратегічний потенціал підприємства”, виокремлення характерні риси категорії та факторів, які впливають на її рівень, розробку систематизованої класифікації  досліджуваного поняття.

Аналіз існуючих підходів до визначення поняття „стратегічного потенціалу” надає підстави до розробки його узагальненого визначення як сукупності обмежених наявних ресурсів та компетенцій підприємства по досягненню глобальних й стратегічних цілей в майбутньому з урахуванням відповідних умов зовнішнього середовища.

Розкриваючи сутність досліджуваної категорії доцільно виділити її характерні риси та фактори, що впливають на неї. Так, до основних факторів належать:

- склад та сучасний стан системи наявних ресурсів;

- ступінь відповідності ресурсного потенціалу стратегічним цілям та завданням підприємства;

- спроможність ресурсного потенціалу забезпечити стійкість підприємства проти впливу зовнішнього середовища  та його внутрішня гнучкість (адаптованість);

- організаційні та управлінські процеси на підприємстві, які спрямовані на розвиток ключових компетенцій, інтеграцію  усіх видів діяльності;

- конкурентне середовище, особливо ключові компетенції конкурентів та їх ресурси.

Характерними рисами стратегічного потенціалу є:

- відображення минулого, тобто сукупності властивостей, нагромаджених системою в процесі її встановлення та таких, що зумовлюють можливість до її функціонування та розвитку;

- визначення рівню практичного застосування й використання наявних можливостей;

- орієнтація на розвиток (на перспективу).

Для розуміння сутності стратегічного потенціалу необхідно визначити його види. На основі систематизації існуючих підходів до класифікації видів досліджуваної категорії розроблено єдину узагальнену класифікацію стратегічного потенціалу підприємства (табл. 1).

Таблиця 1. - Класифікація стратегічного потенціалу

Критерії класифікації

Види стратегічного потенціалу

1. Відносно зовнішнього середовища підприємства:

- внутрішній – характеризує можливості підприємства з формування та реалізації внутрішніх конкурентних переваг;

- зовнішній – забезпечує стійкість підприємства у несприятливих умовах конкурентного середовища, дозволяє нейтралізувати негативний вплив зовнішніх факторів і реалізувати сприятливі можливості за рахунок залучення ресурсів і можливостей інших учасників бізнесу (постачальників, споживачів, партнерів).

2. За ступенем формування прибутку:

- прибутковий – забезпечує можливості досягнення основних комерційних цілей, створення економічних цінностей та отримання при цьому прибутку, дозволяє підтримувати стійкі конкурентні переваги на ринку;

- збитковий – призводить до споживання ресурсів без будь-якого прибутку для підприємства.

3. За ступенем використання в основному виді діяльності:

- базовий – використовується безпосередньо в основному виді діяльності;

- пересічний – характеризується наявністю у підприємства потенціалу, який забезпечує ефективне використання інших потенціалів, зокрема добре функціонуюча система управління збутом, фінансами тощо.

4. За формою існування:

- явний – характеризується наявністю у підприємства потенціалу, який представляє конкретні переваги на теперішньому етапі;

- прихований – характеризується наявністю у підприємства потенціалу, який не представляє конкретної переваги на теперішньому етапі, хоча у перспективі може трансформуватися у явний потенціал.

5. За ступенем застосування:

- використовується – це потенціал, якій використовується на теперішньому етапі розвитку підприємства;

- не використовується – це потенціал, який не використовується на теперішньому етапі розвитку підприємства;

- бажаний – це рівень потенціалу, який є бажаним для підприємств￿.

6. За можливістю￿використання:

- дієздатний – потенціал, який можливо задіяти у будь-який момент часу в певних умовах для виконання поставлених завдань і досягнення конкретних цілей;

- недієздатний - потенціал, який не можливо задіяти у будь-який момент часу в певних умовах для виконання поставлених завдань і досягнення конкретних цілей.

7. За ступенем відповідності поставленим стратегічним цілям:

- релевантний – відповідає поставленим стратегічним цілям підприємства;

- нерелевантний – не відповідає поставленим стратегічним цілям підприємства.

8. За спрямованістю формування:

- людино-орієнтований – потенціал, який зорієнтован на використання людський ресурсів та компетенцій для виконання поставлених стратегічних цілей;

- техніко-орієнтований – потенціал, який зорієнтован на використання технічний ресурсів та компетенцій для виконання поставлених стратегічних цілей.

9. За мірою реалізації стратегічного потенціалу:

- фактичний – рівень потенціалу, який вже досягнуто (реалізовано) підприємством;

- перспективний – рівень потенціалу, який характеризує вектор розвитку підприємства.

10. З огляду на кордони діяльності підприємства:

- експортний – потенціал підприємства, який використовується для досягнення конкретних переваг на міжнародному ринку;

- імпортний – потенціал підприємства, який використовується для осягнення конкурентних переваг на національному ринку.

Таким чином, проведене дослідження категорії „стратегічний потенціал підприємства” підтверджує важливість вивчення її сутності. Для більш детального вивчення цієї категорії в даній роботі розроблено узагальнене визначення стратегічного потенціалу підприємства, виокремлено фактори, які впливають на рівень стратегічного потенціалу, представлено характерні риси стратегічного потенціалу; розроблено узагальнену класифікацію досліджуваної категорії, а саме: виділені її критерії та види стратегічного потенціалу.

Враховуючи результати дослідження доцільно зробити висновок, що для подальшого вивчення сутності стратегічного потенціалу є необхідним: визначення складових елементів стратегічного потенціалу; розробка узагальненої структури стратегічного потенціалу; дослідження підходів до формування стратегічного потенціалу підприємства.

 

Литература:

1. Федонін О.С., Рєпіна І.М., Олексюк О.І. Потенціал підприємства: формування та оцінка: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2003. – 316 с.

2. Управління стратегічним потенціалом підприємства аптечної торгівлі Автореф. дис. ... канд. екон. наук.: 08.06.01 / П.О. Шаповалов; Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2006. – 18 с.

3. Отенко И.П. Стратегическое управление потенциалом предприятия. Научное издание. – Харьков: Изд. ХНЭУ, 2006. – 256 с.

4. Отенко И.П. Потенциал предприятия и его виды – Науковий віник Полтавського університету споживчої кооперації України. – 2001. - № 4. – с. 19-20.

5. Микитенко В.В., Ігнатієва І.А. Діагностика стратегічного потенціалу підприємства // Вісник економічної науки України. – 2005. - № 2. – с. 77-80.