Цебрій М.М

Буковинський державний фінансово-економічний університет

Обліково-економічний факультет

Науковий керівник: Кравчук В.С

 

Проблеми обліку готової продукції і її реалізації.

 

Анотація. Розглянуто проблеми обліку готової продукції і її реалізації. Проведено аналіз проблеми обліку готової продукції в Україні. Визначено проблеми, тенденції та перспективи розвитку обліку готової продукції в Україні.

Постановка завдання. Найважливіший етап господарської діяльності підприємства, що завершує процес кругообігу капіталу, − реалізація      продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг. У результаті                 цього процесу виявляється суспільна корисність виробленого                 продукту, його відповідність вимогам покупця, замовника або                     ринку; шляхом зіставлення доходів і витрат підприємства                обчислюється фінансовий результат. Реалізація продукції, товарів,              робіт, послуг є найважливішим джерелом доходів не тільки                  підприємства, а й формує прибуткову частину бюджету держави                       як об'єкт оподаткування. У зв’язку з цим потребує необхідної               організації облік реалізації продукції. Адже від якості обліку                  залежить правильне визначення фінансового результату діяльності підприємства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання проблем обліку готової продукції в Україні широко розглянуто у вітчизняних           літературних джерелах. Теоретичні й практичні аспекти цієї проблеми відображено в  роботах учених і фахівців: О. В. Грищенко,                                  Л. О. Слюсарчук, С. І. М’яка,   Ж. К. Нестеренко, І. О. Циганова, Я. В. Сливка, М.С. Пушкар, Т. Г. Халевицька  й ін.

Мета дослідження. Визначити проблеми обліку готової продукції і її реалізації та шляхи їх вирішення. Проаналізувати проблеми обліку готової продукції в Україні.

Виклад основного матеріалу. Готова продукція – це виріб (напівфабрикат), послуга, робота, що пройшли всі стадії технологічної обробки на даному підприємстві, відповідають затвердженим стандартам або умовам договору, прийняті технічним контролем підприємства і здані на склад чи замовникові – покупцеві згідно з діючим порядком прийняття продукції на підприємстві (рис. 1) [3].

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Взаємозв’язок між виробництвом, залишками і реалізацією продукції.

Готова продукція становить основну частину товарної продукції підприємства. В основному готова продукція призначена для реалізації, але певна її частина може споживатися на підприємстві (внутрішньозаводський оборот). До готової продукції зараховують також виконані для замовників роботи та послуги автотранспорту, ремонтного виробництва, будівельно-монтажні роботи. Якщо на підприємстві, поряд з виробництвом, здійснюють капітальні вкладення, то виконані послуги також відображають в обліку як готову продукцію.

При організації обліку продукції основним моментом є визначення її характеру. Згідно з цією ознакою продукцію групують за формою, ступенем готовності та технологічною складністю [5, с. 45].

За технологічною складністю продукцію поділяють на просту і складну. При цьому вона може бути основною, побічною або супутньою. За своїми технічними та іншими характеристиками побічна та супутня продукція майже не відрізняється від основної, тому їх кількісні та якісні параметри визначають аналогічно основній продукції.

Слід зазначити, що сучасні ринкові відносини висувають нові завдання щодо вирішення проблем обліку операцій із продажу товарів, тоді як існуючі дослідження базуються на класичному підході, що деякі аспекти обліку операцій із продажу товарів у системі управління підприємства потребують більш глибокого дослідження. Так, невирішеними залишаються проблеми належного аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень із метою підвищення їх обґрунтованості та ефективності.

Для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші вирахування з доходу призначено рахунок 70 «Доходи від реалізації». Даний рахунок є пасивним, тому по кредиту рахунку відображається збільшення (одержання) доходу, по дебету - належна сума непрямих податків; суми, які одержує підприємство на користь комітента, та списання у порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».

Рахунок 90 «Собівартість реалізації» планом рахунків призначено для узагальнення інформації про собівартість реалізованої продукції. По дебету даного рахунку відображається виробнича собівартість реалізованої готової продукції, по кредиту – списання в порядку закриття дебетових оборотів на рахунок 79 «Фінансові результати».

Витрати, пов’язані з реалізацією продукції не включаються до складу виробничої собівартості і відокремлюються на рахунку 93 «Витрати на збут». За дебетом рахунку 93 відображається сума визнаних витрат на збут, за кредитом - списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається у разі наявності таких умов: а) покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив); б) підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами); в) сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена; г) є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені [6, 176].

На нашу думку однією з головних проблем обліку реалізованої продукції є те, що нарахування доходу від реалізації готової продукції, товарів, робіт послуг відбувається у разі наявності вище перелічених умов, при цьому виникає дебіторська заборгованість. Це є проблемою по перше тому, що наявність дебіторської заборгованості є економічно невигідним для підприємства, через неможливість використання даних коштів, для виготовлення і реалізації нової продукції. Суть в тому що нарахований дохід  може бути списаний на фінансові результати, і співставлятися з витратами понесеними для отримання цього доходу, тобто  для визначення прибутку чи збитку, але реально цього доходу немає. По друге дебіторська заборгованість може бути сумнівною, тобто не буде впевненості про повернення частини чи повної суми цієї заборгованості.

 Для вирішення цієї проблеми пропонуємо використання у розрахунках із покупцями таких форм безготівкових розрахунків, які б гарантували своєчасне надходження грошових коштів за продану покупцям продукцію. Найзручнішими, на думку Л. Слюсарчук, є використання попередньої оплати за продукцію, а також акредитивної форми розрахунків.

 Акредитивна форма розрахунків – це форма безготівкових розрахунків між підприємствами і організаціями за товарно-матеріальні цінності та послуги за допомогою акредитивів.

 Акредитивом називають платіжний документи, за яким кредитна установа (банк, страхова компанія, фонд тощо) дає розпорядження іншій кредитній установі за рахунок спеціально заброньованих коштів оплатити товарно-транспортні документи на відвантажений товар чи виплатити пред’явникові акредитиву зазначену суму грошей. [4, 120]

 Ми вважаємо, що обидві форми безготівкових розрахунків найбільш безпечні й унеможливлюють виникнення безнадійної дебіторської заборгованості.

В аналітичному обліку можливе відображення готової продукції за обліковими цінами, а надходження та відпуск готової продукції в синтетичному обліку - за фактичною виробничою собівартістю. При цьому облікові записи в системі рахунків можуть бути різними. Тому ми вважаємо за доцільне відкрити два субрахунки до рахунку 26  - Готова продукція:

-  261 "Готова продукція за  обліковими цінами";  

- 262  "Відхилення облікових цін від фактичної виробничої собівартості готової продукції ".

Так, на думку М.С. Пушкаря, щоб позбутися розбіжностей в оцінці готової продукції, необхідно визначити відхилення між фактичною й умовною вартістю продукції після формування калькуляції та скласти такі проведення:

        - Дт 26 " Готова продукція"

        - Кт 23 "Виробництво"

В разі, коли фактична собівартість готової продукції перевищує умовну вартість, необхідно застосувати метод додаткового запису. А якщо фактична собівартість виявиться меншою від планової вартості, -  тоді сторнувати такий запис. Ми ж вважаємо за доцільне, надходження на склад готової продукції відображати записом:

-       Дт 261 "Готова продукція за  обліковими цінами";  

-       Кт 23 "Виробництво".

Одночасно  потрібно  відобразити  суму  відхилень,  яка виникає між фактичною виробничою собівартістю готової продукції та її вартістю за обліковими цінами. Якщо фактична собівартість готової продукції виявиться вищою, ніж її вартість за обліковими цінами, то додатково слід сформувати запис:

- Дт 261 "Готова продукція за  обліковими цінами";  

- Кт 262 "Відхилення  облікових цін від фактичної виробничої собівартості готової продукції ".

При від'ємному значенні відхилення запис на рахунках обліку буде зворотнім:

-Дт 262 "Відхилення облікових цін  від фактичної виробничої собівартості готової продукції ";

- Кт 261 "Готова продукція за  обліковими цінами".

Деталізацію рахунків варто здійснювати, максимально відображаючи інформаційну систему управління реалізації продукції.

Діюча методика обліку операцій продажу продукції не передбачає можливості цілісного відображення даного процесу, а проблема аналітичної деталізації показників продажу залишається актуальною. Аналітичний облік операцій з продажу продукції у системі управління повинен забезпечувати відображення інформації щодо отриманих доходів, понесених витрат і фінансових результатів по кожному виду реалізованої продукції. Оскільки в нинішніх умовах підприємство самостійно визначає асортиментну, маркетингову та цінову політику, то аналітичні рахунки необхідно відкривати залежно від інформаційних потреб для прийняття рішень за вищезгаданими проблемами [7, 59].

Аналітичній деталізації облікової інформації щодо висвітлення процесу продажу потрібно приділяти більше уваги, оскільки вона є об'єктивною передумовою для подальшого забезпечення аналізу, планування та контролю. Головним недоліком існуючої системи управління продажами на підприємстві є її неоперативність.

 

 

 

 

 

 

Висновки. Для вирішення вище сказаних проблем пропонуємо використання у розрахунках із покупцями таких форм безготівкових розрахунків, які б гарантували своєчасне надходження грошових коштів за продану покупцям продукцію.

В аналітичному обліку можливе відображення готової продукції за обліковими цінами, а надходження та відпуск готової продукції в синтетичному обліку - за фактичною виробничою собівартістю. При цьому облікові записи в системі рахунків можуть бути різними. Деталізацію рахунків варто здійснювати, максимально відображаючи інформаційну систему управління реалізації продукції. Оскільки метою ведення бухгалтерського обліку операцій з продажу продукції є надання користувачам інформації про результати діяльності підприємства для прийняття рішень, деталізацію рахунків варто здійснювати, максимально відображаючи інформаційну систему управління продажами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаної літератури:

 

1.   П (С)БО № 9 "Запаси", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. № 246 зі змінами і доповненнями.

2.   П (С)БО № 16 "Витрати", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. № 353 зі змінами і доповненнями

3.   Грищенко О. В. Щодо вдосконалення первинного обліку реалізації готової продукції молокопереробних підприємств / О. В. Грищенко. [Електронний ресурс]

4.   Круш П.В., Подвігіна В.І., Сердюк Б.М. та ін. Економіка підприємства: Навч. посіб. /  за заг. ред. П.В.Круша, В.І. Подвігіна. - К.: Ельга-Н., КНТ, 2011. - 780 с.

5.   М’яка С. І. Особливості обліку готової продукції у фермерських господарствах / С. І. М’яка // Облік і аудит. – 2012. – № 47. – с. 44-49.

6.   Сливка Я. В. Акційна ціна: проблеми відображення в бухгалтерському обліку / Я. В. Сливка // Вісник ЖДТУ. С 2010. М № 3 (53). – с. 174-178.

7.   Халевицька Т. Г. Облік процесу реалізації продукції: теорія та практика / Т. Г. Халевицька // Аграрний вісник Причорномор’я, Економічні науки. – 2009. – № 49. – с. 57-65.