Залевский Е.В.

Днепропетровский университет

                                                                                             имени  Альфреда Нобеля

 

              Фактори мікросередовища і макросередовища підприємства.

Оскільки, кожне підприємство знаходиться на ринку в певному середовищі то на його діяльність впливають різні фактори, які ми можемо віднести до факторів мікросередовища (внутрішнього і зовнішнього) і макросередовища (законодавчі акти, митні тарифи, лояльність місцевих та державних органів влади, взаємини із засобами масової інформації, політична ситуація в країні та за її межами тощо). Ці та багато інших зовнішніх факторів так званого маркетингового середовища або сприяють розвиткові фірми, або гальмують його. Маркетингове середовище – сукупність суб’єктів, умов та сил, що діють за межами підприємства і спроможні вплинути на його маркетингову діяльність. До суб’єктів мікросередовища відносять: постачальників сировини, конкурентів, споживачів, посередників, контакті аудиторії. Макросередовище підприємства визначають пять груп факторів: економічні, соціально-культурні, політико-правові, технологічні та природно-географічні.

Крім мікро та макросередовища, звичайно, на спроможність підприємства успішно функціонувати на певному ринку, впливає і його внутрішнє середовище. До внутрішнього середовища підприємства можна віднести: фінансове положення, кадровий потенціал, виробничі потужності та спроможність виготовляти конкурентоспроможну продукцію, маркетингова та інша діяльність підприємства, яка сприяє досягненню поставлених цілей та більш повному задоволенню потреб споживачів.

Забезпечення необхідного рівня обслуговування покупців і зростання основних економічних показників діяльності торгового підприємства в значній мірі залежить від  раціонального формування асортименту товарів. Під формуванням асортименту в підприємствах торгівлі слід розуміти процес підбору і встановлення номенклатури товарів, який відповідав би попиту населення і забезпечував високу рентабельність самого підприємства. Створення оптимального асортименту товарів в гуртових комерційних структурах, які здійснюють продаж товарів, являється однією із найважливіших умов безперебійної поставки роздрібної торгівельної мережі асортиментом товарів, який задовольняв би попит кінцевих покупців.

В зв’язку з цим  формування раціонального асортименту товарів представляє найважливішу функцію комерційного апарату гуртових підприємств.