Котик Ірини

Керівник: Станко Г.В.

Буковинська державна фінансова академія,Україна

Розвиток малого підприємництва  в Україні. Проблеми та перспективи.

              У структурі сучасної трансформаційної економіки співіснують та органічно взаємодоповнюються мале, середнє та велике підприємництво. Але на відміну від двох останніх, мале підприємництво є вихідним, найбільш численним, а тому і найбільш поширеним сектором еко­номіки. Підприємництво - це провідний сектор ринкової економіки, який забезпечує насиченість ринку товарами та послугами, сприяє здоровій конкуренції, створює новий прошарок «підприємець-власник». Воно базується на самостійній, ініціативній, систематичній, діяльності по виробництву продукції, надання послуг і зайняттю торгівлею та має на меті сприяння прибутку. Сьогодні, саме з малим підприємництвом держава пов’язує надію на швидкі позитивно-структурні зміни в економіці, вихід з економічної кризи та створення умов для розширення впровадження ринкових реформ. Як зазначено в нещодавно прийнятому Верховною Радою законі: ”Про державну підтримку малого підприємництва”, він розглядається як “провідна сила в подоланні негативних процесів в економіці та забезпеченні сталого позитивного розвитку суспільства, як одна із сфер забезпечення зайнятості населення, запобіганню безробіттю та створення нових робочих місць.

Великою мірою роль малого підприємництва полягає у вирішенні питання зайнятості, що проявляється, насамперед, у здатності малого та середнього бізнесу створювати нові робочі місця і поглинати надлишкову робочу силу. Особливо це стосується нинішнього стану справ в Україні в цілому, адже в той час, коли йде процес скорочення робочих місць на великих підприємствах, малі фірми не тільки зберігають, але й створюють нові робочі місця. З огляду на це, як, до речі свідчить і зарубіжна статистика, мале підприємництво є більшим стабілізуючим фактором, ніж велика індустрія.

     Суть та значення малого бізнесу полягають у тому, що він:

·                   є про­відним сектором ринкової економіки;

·                   становить основу дрібно­товарного виробництва;

·                   є незалежне (самостійне) управління;

·                   визначає темпи економічного розвитку, струк­туру та якісну          характеристику ВВП;

·                   здійснює структурну перебу­дову економіки, швидку окупність витрат, свободу ринкового вибо­ру;  [3].

     Як будь-яке утворення, мале підприємство має свої недоліки, до них відносять:

1)     труднощі в залученні великих капіталів;

2)     не завжди є рівний доступ до ресурсів;

3)     необмежена відповідальність за боргові зобов’язання;

4)     невизначеність перспективи [2].

     За останні три роки склалась недосить втішна загальна картина прибутків малих підприємств в Україні. Ми бачимо, що в 2008 році підприємства отримали збитки, а ті, які отримали прибутки в цьому році  вони становлять 62,7%, а питома вага збиткових підприємств лиш 37,3%. З цього можна зробити висновок, що підприємство понесло надзвичайно великі збитки, а ті підприємства які все ж змогли втриматись прибутковими мали настільки мізерні прибутки, що їх питома вага не змогла переважити над збитками. За попередніми роками, ми спостерігали кращу ситуацію, тому що різке погіршення в 2008 році було спричинено кризою.Розвиток стану малого підприємництва в Україні свідчить про те, що останнім часом відбуваються суттєві зрушення у розвитку цього сектора ринкової економіки.

     Разом з тим, головними причинами гальмування розвитку малого підприємництва в Україні є:

·        велике оподаткування; 

·        відсутність належного нормативно-правового забезпечення розвитку малого бізнесу, як і підприємництва в цілому;

·        недосконалість системи обліку та статистичної звітності малого підприємництва, обмеженість інформаційного та консультативного забезпечення, недосконалість системи навчання та перепідготовки кадрів для підприємницької діяльності тощо [4].

  Не слід забувати про те, що сьогодні потенціал малого підприємництва використовується не в повному обсязі. Адже це ключове джерело робочих місць та сприятливий ґрунт для бізнес-ідей. Сьогодні кожен другий працюючий українець займається саме підприємництвом [2].

    Отже, першочерговими кроками на шляху розвитку, покращення та стабілізації українського малого бізнесу мають стати, по-перше, прийняття нового Податкового кодексу (істотне скорочення кількості податків та зменшення податкового навантаження), по-друге, надійний захист приватної та інтелектуальної власності, по-третє, встановлення відповідальності для  посадових осіб державних органів влади за їх неправомірні дії, спрямовані на негативний вплив на бізнес, по-четверте, об'єднання всіх соціальних внесків в єдиний загальнообов'язковий.

    Саме здійснення цих заходів призведе не лише до покращення становища та розвитку підприємництва в Україні, а й стане невід'ємною часткою  антикризової політики, що забезпечить Україні швидкий, дієвий та позитивно-ефективний результат в усіх сферах економіки.

                                                         Література:

1.     Закон України "Про державну підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000р. №2063-IІІ

2.    Буряк П.Ю., Маринець В.П. "Податкове стимулювання розвитку малого бізнесу в Україні"// Фінанси України. – 1999р. - №6. с.95 - 98

3.    Дуб Л. "Питання розвитку малого бізнесу в Україні"//Вісник економічного розвитку України. - 2008. - №1. - с. 10 - 16.