Экономические науки/3. Финансовые отношения

 

Асп. Катроша Л. В.

ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ», Україна

ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ У ФУНКЦІОНУВАННІ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ

 

У рамках даного дослідження під системою державних закупівель розуміють систему економічних відносин між державою та суб’єктами господарювання, що опосередковує створення суспільних благ, шляхом купівлі товарів, робіт послуг, з метою задоволення державних потреб на принципах економічності, ефективності, гласності, конкурентності, що забезпечує виконання правової, стратегічної, економічної, фінансової та інформаційної функцій державних закупівель. У ході аналізу процесів і проблем функціонування системи державних закупівель було з’ясовано, що закупівлі продукції для державних потреб є особливим видом діяльності суб’єктів державних закупівель з придбання продукції, товарів, робіт (послуг), яка здійснюється через механізм конкурентних процедур відповідно до затверджених бюджетних асигнувань.

Відповідно до звітів Рахункової палати України характерними порушеннями законодавства щодо закупівель є порушення, котрі безпосередньо стосуються конкурентності та прозорості державних закупівель, забезпечення яких є основною метою Закону України «Про здійснення державних закупівель». Зауважимо, що даний закон має певні неузгоджені питання, зокрема відсутні конкретні вимоги до кваліфікаційних критеріїв та переліку документів, які замовник повинен вимагати для їх кількісного підтвердження; терміни протягом яких працівники державного бюлетеня зобов’язані опублікувати відповідну інформацію та передбачити відповідальність зазначених осіб за допущені порушення. Окрім цього основна частина практиків і науковців відзначає недосконалість цього Закону стосовно питань організації та проведення процедур державних закупівель та гармонізації з міжнародним законодавством.

Відповідно до зазначеного закону уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг є Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Враховуючи широке коло обов‘язків у сфері державних закупівель існує ряд проблем, серед яких основними є:

- фактична відсутність відповідного оперативного та системного державного контролю за витрачанням державних коштів, що призводить до значного зростання порушень у сфері державних закупівель. В зв’язку з чим виникає проблема, пов’язана з відсутністю раціонального та доречного статистичного аналізу та відповідної звітності;

- незначна чисельність кадрового потенціалу, які безпосередньо здійснюють координацію сфери державних закупівель. У штаті центрального апарату Міністерства економічного розвитку і торгівлі України знаходиться 25 компетентних в зазначених питаннях осіб, а в його територіальних підрозділах такі фахівці взагалі відсутні, що спричиняє зволікання з розглядом скарг на незаконні дії замовників торгів та неефективне здійснення перевірок щодо дотримання розпорядниками державних коштів норм чинного законодавства.

Дослідження сучасного стану функціонування державних закупівель в України дозволило виділити ряд проблем, сукупність яких було розділено на проблеми правового, організаційного, методологічного та кадрового характеру.

Крім того, проведений аналіз дозволив виявити систематичні недоліки системи фінансового контролю з боку держави у сфері держаних закупівель, сукупність яких можна об’єднати в наступні групи:

- пов’язані зі слабким вертикальним зв'язком між інститутами регулювання державних закупівель;

- пов’язані зі слабкою горизонтальною організацією системи державних закупівель.

Таким чином, можемо зробити висновок про наявність неузгодженості та проблеми у функціонуванні системи державних закупівель, які потребують вирішення на законодавчому рівні.

Література:

1.   Ващенко І. В. Державний фінансовий контроль та його вдосконалення у трансформаційній економіці України : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.04.01 «Фінанси, грошовий обіг і кредит». – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2005. – 22 с.

2.   Закон України «Про здійснення державних закупівель» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: www.zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2289-17.

3.   Проект Закону України «Про систему державного фінансового контролю в Україні» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:www.univd.edu.ua /_projects/.../pz_kontr.doc‎.