К.е.н. Чорний В.В.

 

Державний економіко-технологічний університет транспорту, Україна

 

МЕТОДОЛОГІЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТНИХ ПЕРЕВАГ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ НА РИНКУ ВАНТАЖНИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ

 

На сучасному етапі економічного розвитку відбувається реформування залізничного комплексу країни з метою створення конкурентоспроможної ринково орієнтованої галузі. Державною цільовою програмою реформування залізничного транспорту на 2010 – 2019 роки передбачено створення нової організаційно-правової та економічної моделі управління залізничним транспортом шляхом:

- утворення державного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування як національного перевізника вантажів і пасажирів на ринку транспортних послуг, у володінні якого перебуватимуть об’єкти інфраструктури;

- формування вертикально інтегрованих структур за видами діяльності;

- забезпечення рівного доступу всіх суб’єктів господарювання до об’єктів інфраструктури;

- створення конкурентного середовища на ринках залізничних перевезень;

- впровадження інноваційних транспортних і логістичних технологій;

- удосконалення системи регулювання тарифів на послуги залізничного транспорту.

Зазначені заходи спрямовані на демонополізацію важливішої інфраструктурної галузі економіки і створення необхідних організаційно-економічних умов для розвитку конкуренції в потенційно конкурентних секторах залізничного транспорту.

Слід зазначити, що на ринку вантажних залізничних перевезень потужну конкуренцію залізницям вже завдають інші «гравці» цього ринку: оператори перевезень, власники рухомого складу, інші господарюючі суб’єкти. Процеси реформування сприяють підвищенню інвестиційної привабливості вантажних залізничних перевезень, завдяки чому кількість учасників зазначеного ринку буде збільшуватися, що сприяє подальшій активізації конкурентної боротьби.

В умовах подальшого розвитку конкурентного середовища актуальним є завдання щодо забезпечення конкурентних переваг залізничного транспорту на ринку вантажних перевезень, що вимагає застосування відповідної конкурентної поведінки залізниць – позиції, яку у процесі прийняття рішення займають залізниці по відношенню до своїх конкурентів.

Варто зазначити, що конкурентна поведінка залізниць на ринку вантажних перевезень обумовлюється специфічністю забезпечення конкурентоспроможності, викликаною взаємозалежністю ефективності економічної діяльності національних залізниць, власників вантажних вагонів, залізниць сусідніх країн, вантажовласників тощо. Саме тому залізниці застосовують корпоративну, адаптивну, випереджаючу та агресивну конкурентні поведінки.

Корпоративна конкурентна поведінка є необхідною, оскільки національні залізниці, з одного боку, конкурують з іншими суб’єктами ринку вантажних перевезень, а з іншого – співробітничають з ними щодо сумісного використання вантажних вагонів, щодо створення умов, за яких на підприємствах вантажоутворюючих галузей збільшуються обсяги виробництва продукції, яка перевозиться залізничним транспортом і т. ін.

Адаптивна конкурентна поведінка, сутність якої полягає у оперативному врахуванні дій конкурентів при формуванні конкурентних переваг та проведенні конкурентної політики, надасть можливість залізницям гнучко реагувати на зміни в конкурентному середовищі. Застосування залізницями випереджаючої конкурентної поведінки обумовлюється взаємозалежністю та взаємовпливом ефективності функціонування національних залізниць, залізниць сусідніх країн, власників вантажних вагонів на ринку вантажних перевезень. Врахування реакції конкурентів щодо дій залізниць на ринку вантажних перевезень дозволяє формувати ефективний попит, що сприяє оптимізації витрат та в ринковому середовищі є важливим для забезпечення життєздатності залізничного транспорту.

По відношенню до автотранспортних підприємств залізниці можуть застосовувати агресивну конкурентну поведінку з метою переключення вантажопотоків на короткі відстані з автотранспорту на залізничний транспорт. Виходячи з застосовуваних типів конкурентної поведінки залізниць слід обґрунтувати й принципи забезпечення конкурентних переваг. Особливості підвищення конкурентоспроможності залізниць на ринку вантажних перевезень та застосовувані залізницями типи конкурентної поведінки обумовлюють загальні та специфічні принципи забезпечення конкурентних переваг. Загальні принципи ґрунтуються на необхідності використання  позитивних  тенденцій  в  дії  законів  ринкової  економіки,  а  їх застосування створює базис для реалізації можливостей залізниць щодо забезпечення конкурентних переваг на ринку вантажних перевезень. Виходячи з цього, до загальних принципів забезпечення конкурентних переваг залізниць на ринку вантажних перевезень належать принципи системності, ефективності, історизму, науковості, фінансової підтримки, інноваційності, правового забезпечення, інформованості, розвитку, прогностичності.

Специфічні принципи забезпечення конкурентних переваг пов’язані з специфікою вантажних залізничних перевезень і є основою для більш повного використання власного потенціалу залізниць у конкурентній боротьбі, тому до них належать такі принципи, як паритетність, передбачуваність, синергізм, гармонізація економічних інтересів, адаптивність, стимулювання попиту, мотиваційність, оновлення матеріально-технічної бази, ситуативність, сценарність. Реалізація зазначених принципів формування конкурентних переваг залізниць на ринку вантажних перевезень вимагає переходу до сучасної парадигми забезпечення конкурентоспроможності залізничного транспорту, в межах якої є всі необхідні та достатні умови для розв’язання накопичених протиріч.