Тімченко О.

ОА-10-А

Недоліки функціонування кредитної системи в Україні

Кредит, який характеризується високою мобільністю, активно впливає на всі процеси суспільного відтворення. Насамперед кредит відіграє значну роль в організації грошових розрахунків - готівкових і безготівкових. Він також допомагає суб'єктам господарювання збільшувати обсяги виробництва, забезпечувати безперебійність кругообігу основного й оборотного капіталу та уникати кризових явищ. Особливо значна роль кредиту в задоволенні тимчасової потреби в коштах, обумовленої сезонністю виробництва та реалізації продукції. Саме тому, обрана для дослідження тема є актуальною.

Метою роботи є визначення недоліків, які спостерігаються у функціонуванні кредитної системи в Україні, як ці недоліки впливають на розвиток економічних відносин.

Дослідженням даної теми займаються такі вчені як О.Є. Кузьмін [1]. Биба В.В.  [2].  Гринюк А. [3]. Але значущість даної проблеми залишається і надалі, оскільки кредитна система в Україні не вдосконалена. Структурні зрушення в державі не полегшують його життя, а навпаки готують до нових випробувань на виживання.

Виконання кредитом певних функцій, які є проявом його сутності, дає змогу йому відігравати надзвичайно велику роль у розвитку економіки і суспільства в цілому. З часом ця роль змінювалась. Ще у період первіснообщинного ладу з появою сім'ї та майнового розшарування суспільства кредит сприяв розпаду цього ладу і зародженню рабовласницького. Кредит сприяв становленню капіталістичного ладу, допомагаючи створювати нові виробництва, сприяючи концентрації і централізації капіталу.

    На даному етапі розвитку товарно-грошових відносин  в Україні існує ряд недоліків, які негативно впливають на розвиток кредитної системи в країні:

  - необхідність перевірки кредитоспроможності клієнта та авторизації картки, що підвищує витрати на здійснення трансакції і робить системи непристосованими для мікроплатежів (це є цільовим ринком платіжних систем в Internet).

- відсутність анонімності, що зумовлює агресивність сервісної поведінки торговців.

- обмежена кількість крамниць, які приймають кредитні картки.

- досить великий рівень відсоткових ставок за кредитами для господарюючих суб’єктів.

 - наявність дуже високих ризиків при здійсненні кредитування, що відбиває як недостатній розвиток ринкових відносин у цілому, так і нерозвиненість системи страхування різноманітних ризиків.

- конкуренція між банками здійснюється переважно не в площині якісних показників обслуговування клієнтів, а в площині кількісних показників.

Названі недоліки виступають помітною перешкодою до подальшого розвитку економіки в цілому і банківської системи зокрема. Необхідність подолання цих перешкод диктується не тільки поточними цілями розвитку національної економіки, але й стратегічними цілями, пов’язаними з прагненням нашої країни до вступу в Європейський союз. Сьогодні наша банківська система зовсім не готова до цього, і державі треба зосередити значні зусилля на даному напрямку, щоб пристосувати наш банківський сектор до обов’язкової лібералізації фінансових ринків. Якщо цього не зробити, то ми при вступі до Європейського союзу понесемо величезні втрати.

У планах розвитку на найближчі роки намічені конкретні заходи щодо зміцнення банківської системи і вдосконалення її функціонування. Основними цілями при цьому є:

 -  забезпечення стабільності національної грошової одиниці;

 -  збереження досягнутої фінансової стабільності;

 -  підвищення ефективності функціонування всієї банківської системи;

 -  прискорення на цій основі темпів ринкових перетворень у всій економіці і в кредитно-грошовій сфері зокрема.

Для успішного вирішення поставлених завдань необхідно зосередити зусилля на поширенні безготівкових розрахунків, поліпшенні якості банківських послуг, розвитку національної системи електронних платежів, підвищенні прозорості банківських процедур і технологій. Важливе значення в досягненні визначених цілей відводиться подальшому вдосконаленню правової бази, яка регламентує банківську діяльність. Зокрема, необхідно суттєво підвищити діяльність системи гарантування вкладів фізичних осіб у банки.

Успішна реалізація цих заходів буде сприяти зміцненню банківської системи і створенню нею сприятливих умов для подальшого розвитку нашої економіки й зростання ефективності її функціонування.

Нині без кредиту нормальне функціонування товарного виробництва товарного обігу та споживання у сучасному суспільстві взагалі неможливе. Він стає обов'язковим атрибутом господарювання ринкової економіки, яку ще називають кредитною, оскільки вона вся пронизана кредитними відносинами. Тому необхідне постійне вдосконалення та налагодження кредитної системи, впровадження нових заходів та методів, з метою поліпшення функціонування кредитної системи в Україні.

Література:

   1.Биба В.В. Сучасний стан та перспективи розвитку кредитування малого та середнього бізнесу // Економіки і бізнесу. – 2010. – №2. – С. 129 – 132.

   2. Гринюк А. Перспективи розвитку малого бізнесу крізь призму доступності кредитних ресурсів //. – 2010. №1. – С. 52 – 53.

   3. Кузьмін О.Є. Фінансова інфраструктура для підтримки малих підприємств / О.Є. Кузьмін, І.М. Комарицький // Фінанси України. – 2011. - №2. – С. 87.