Левкун К.Ю., Ніколенко К.В.

Донецкий національний університет економіки і торгівли ім. М. Туган - Барановского

   ФІЛОСОФІЯ ОСВІТИ ХХІ СТОЛІТТЯ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 

         Актуальність теми дослідження зумовлена тим, що розвиток освіти є потребою, без задоволення якої суспільство не має майбутнього. Останнє потребує активізації зусиль держави і громадянського суспільства щодо матеріального забезпечення освіти, зростання теоретичної активності педагогів і вчених щодо прогнозування основних напрямків розвитку освіти у ХХІ столітті.              

         Починаючи з ХХІ століття, проблеми філософіі освіти почали розглядати багато різніз науковців.  Такі вчені,як Володимир Рижко, Віктор Андрущенко, М. Згуровський, В. Кремень, М. Михальченко, С. Ніколаєнко, В. Огнев’юк, О. Савченко, виступали з низкою праць, де розглядали та

осмислювали досить обгрунтованим чином усі проблеми та перспективи даної теми.

         Ціль дослідження – конкретизувати і зробити висновки щодо подальшого розвитку філософіі освіти.

         Визначеність стосовно філософії освіти (її змісту, методів, кола

проблем) є аналогічною визначеності філософії науки загалом. До філософії науки (освіти також) доцільно віднести питання, що стосуються вписування в контекст культури – екзистенціалів людської буттєвості – відповідних наукових знань. Іншими словами, філософські питання науки – це ті, які стосуються відношення «Людина – світ», екзистенціалів людського буття і не знаходять пояснення у понятійному полі окремих наук. філософські питання окремих наук виникають тоді, коли ті чи інші наукові дисципліни роблять істотні, фундаментальні наукові відкриття і їх потрібно зрозуміти, тобто вписати в контекст існуючої культури, або інтерпретувати в концептах філософії, бо вона ж виступає квінтесенцією культури.

         Наша епоха характеризується, насамперед, такими фундаментальними явищами (процесами), як глобалізація та інформаційна революція. Їх вплив на всі сторони життя виявляється таким потужним і всеохоплюючим, що жоден з процесів, що відбувається, не може бути раціонально пізнаним без їх адекватної рефлексії в контексті означених процесів. Трансформуючись під впливом глобалізаційних та інформативних технологій, система освіти набуває нових контурів, щоправда, далеко не однозначних як у контексті їх сьогоденного значення,так і в більш віддаленій перспективі.

Звернемо увагу на декілька принципових положень, які складають концептуальну канву сучасної філософії освіти:

         – сучасну систему освіти України слід розглядати у контексті її становлення і розвитку (трансформації, модернізації); враховуючи нові світові реалії, рішуче відмежовуючись від колишньої надмірної ідеологізації, адміністрування та авторитаризму, й одночасно спадкоємно переймаючи й продовжуючи все те, що складало гуманістичне надбання минулої епохи, вона збагачується новітніми світовими надбаннями й утверджується як система національна, що владно заявляє про власну конкурентоспроможність у європейському і світовому освітньому просторі; основні напрями модернізації освіти у першій третині ХХІ століття визначають Болонські домовленості, які виконуються в Україні за умови збереження національної педагогічної матриці і тих переваг, якими система освіти України завжди славилась в Європі й у світі;

         – сутність сучасного процесу навчання складає не лише збагачення

особистості певною сумою знань чи формування навиків практичної діяль-

ності, а всебічна підготовка людини до життя у глобалізованому інформаційному просторі через створення рівних умов доступу до якісної освіти, забезпечення освіти впродовж життя, формування толерантного світогляду і дискурсного характеру взаємодії народів і культур;

         – філософське підґрунтя навчально_виховного процесу складають

принципи пріоритету людини як особистості, свободи вибору цінностей,

реалізації можливостей саморозвитку, єдності національних та загальнолюдських інтересів, системності, взаємозв’язку теорії та практики, гуманітарного і природничого знання; навчальний процес здійснюється на основі плюральної методології соціального пізнання, факторного аналізу суспільних явищ, усвідомлення цивілізаційної єдності людської історії, толерантності у взаємодії народів і культур, дискурсної форми (технології) організації навчання та виховання особистості;

         – останнє потребує активного переоблаштування навчально-виховного

процесу на засадах інформаційних технологій та мовних стратегій, розробки

та впровадження інтегративних курсів та лекторіїв, підвищення ролі самостійної роботи студентів та навчальної практики.

         Розглядаючи одне з положень, яке складає концептуальну канву сучасної філософії освіти і беручи до уваги основний напрям модернізації освіти – Болонську домовленість, можна сказати, що на сьогоднішній день це є одною с проблем філософської освіти. Означена проблематика загалом відома уже не лише науковцям у галузі освіти, але й широкому колу педагогічної громадськості. Публікації з проблем розвитку освіти в контексті Болонських декларацій, багато в чому дублюються. І це зрозуміло. Болонські домовленості, що вже давно перейшли рубікон теорії, розгортаються у практичній площині, актуалізуються на рівні впровадження в практику національних освітніх систем. І хоча тут виникає низка цікавих для теоретичного розгляду і актуальних з погляду конкретної практики проблем, магістраль філософського прогнозу розвитку освіти XXI століття сьогодні вийшла за межі Болонського процесу.

     Переорієнтація освіти на людину як самоцінність є першою й головною умовою нової філософії освіти, її модернізацїї відповідно до вимог епохи.

Відомо, що в нашій недалекій історії орієнтації на людину як цінність, мали фальшивий характер. Фактично вони підпорядковували її авторитету "вождя", "держави", "партії", "побудові комунізму" тощо. Залишки подібного підходу продовжують домінувати в сьогоденній Україні, до того ж, не тільки в освіті, але й у загальній державній політиці, в економіці й у культурі, на виробництві й у побуті. Мільйони людей нині, як і раніше, відсторонені від власності, займаються не властивими, а нерідко — чужими їм видами діяльності, побоюються оприлюднити власну позицію, приховують релігійні чи світські переконання. Головне ж полягає в тому, що економіка й політика, а за ними й наука, культура та освіта, людину як головну цивілізаційну цінність не розглядають, а тому й не можуть надати власну предметність людиновимірним чином. Людина ще не ввійшла як господар у дім не тільки економіки й політики, але й науки, культури та освіти. Радше, вона знаходиться там на правах непрошеного гостя, від якого хочуть якомога швидше позбавитись. Наслідком такого ставлення є інженерні споруди чи технології, які руйнують природне середовище й постійно відтворюють екологічні чи демографічні проблеми; наукові проекти, якщо й не ворожі людині в прямому розумінні, але принаймні, загрозливі щодо її існування; культурні й мистецькі програми, що пропонують людям систему сумнівних цінностей; загальноосвітні предмети, де авторитет людини відсувається на периферію загально людських цінностей. Заглиблення в проблему засвідчує досить сумний факт: предметність людини як самоцінності ще перебуває за межами нашого суспільного буття, науки, культури й освіти, а значить не належить до системи пріоритетних, світоглядних переконань майбутніх поколінь.

         Але слід зауважити, що сучасна українська освіта зробила крок у напрямку людини. Свідченням цього є утверджений останніми роками принцип особистісної орієнтації освіти. Однак, це лише перший крок, до того ж малопотужний, кволий, мало контрольований як органами управління освітою, так і громадськістю, а тому й багато в чому просто декларативний.

Повернення до людини в її ціннісному вимірі, і в цьому сенсі формування своєрідного протектора бездуховності, може й повинна поставити освіта.

         Отже, нова філософія освіти, що проглядається крізь контури замежжя завтрашнього дня, є філософією Людини, яка існує в царині Свободи. Освіта має бути однією з важливих питань Держави, бо без гарної освіти немає розвитку як і будь-якої держави так і країни, так і світу взагалі.
Також говорячи про Україні,можна сказати,що вона має розробити нову політику по відношенню до викладачів, яка включатиме нові професійні стандарти й інструкції щодо ставок окладів і кар'єрного росту разом з удосконаленням попереднього навчання і навчання за місцем роботи. Це має супроводжуватися підготовкою і публікацією кращих нових навчальних матеріалів і обладнання.