Ковальчук Т., Ісак О.

Секція: педагогічні науки, підсекція № 5

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Г.Сковороди, ПІФ

Сутність процесу виховання особистісних моральних якостей учнів на уроках трудового навчання

Першоосновою організації процесу виховання особистісних моральних якостей на уроках трудового навчання є усвідомлення вчителем його мети і завдання. Мета виховання моральних якостей на уроках трудового навчання – формування моральних знань і досвіду моральних стосунків з оточуючими та закріплення їх в процесі навчально-трудової діяльності.

Оскільки мета є внутрішнім мотивом діяльності, і в той же час і кінцевим результатом, то вона теоретично обґрунтовувалась і практично спрямовувалась, виходячи з конкретної педагогічної ситуації. На кожному етапі процесу виховання моральних якостей необхідно формулювати конкретну мету і ставити до неї наступні загально-педагогічні вимоги: чіткість визначення, послідовність виконання, доступність, поступовість з ускладненням, відповідність індивідуальним та віковим можливостям і рівню моральної вихованості підлітків.

З мети виховання особистісних якостей випливають такі завдання: визначення змісту процесу виховання особистісних моральних якостей учнів на уроках трудового навчання; визначення ефективних форм і методів організації навчально-трудової діяльності; організація спілкування в системах «вчитель-учень», «учень-учень»; формування у підлітків системи моральних знань, моральних цінностей, моральних відносин та закріплення їх в процесі трудової діяльності.

Плануючи завдання виховання особистісних моральних якостей під час навчально-виховного процесу, необхідно мати на увазі, що однією з особливостей засвоєння норм і правил моралі є те, що воно здійснюється через відтворення морального зразку у розумовій і практичній діяльності, а також через вироблення особистісного ставлення до них.      

Такий підхід визначає органічну єдність і цілеспрямованість мети і завдань з кінцевим результатом. Їх досягнення значною мірою залежить від того, як організований навчальний і виховний процеси; який рівень загальної професійної підготовки самих вчителів трудового навчання; за допомогою яких методів і прийомів побудовано виховний процес. Урахування цих вимог є важливою умовою успішного перебігу процесу виховання особистісних моральних якостей.

Мета та завдання безпосередньо визначають його зміст, що розглядається як важливий елемент цього процесу і який спрямований на набуття учнями певної системи моральних знань і формування моральних відносин на уроках трудового навчання. Процес виховання особистісних моральних якостей підлітків на уроках трудового навчання передбачає формування особистості, що максимально відповідає соціальному замовленню суспільства, та має суспільно значущі особистісні переконання, прагнення, цілі. Для того, щоб цей процес змінювався успішно, треба чітко визначити, якими саме моральними знаннями, вміннями і навичками моральної діяльності має оволодіти підліток на уроках трудового навчання. До них відносяться: гуманність, дисциплінованість, патріотизм, працьовитість та чесність. Ставлячи на уроках трудового навчання перед учнями завдання окреслити надані якості особистості, необхідно викликати у школярів прагнення здійснювати аналіз сутності моральних якостей з позиції власного досвіду відносин і спілкування, який створюється в процесі їх навчально-трудової діяльності. Завдання вчителів трудового навчання полягає у тому, щоб вони, по-перше, уявляли механізм засвоєння моральних понять на різноманітних вікових етапах і, по-друге, щоб вони знали систему тих понять, якими треба озброїти учнів.    

Крім знань, не менш ваговим компонентом змісту процесу виховання особистісних моральних якостей є навички і вміння моральної поведінки, які реалізуються у моральних ставленнях до оточуючих, до результатів цієї праці.   

Ми вважаємо, що в процесі трудової діяльності можливо сформувати такі види моральних відносин як сумлінне ставлення до праці, доброзичливе, чуйне ставлення до товаришів, відповідальне ставлення до своїх обов’язків, дбайливе ставлення до природи тощо. Зміст процесу виховання особистісних моральних якостей передбачає виховну спрямованість і різноманітність методів, форм і засобів навчально-трудової діяльності.

Важливим компонентом реалізації мети, завдань та змісту є дотримання структури процесу виховання моральних якостей учнів, яка виступає складовою загальної системи морального виховання в школі. Спочатку в учнів на основі інформації морального змісту виникають певні уявлення про моральність особистості, відокремлюються її суттєві ознаки, формуються моральні знання. Проте формальні знання самостійно не можуть виступати в ролі регулятора поведінки учнів до тих пір, поки не відбудуться засвоєння моральних норм і правил в процесі діяльності.      

На уроках трудового навчання такою діяльністю є навчально-трудова діяльність. Засвоєння моральних знань повинно бути тісно пов’язане з цим видом діяльності підлітків. Тільки в цьому випадку моральні знання, які отримують учні на уроках праці, і, які спираються на вже існуючий моральний досвід дитини, стають внутрішніми моральними настановами, регулюючими поведінку підлітків. Завершується процес виховання особистісних моральних якостей аналізом засвоєння учнями системи моральних знань, що відображається у моральному ставленні до соціального оточення. На цьому етапі важливим чинником виступає моральний досвід, як результат сформованості моральних суджень. Останні націлюють учнів об’єктивно оцінювати вимоги оточуючих їх людей.

Таким чином, в цілому процес виховання особистісних моральних якостей учнів складається із взаємозв’язаних компонентів, які утворюють послідовну систему трудової і моральної діяльності учнів на уроках трудового навчання, під час якої і проходить не тільки розумове та трудове виховання, але і засвоюється система моральних знань і формується моральне ставлення до оточуючих.  

 

Дані про авторів

Ковальчук Тетяна, магістр педагогічно-індустріального факультету  ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди»

Ісак Олександр, старший викладач кафедри МВМІТ педагогічно-індустріального факультету  ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди»

Адреса

м. Переяслав-Хмельницький

вул. Сухомлинського 30 ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди», декану педагогічно-індустріального факультету Гончаренку Олексію Миколайовичу