Економічні науки /2. Зовнішньоекономічна діяльність 

К.е.н., доцент Побоченко Л.М., Любарцева К.Д, Чабанюк Я.М.

Інститут міжнародних відносин НАУ, Україна

Особливості розвитку міжнародних авіаційних перевезень у світі в умовах глобалізації

Інтернаціоналізація ринків і міжнародний характер конкуренції, формування загальносвітового економічного простору перетворюють повітряний транспорт на ключовий фактор розвитку сучасної глобальної економіки. Дані про зміну обсягів виробництва на ринку авіатранспортних послуг свідчать про неухильний ріст потреби в мобільності факторів виробництва, що перетворюється на характерну рису сучасної економіки.

На повітряному транспорті за останні десятиліття в  характері,  структурі  й  механізмі  ринкових  відносин  відбулися  корінні  зміни,  які  обумовлені  науково-технічним  прогресом,  високим  рівнем  концентрації  виробництва й капіталу, появою транснаціональних корпорацій. Своє відбиття ці  зміни  знайшли  у  виникненні  нових  форм  і  методів  конкурентної  боротьби,  вдосконалені  системи  керування  авіатранспортним  виробництвом,  розширенні  й ускладненні  зв'язків  між  пропозицією  та  попитом. 

Цивільна  авіація  є  найбільш  дорогим видом  транспорту,  тому  великі  обсяги  авіаперевезень  характерні  для  країн  з високим  економічним  розвитком,  інтегрованих  у  світову  економіку,  географічне  положення  яких  сприяє  розвитку  цивільної  авіації.  Внаслідок  цього  світовий повітряний  транспорт  характеризується  високою  концентрацією  регіональних перевезень.  Так,  близько  38%  загального  обсягу  перевезень  пасажирів  на міжнародних  та  внутрішніх  регулярних  лініях  було  виконано  в  2011  року авіакомпаніями Північної Америки. Від загального обсягу перевезень на долю АК Азії та Тихого океану припало 25%, європейських авіакомпаній – 26%, авіакомпаній Латинської Америки і Карибського басейну – 3%, авіакомпаній Близького Сходу – 6% та авіакомпаній Африки – 2%.

За даними Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО), членами якої є 188 держав (у т.ч. і Україна), в період 1998-2009 рр. середньорічний темп приросту світового пасажирообороту на регулярних авіалініях становив 0,4%, а світового вантажообігу – 5,4%. Авіакомпанії держав-членів ІСАО з персоналом до 2,5 млн. чоловік експлуатують понад 10 тис. літаків і перевозять понад півтора мільярда пасажирів і 30 млн. тонн вантажу щорічно. Середній коефіцієнт пасажирського та вантажного завантаження на всіх регулярних перевезеннях (внутрішніх і міжнародних) зріс відповідно до 71% і 61%.

Загальний обсяг вантажних перевезень в 2009 р. по відношенню до 2008 р. знизився на 4,3%, обсяги пасажирських перевезень також зменшуються, але не так стрімко як вантажні, зменшення пасажирських перевезень склало майже 1%. Стан світової авіаіндустрії в 2008-2009 роках просто жахливий. Із загальним економічним спадом попит на авіаперевезення зменшився набагато швидше, ніж можна було передбачати. Але в 2010 році авіаційна галузь почала відновлювати свої позиції і в 2011 році можна спостерігати ріст обсягів пасажирських перевезень, вантажу та пошти.

За оцінками двох найавторитетніших міжнародних авіаційних організацій – Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) та Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA) – світова авіаційна галузь в 2009 році пережила найзначніший занепад з часів Другої світової війни. В 2009 році авіакомпанії світу втратили в цілому 11 млрд. дол. США.  Рейсами авіакомпаній, що входять в IATA, подорожують більше 93% всіх пасажирів повітряного транспорту світу.

Світовий ринок авіаційних перевезень у 2012 році отримає валовий чистий прибуток у розмірі 8,9 млрд. дол. США. У той же час у 2011 році прибуток гравців авіаційного ринку знизився до 5,3 млрд. дол. США, тому що відновлення світової економіки йде нестабільно і у багатьох сферах спостерігається повторний спад показників. Значна частина авіакомпаній зараз працює в умовах дуже низької рентабельності, а показники їх маржі знаходяться в межах арифметичної похибки. У 2012 році авіакомпанії світу отримають здобуток приблизно 560 млрд. дол. США, а ось чистий прибуток лише 8,9 млрд. дол. США, показник маржі тут становить всього близько 1,6-2,0%. У той же час обсяги авіаперевезень у світі зростуть в середньому на 11%, а загальна кількість перевезених пасажирів приблизно на 7% .

Загальний обсяг авіаперевезень у Китаї до 2030 року зросте в 6 разів у порівнянні з нинішнім показником, що забезпечить КНР 2-е місце в світі після США. До 2020 року Піднебесній потрібно купити близько 1,6 тис. магістральних авіалайнерів загальною вартістю 150-180 млрд. дол. США. Динамічний розвиток китайської цивільної авіації є обумовлено, головним чином, швидким зростанням попиту на ринку авіаперевезень унаслідок поступального соціально-економічного розвитку країни. Нині у Китаї діє понад 90 аеропортів із річним пасажирообігом менше 500 тис. осіб, на них припадає лише 3,3% загального обсягу пасажирських авіаперевезень у країні.

Аналіз динаміки та структури міжнародного ринку авіаційних перевезень засвідчив стійку тенденцію зростання обсягів перевезень пасажирів малобюджетними авіакомпаніями, які досягли майже 50% від обсягів перевезень традиційних авіаперевізників. В той же час кількість перевезених пасажирів традиційними авіакомпаніями щорічно зменшується, що дозволяє зробити висновок про те, що споживча цінність авіатранспортної послуги малобюджетних перевізників більш відповідає вимогам різних сегментів пасажирів, особливо в умовах економічного спаду.

Таким чином, основними припущеннями, що стосуються тенденцій зміни чинників, що визначають зростання перевезень, на період до 2015 року є:

а)  "найвірогідніший середній темп" зростання світової економіки складе 2,5% в рік (в реальному виразі);

б)  помірне зростання світової торгівлі при "найвірогідніших середніх темпах" зростання близько 3,0% в рік;

в) зниження на 0,5% в рік середніх прибуткових ставок від пасажирських перевезень;

г) в наявності буде достатня кількість капітальних ресурсів для розвитку авіації і інфраструктури туризму.