Лапікова К.Ю.

Донецький національний технічний університет

Дослідження етапів розвитку існуючої GSM-мережі оператора мобільного зв’язку.

На даний момент ринок телекомунікаційних послуг розвивається швидкими темпами, з’являються нові технології, конкуренція з кожним роком підсилюється. Мобільний зв’язок займає важливе місце серед послуг, якими користується сучасна людина. Залежно від груп, за якими можна поділити населення, ступінь важливості мобільного зв’язка є різною. Однак, оператори мобільного зв’язку намагаються задовольняти вимоги найвибагливіших користувачів, а саме ділового сектору. Вирішивши надавати послуги мобільного зв’язку, оператор обирає стратегію розвитку своєї мережі в залежності від апаратно-технічних параметрів обладнання, вартості інвестицій, маркетингових цілей, стратегій конкурентів та інших факторів. Зрозуміло, що GSM-мережа – це високо вартісний об’єкт, що створюється за тривалий час, тому, звичайно, розгортання мережі відбувається поступово.

В якості прикладу розглянуто етапи розвитку GSM-мережі одного з операторів мобільного зв’язку в Україні, зокрема, наведено інформацію про стан покриття в Донецькій та Луганській областях. Ця мережа динамічно розвивається, і на даний момент ще не вичерпала резерви свого розвитку (див. табл. 1):

Таблиця 1 Кількість працюючих базових станцій (БС) на зазначену дату

Дати, на які проводився підрахунок

Кінець грудня 2004

Кінець грудня 2005

Кінець грудня 2006

Кінець вересня 2004

Кінець грудня 2008 (прогноз)

Загальне число БС

70

444

648

712

1059

         

На рисунках 1 а)-г) наведено покриття цих БС, отже можна отримати уявлення про кількісний та якісний розвиток GSM-мережі.

          а)                                             б)                                             в)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

г)                                             д)

Рисунок 1 Покриття GSM-мережі оператора мобільного зв’язку в Донецькій та Луганській областях: а) на кінець 2004 року, б) на кінець 2005 року, в) на кінець 2006 року, г) на кінець вересня 2007 року, д) на кінець 2008 року (прогноз).

Вимоги до рівня сигналу у оператора наступні: -66дБ у густонаселених районах міста, -68дБ у межах міста, -75дБ у передмісті, -87дБ у сільській місцині та -102дБ як мінімальний рівень сигналу для обслуговування мережею.

В процесі розвитку вказаної GSM-мережі можна виділити три фази, протягом яких змінювалися технічні характеристики, зокрема, вдосконалювалося обладнання, що дозволило зменшити витрати часу, матеріальних та трудових ресурсів на побудову мережі.

Метою першої фази було покрити великі міста з населенням більше ста тисяч осіб та шляхи між ними. Для вмісту обладнання БС використовувалися металеві контейнери 2´2´2 метри, що робило неможливим встановлення БС на нетривких дахах. Висота встановлення антен обиралася якомога більшою, щоб вкрити більшу територію, а вертикальний нахил антен був максимум два градуси. Ємність БС була невеликою.

Протягом другої фази БС встановлювалися у містах з населенням більше 10 тисяч осіб. Було отримано ліцензію на використання частот 900МГц діапазону, які стали у нагоді при покритті залізниць. З’явилися БС розміром з дві шафи, які вже не потребували контейнера для захисту від довкілля. Це значно прискорило розвиток мережі. Підвищувалася ємність існуючих БС та встановлювалися нові БС з меншими висотами антен, бо ємності існуючих БС було недостатньо для обслуговування зростаючої кількості користувачів. З’явилися БС невеликої ємності вагою 40 кілограмів, що дозволило їх монтувати на стовпах в місцях скупчення абонентів. Частот у великих містах було недостатньо, а відстань між БС зменшувалася, що потребувало заходів для зменшення інтерференції. Тому застосовувався метод стрибків частот для цілей усереднення інтерференції та вертикальний нахил антен до 10 градусів.

          Метою третьої фази є вкриття міст з населенням понад три тисячі осіб та шляхів другорядного значення, а також вдосконалення мережі у великих містах.

          Вдосконалення технологій в GSM-зв’язку, а також дотримання стратегії розвитку (спочатку розвиток покриття, далі покриття плюс ємності, потім ємності) сприяє досягненню мети оператора - максимізувати свій прибуток, а користувачів – отримувати якісні й різноманітні послуги в будь-якому місці свого знаходження.