Гавриленко В. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Махайла Туган-Барановського

 

РОЗРОБКА ДИЗАЙН-ЕРГОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ЯКОСТІ

ІНТЕР'ЄРІВ ПРИМІЩЕНЬ ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА

 

         Сучасне готельне підприємство надає споживачам не тільки послуги проживання та харчування, але і широкий спектр послуг транспорту, зв'язку, розваг, екскурсійне обслуговування, медичні, спортивні послуги, послуги салонів краси і ін. Фактично готельні підприємства виконують ключові функції, оскільки формують і пропонують споживачам комплексний готельний продукт, у формуванні і просуванні якого беруть участь всі сектори і елементи індустрії туризму і гостинності.

Слід зазначити, що індустрія гостинності історично сформувалася і виросла  з сектора засобів розміщення, представленого різними типами готельних підприємств. У класичному розумінні готель - це будинок з мебльованими кімнатами для тих, що приїжджають. У сучасних умовах готель - це підприємство, призначене для готельного обслуговування громадян, а також індивідуальних туристів і організованих груп.

У сучасній професійній літературі широко застосовується термін «індустрія туризму і гостинності», і, хоча гостинність входить в цей термін як складовий елемент, слід зазначити, що гостинність - це більш ємке і загальне поняття, оскільки його задачею є задоволення потреб не тільки туристів у вузькому значенні, але і споживачів взагалі. Індустрію туризму і гостинності не можна розглядати як різні індустрії, оскільки туристи - це, перш за все, споживачі, що мають різноманітні потреби, у тому числі і специфічні, залежні від цілей і мотивів подорожей, а також від цілого ряду моментів. Отже, індустрія туризму і гостинність повинна розглядатися як єдине ціле унаслідок нерозривної спільності.

Гостинність - одне з фундаментальних понять людської цивілізації, в даний час під впливом науково-технічного процесу перетворилося на могутню індустрію, в якій працюють мільйони професіоналів, створюючи затишок і комфорт на благо людей.

Індустрія гостинності об'єднує різні професійні сфери діяльності людей: туризм, готельний і ресторанний бізнес, громадське харчування, відпочинок і розваги, організацію конференцій, семінарів і виставок, спортивну, музейно - виставкову, екскурсійну діяльність, а також сферу професійної освіти у області гостинності. Індустрія гостинності - складна, комплексна сфера професійної діяльності людей, зусилля яких направлені на задоволення різноманітних потреб клієнтів (гостей), як туристів, так і місцевих жителів.

         Останніми роками готельний ринок характеризується зростанням пропозиції при одночасному скороченні попиту на послуги розміщення. Таке положення посилює конкуренцію. Одним з основних напрямів формування стратегічних конкурентних переваг в готельному бізнесі є надання послуг вищої якості в порівнянні з конкуруючими аналогами.

Вдосконалення якості готельних послуг є на сьогоднішній день основною задачею, необхідною для успішного ведення бізнесу.

Зіставляючи особливості різноманітних інтер'єрів будь то сучасний готель з її номерами, приймальними відділеннями для відвідувачів - ресепшен або ресторан слід зазначити, що найвдаліші з них створені при активному використовуванні принципів і методів дизайну і ергономіки на всіх стадіях їх життєвого циклу: від визначення початкових вимог до інтер'єру його проектування, втілення в реальних умовах, з їх експлуатаційними  показниками, умов споживання і можливостей модернізації.

         Різні за призначенням, оформленню, якості обробки, функціональним особливостям інтер'єри мають однакові якісні показники, які необхідно оцінювати з позицій споживача.

Дизайн і ергономіка, надаючи головне значення «Людському чиннику», оперують характеристиками, адекватними споживацьким властивостям інтер'єрів, тобто властивостям, які задовольняють потреби споживачів в процесі їх використовування за призначенням. Тому розробка положень, що характеризують якість інтер'єру (стандартні значення), дозволить здійснювати вибір оптимальної номенклатури дизайн-ергономічних показників в процесі проектування, експлуатації і оцінки якості внутрішнього простору, а також надасть можливість виконувати роботи із створення інтер'єрів на вищому професійному рівні.

         Враховуючи зростаючу конкуренцію на ринку готельного бізнесу, визначуваного зростанням якості послуг, що надаються, не важко помітити що актульність питань розробки пропозицій по підвищенню  якості готельного продукту не викликає сумніви.

         Задачею справжніх досліджень є виявлення і розробка критеріїв дизайн - ергономічної оцінки  якості інтер'єру готелів, однієї з складових індустрії  гостинності і туризму.

Практична цінність роботи полягає в можливості застосування результатів і рекомендацій роботи для оцінки і підвищення  якості дизайн - ергономічних показників  в будь-якому готелі.

         Методично робота виконується в два етапи – спочатку передбачається розробка теоретичних положень, а потім планується експериментально перевірити в реальних умовах на існуючих в Донбасі базі готелів різного рівня.

         У попередніх дослідженнях (2007-2009 р.р.) кафедра організації та управляння якістю ресторанного господарства Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-барановського, разом з іншими дослідженнями, розробляла методику оцінки якості інтер'єрів ресторанів. При цьому були розроблені естетичні показники якостей інтер'єрів ресторанів. Проте, в справжніх умовах  при розробці методики оцінки якості інтер'єру готелів доцільно враховувати не тільки естетичні показники якості, але і ергономічні показники. Оскільки потенційний споживач при розміщенні в готелі випробовує не тільки естетичну дію, але і відчуває ергономічний тиск всіх  технічних показників, таких як температура, вогкість, освітленість, наявність просторової комфортності людини в інтер'єрі в оточенні обладнання і ін.

При розробці цих показників за основу була прийнята нормативна  класифікація дизайн-ергономічних показників якості промислових виробів  які діють в Україні. Приведена в стандартах типова номенклатура дизайн-ергономічних показників якості промислових виробів в основному відповідає структурі їх споживацьких властивостей (таблиця 1).

У стандартах під номенклатурою дизайн-ергономічних показників якості розуміється перелік розділених на взаємопов'язані рівні показники, які використовують під час оцінювання якості продукції. Під час проектування виробів номенклатура застосовується для визначення дизайн-ергономічних вимог до певної продукції.

Типова номенклатура дизайн-ергономічних показників якості є загальною для всіх видів виробів, на її основі розробляються інші види номенклатури. До типової номенклатури віднесені такі групі показників: естетичні, ергономічні, соціально - культурні, функціональні, експлуатаційні, дизайн-маркетингові,  дизайн-екологічні (таблиця 1). У свою чергу, групи показників розділяють на підгрупи, які складаються з комплексних показників.

Розгорнена номенклатура розробляється і періодично корегується головними організаціями, відповідальними за виробництво певної групи виробів, і фіксується в НД. У її склад входять комплексні і одиничні показники якості, систематизовані у вигляді «дерева показників». Комплексні показники можуть бути різних рівнів. Їх кількість і вигляд залежать від особливостей групи виробів і специфіки їх використання. Кількість рівнів комплексних показників залежіть від складності виробу, а також міть проведення оцінювання виробу. Під час побудови розгорненої номенклатури слід забезпечувати принцип необхідної і достатньої кількості показників. Допускається об'єднання окремих показників або груп.

Конкретна номенклатура призначена для дизайн-ергономічного оцінювання якості певного виробу. Вона розробляється на основі розгорненої номенклатури групи виробів, до складу якої входить оцінюваний виріб, аналізу споживацьких властивостей і специфіки його використання. У конкретну номенклатуру дизайн-ергономічних показників включені ті, які  визначають споживацькі властивості конкретного виробу. При необхідності до її складу можна додати показники, не передбачені в розгорненій номенклатурі на групу виробів, до якої належіть  даний виріб.

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця  1 - Типова номенклатура дизайн-ергономічних показників якості  побутових машин і приладів

Група показників

Комплексній показник

Характеристика комплексного показника

Естетичні показники

Художня виразність

Сукупність властивостей виробу, здатних відображати естетичні уявлення, що склалися в суспільстві, вираз у виробі художньозначущого змісту

Раціональність формі

Відповідність формі функціонально-конструктивної суті виробу, умовам його  виготовлення і експлуатації

Цілісність композиційно-пластичного рішення формі

Гармонійна єдність частин і цілого, органічний взаємозв'язок елементів форми виробу, його узгодженість з іншими виробами, а також ефективність використання професійно-художніх засобів для створення композиційного

рішення

Досконалість виробничого виконання і збереження  товарного вигляду

Залежність товарного виду виробу від конкретних умов виробництва і специфіки експлуатації виробу за призначенням

Ергономічні показники

Зручність використання виробу за призначенням

Відповідність виробу антропометричним, біомеханічним, психофізіологічним характеристикам контингенту потенційних користувачів під час його експлуатації, носіння, транспортування, підготовка до використання, наладки, регуляції, монтажу (демонтажу), збереження

 

Зручність управління і контролю (керованість)

Відповідність алгоритмів управління виробом (маніпулювання органами управління), можливостей контролю цих алгоритмів антропометричним, біомеханічним, психофізіологічним характеристикам людини

 

Освояємість  виробу

Складність оволодіння функціональними можливостями виробу; швидкість вироблення навиків застосування виробу; повнота і методичний рівень інструкції з експлуатації виробу

 

Загальна номенклатура естетичних і ергономічних показників якості досягає  40-45 одиніць.  Оцінка їх за такою великою кількістю показників недоцільна, оскільки вагомість кожного з них не буде велика і отже вплив їх на якість інтер'єру буде незначним.

Визначення значень показників якості швидше за все слідує прийняти експертний,   оскільки дані показники не можна визначити інструментально або шляхом обчислень або аналізом анкетних опитів. Експертна оцінка також важка в застосуванні оскільки потребує створення групи висококваліфікованих фахівців з 6 - 7 чоловік. Проте, для нашого випадку, цей метод більш прийнятний, хоча і його оцінки не завжди об'єктивні і часто не співпадають з оцінкою, даною споживачем.

Враховуючи велику кількість показників якості, що характеризують інтер'єр, і неможливість всебічно їх охватити під час експертної оцінки, пропонується виділити з їх  найбільш типові, найбільш значущі та такі, що реально характеризують інтер'єр з позиції естетики і ергономіки. На наш погляд доцільним буде угруповання нижченаведених показників.

Для оцінки естетичних якостей інтер'єру рекомендуються наступні показники (табл. 2):

-          Художня, образна і декоративна виразність, оригінальність, відповідність часу і моді;

-          Художньо-графічна виразність;

-          Оригінальність і доцільність пластичного вирішення форми;

-          Цілісність і гармонійність композиційно-пластичного рішення форми, її архітектонічності.

Для оцінки ергономічних якостей інтер'єру рекомендуються наступні показники:

- Гармонійна відповідність ансамблю людина - інтер'єр з його елементами;

- Раціональне освітлення і відповідність параметрів мікроклімату оптимальним значенням.

Розроблена номенклатура відкриває можливості застосування її для оцінки і підвищення  якості дизайн - ергономічних показників  в будь-якому готелі.


Таблиця 2 -Дизайн-ергономічні показники якості інтер'єрів приміщень готельного господарства

 

Комплексній показник 1-го рівня

Комплексній показник  2-го рівня

Комплексній показник  3-го рівня

Одиничний   показник

1

2

3

4

- Художня, образна і декоративна виразність, відповідність часу і моді;

Гармонійність інтер'єру як витвору мистецтва. Оригінальність.

 Відповідність моді. Декоративна виразність

Образна та декоративна виразність. Художня осмисленість. Відповідність композиційно - пластичних характеристик та кольорово-графічного рішення інтер'єру своєрідним, «модним» прийомам оформлення. Сполучуваність кольорових і графічних елементів  інтер'єру  один одному

Відповідність образу інтер'єру  його призначенню. Оригінальність оформлення інтер'єру. Адекватність прийомів досягнення оригінальності інтер'єру вимогам доцільності Відповідність рішень оформлення  інтер'єру сучасним вимогам.

- Цілісність, оригінальність і гармонійність композиційно-пластичного рішення форми.

Раціональність об'ємно-планувального рішення.   Гармонійність  наповнення об'ємно-просторової структури інтер'єру.

 Художньо-естетична  виразність складових  інтер'єру.

Функціонально-конструктивна обумовленість об'ємно - планувального рішення інтер'єру і його  відповідність  призначенню  і умовам експлуатації. Гармонійність, раціональність об'ємно-просторової структури інтер'єру. Композиційна обґрунтованість розміщення елементів оформлення в інтер'єрі.

Зорова врівноваженість об'ємно-просторової структури інтер'єру. Всебічна досконалість і організованість ансамблю  інтер'єру, його  логічна стрункість. Ступінь масштабності інтер'єру і його елементів. Ступінь відповідності елементів оформлення смисловому значенню інтер'єру.

- Цілісність, оригінальність і гармонійність композиційно-пластичного рішення форми.

Раціональність об'ємно-планувального рішення.   Гармонійність  наповнення об'ємно-просторової структури інтер'єру. Художньо-естетична  виразність складових  інтер'єру.

Функціонально-конструктивна обумовленість об'ємно - планувального рішення інтер'єру і його  відповідність  призначенню  і умовам експлуатації. Гармонійність, раціональність об'ємно-просторової структури інтер'єру. Композиційна обґрунтованість розміщення елементів оформлення в інтер'єрі.

Зорова врівноваженість об'ємно-просторової структури інтер'єру. Всебічна досконалість і організованість ансамблю  інтер'єру, його  логічна стрункість. Ступінь масштабності інтер'єру  і його елементів. Ступінь відповідності елементів оформлення смисловому значенню інтер'єру.


 

1

2

3

4

Гармонійна відповідність ансамблю людина - інтер'єр та його елементів

Наявність просторової комфортності людини в інтер'єрі в оточенні обладнання

Гармонійність та відповідність параметрів простору інтер'єру  розмірам людського тіла. Відповідність устаткування, меблів, елементів озеленення,  оформлення  параметрам людського тіла.

Відповідність нормативних показників площі та висоті  інтер'єру фактичним значенням. Відповідність фактичних параметрів інтер'єру сучасним вимогам. Відповідність планувальних параметрів інтер'єру (проходи, розташування меблів) нормативним вимогам.

Раціональність освітлення інтер'єру і  відповідність параметрів мікроклімату  оптимальним значенням

Відповідність освітленості інтер'єру його складових та  параметрів повітря комфортним умовам перебування  людей

Загальна, локальна освітленість.

Яскравість та декоративне освітлення об'єктів. Відповідність температурі, відносної вогкості повітря,швидкості руху комфортним умовам. Наявність нормованого повітрообміну.

Освітлення загальна - 100 люкс, локальна - 250 люкс, додаткова - 20 люкс. Відповідність параметрів внутрішнього повітря нормативним вимогам: tл=22-240С,tз = 21-230С,w= 40-60 %. vл=0,2 м/сек,vз=0,1 м/сек. Відсутність запахів і шуму.