Право/ 2.Адміністративне та фінансове право

 

Єна Р.О.

Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого

Особливості здійснення документальних перевірок органами  державної податкової служби України

Досягнення фінансово-економічної стабільності держави можливе за умови ефективного правового регулювання фінансових відносин при існуванні діючого механізму фінансового контролю, що здійснюється на всіх стадіях фінансової діяльності, а саме під час формування, розподілу та використання публічних фондів коштів.

Серед контролюючих суб’єктів особливе місце в системі органів фінансового контролю займають податкові органи, що мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових  фондів.  Так, згідно норм чинного законодавства органи державної податкової служби в межах компетенції мають право здійснювати:

1) документальні невиїзні перевірки (проводяться  в  приміщенні  органу  ДПС на підставі поданих податкових декларацій,   звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі);

2) планові виїзні перевірки (проводяться згідно плану роботи органу ДПС за місцезнаходженням платника податків чи за місцем розташування  об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка при обов’язковому дотриманні наступних умов: (а) платнику податків не пізніше ніж за десять днів до дня проведення перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення; (б) здійснюються органами ДПС одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими  здійснювати  контроль  за  нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових  платежів); (в) наявність письмового рішення керівника відповідного органу ДПС; (г) не частіше одного разу на календарний рік; (д) тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 20 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів (допускається подовження термінів не більш як на 10 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва – на 5 робочих днів);            (д) проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків).

3) позапланові виїзні перевірки (не передбачені в планах роботи органу ДПС і проводяться за наявності обставин, передбачених законодавством (у разі неподання в установлений строк податкової декларації; виявлення недостовірності даних у податковій декларації; якщо проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства; за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення  платником  податків законів України тощо) та при обов’язковому дотриманні наступних умов:                       (а) здійснюються лише на підставі рішення суду за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом; (б) повідомлення  про місце,  дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється платнику податків не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду; (в) тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів (допускається подовження термінів проведення позапланової виїзної перевірки не більш як на 5 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого  підприємництва – на 2 робочі дні).

Також умовою проведення планової або позапланової виїзної перевірки є надання посадовими особами органу державної податкової  служби  платнику податків під розписку:  (1) направлення на перевірку (в якому зазначаються дата видачі,  назва  органу  ДПС,  мета,  вид (планова   або   позапланова),  підстави,  дата  початку  та  дата закінчення перевірки,  посади,  звання та прізвища посадових  осіб органу  державної податкової служби,  які проводитимуть перевірку) за підписом керівника органу ДПС, скріпленого печаткою органу ДПС; (2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової  виїзної  перевірки,  в  якому  зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Невиконання зазначених вище умов є підставою для недопущення посадових осіб органу ДПС до проведення перевірки.

За  результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка. При проведенні планової  виїзної  перевірки  складається один зведений акт планової перевірки.

Проведення перевірок органами державної податкової служби  не повинно порушувати нормального режиму роботи платників податків. У разі  заподіяння  шкоди внаслідок порушення працівниками органів державної податкової  служби прав платників податків, а також вимог щодо проведення перевірок платник податків може звернутися до  суду  із заявою  про  відшкодування  матеріальної  та моральної шкоди. Працівники органів державної податкової служби несуть  матеріальну відповідальність за шкоду, завдану незаконними  діями  або бездіяльністю, в межах, встановлених законом.

 

Література:

1. Про державну податкову службу в Україні: Закон України від 4.12.1990 р. №509-ХІІ //Відомості Верховної Ради України. - 1991. - №6. – Ст.37.

2. Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності: Указ Президента України від 23.07.1998 р. №817/98 //Урядовий кур’єр. – 1998. -  №143.

3. Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами: Закон України від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ //Відомості Верховної Ради України. - 2001. - №10. – Ст.44.