Экономические науки/3.Финансовые отношения

 

Пацерук Р.Р.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Теоретичні аспекти побудови системи податкового менеджменту в банку

 

На сьогодні податковий аспект присутній в будь-якому сегменті управління фінансами банку, впливає на всі ключові фінансові рішення.

Оподаткування прямо впливає не тільки на досягнення найважливіших фінансових цілей банку (збільшення чистого прибутку і вартості бізнесу), але й на управління доходами, витратами, прибутком і капіталом, а опосередковано   і на інші напрямки фінансового менеджменту (формування фінансової політики, управління кредитним портфелем, портфелем цінних паперів тощо). 

Питанням податкового менеджменту присвячено значну кількість праць зарубіжних і вітчизняних вчених. Проте переважну більшість наукових досліджень присвячено проблемам управління податковими платежами на підприємствах, а проблеми формування системи податкового менеджменту в банках залишаються найменш дослідженими. 

Серед робіт відомих українських науковців на особливу увагу заслуговують праці Ю.Б. Іванова, А.І. Крисоватого та А.Я. Кізими, які визначають поняття, об’єкт, предмет і методи податкового менеджменту, розрізняючи при цьому державний податковий менеджмент та корпоративний податковий менеджмент. 

Податковим менеджментом є підсистема фінансового менеджменту, що передбачає використання специфічних методів в сфері податкових відносин банку для оптимізації податкового навантаження в поєднанні з досягненням визначених цілей діяльності банку.

Необхідно відзначити, що податковому менеджменту властиві всі характеристики системи: наявність елементів, взаємозв’язків між ними, здатність до саморозвитку, а також нерозривний зв’язок із  зовнішнім середовищем, у взаєминах з яким система виявляє свою цілісність. Ресурсами для реалізації завдань податкового менеджменту є законодавче, нормативне,  інформаційне, технічне  та кадрове забезпечення. Результатом податкового менеджменту є організація правильного і достовірного розрахунку та сплати податків, забезпечення оптимального податкового навантаження і допустимих податкових ризиків відповідно до цілей і завдань банку.

Щодо  структури податкового менеджменту, то існують різні підходи до поділу системи на складові. Так, виділяючи об’єкт податкового менеджменту, автори визначають його і як податкову політику, і як податковий аспект управлінських рішень, і навіть діяльність в цілому. Коло вирішуваних завдань податкового менеджменту окреслюється, починаючи від оптимізації податкової політики, до підвищення рентабельності діяльності та розвитку відносин з клієнтами. Щодо визначення функцій податкового менеджменту, то слід відзначити єдність авторів у виділенні таких його функцій як податкове планування, податковий облік, податковий аналіз,  податковий контроль, податкове регулювання. 

Слід зазначити, що податковий менеджмент у свою чергу є підсистемою фінансового менеджменту банку,  оскільки виступає його структурним елементом. При цьому, будучи складовою частиною системи фінансового менеджменту, податковий менеджмент займає в ній специфічне місце, що зумовлене тим, що податковий аспект присутній в будь-якому сегменті управління фінансами банку.  Податковий менеджмент, не маючи чітко самостійного характеру, істотно впливає на прийняття управлінських рішень і сприяє підвищенню ефективності діяльності банку. 

Виходячи із необхідності мінімізації впливу оподаткування, основною метою впровадження податкового менеджменту в банку є розробка комплексної системи управління  фінансовою  діяльністю, що забезпечить досягнення оптимального рівня податкового навантаження в контексті стратегічних цілей розвитку банку.

Виходячи з поставленої мети, серед найважливіших завдань податкового менеджменту банку можна виділити наступні:

- визначення цілей і завдань  податкового менеджменту на поточному етапі і на перспективу (тактичні і стратегічні завдання);

- вибір податкової стратегії за напрямками діяльності;

- визначення оптимального податкового навантаження і допустимих податкових ризиків;

- розробка облікової політики з урахуванням оподаткування;

- розробка правил і методів формування звітних даних, групування фінансової інформації, необхідної для достовірного і своєчасного розрахунку податків і забезпечення інформацією зовнішніх і внутрішніх користувачів для здійснення податкового контролю (податковий облік);

- розробка дієвої системи управління податковими витратами банку;

- розробка системи показників для оцінки ефективності податкового менеджменту і податкових наслідків прийнятих управлінських рішень.  

Об’єктами податкового менеджменту банку як платника податків у процесі здійснення фінансової діяльності є податкове навантаження, податкові ризики, податкові витрати і податкові різниці.