К. е. н., доцент Глібов Р.В., студентки Давидюк Ю.В., Кулаківська І.О.

Житомирський національний агроекологічний університет

ОЦІНКА ФАКТОРІВ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЇ РИНКОВИХ ПРОЦЕСІВ

 

Актуальність теми дослідження. Конкурентоспроможність визначається безліччю факторів, передусім споживчими властивостями товарів, мірою маркетингової їх підтримки, характеристиками цільових ринків, поведінкою споживачів, потенціалом і ресурсами підприємства. Набір факторів, які визначають конкурентоспроможність підприємства виявляється настільки значимим і своєрідним, що неможливо запропонувати єдину методику збирання даних стосовно, їхньої обробки та ідентифікації для прийняття відповідних рішень.

Мета дослідження: оцінити фактори конкурентоспроможності вітчизняних підприємств (на прикладі молокопереробної галузі).

Результати досліджень. Оцінка факторів звужується концентрацією уваги на так званих конкурентних перевагах підприємства (ключових факторів успіху), тобто таких характеристиках чи властивостях, які забезпечують підприємству перевагу над прямими конкурентами. Конкурентні переваги визначають стратегічну позицію підприємств на ринку, що дозволяє їм переборювати сили конкуренції і притягувати споживачів. Вони утворюються унікальними відчутними і невідчутними активами, якими володіють підприємства, тими стратегічно важливими для даного бізнесу сферами діяльності, які утворюють ланцюжок цінностей підприємств і дозволяють перемагати у конкурентній боротьбі.

Основними причинами стримування виробництва молока є скорочення поголів'я корів, подорожчання кормів, випереджувальні темпи росту цін на паливо-мастильні матеріали порівняно із закупівельними цінами на молоко. Усі ці фактори негативно позначаються на якості й конкурентоспроможності молока і молочної продукції [1].

Зовнішні конкурентні переваги, з одного боку, орієнтують підприємство молокопереробної галузі на розвиток та використання тих чи інших внутрішніх переваг, а з другого - забезпечують йому стійкі конкурентні позиції, оскільки орієнтують на цілеспрямоване задоволення потреб конкретної групи споживачів. Оцінка конкурентоспроможності молокопереробного підприємства передбачає оцінку ефективності використання ним ресурсів [2].

Одним з підприємств, що працює на ринку молокопродуктів є ДП «Ружин - молоко». Конкурентами молокопереробного підприємства  Ружинське молокопідприємство на території України є ТОВ «Тульчинський маслосирзавод», ВАТ «Молочник», ДП «Староконстянтинівський молочний завод», Звенигородський маслосирзавод ЗАТ «Звенигора», ЗАТ «Рейнфорд».

Основним видом продукції підприємства є масло селянське, що виготовляється з молока способом перетворення високожирних вершків на обладнанні різної конструкції та сухе знежирене молоко. Другорядними видами продукції є йогурти, сирки глазуровані солодкі, молоко пастеризоване, сметана знежирена та 20%, сир твердий «Голландський» та «Російський». ДП «Ружин - молоко» здійснює зовнішньоекономічну діяльність. Так країнами - експортерами продукції, в основному сухого знежиреного молока, є Південно-Африканська республіка, Латвія, Грузія, США, Великобританія та Японія.

Молокопереробні підприємства України за рахунок низької якості сировини втрачають значні суми при реалізації молочної продукції на західному та російському ринках. На зовнішньому ринку за сухі молочні продукти українські підприємства одержують за тонну на 300-400 доларів  США менше, тому що на Заході, через низькі якісні показники, ця продукція використовується на технічні й кормові цілі.

Можливості збереження конкурентних переваг молокопереробних підприємств залежать від низки факторів. В їх числі наступні: джерела конкурентних переваг, очевидність конкурентних переваг, швидкість інновацій, здатність відмовлення від наявної конкурентної переваги для придбання нової.

В сучасних умовах конкурентні переваги підприємств молокопереробної галузі повинні бути значними з погляду умов конкуренції і відповідати ключовим факторам успіху; бути стійкими в нестабільному ринковому середовищі і недоступними для легкого відтворення конкурентами. Базисом загальної конкурентної переваги підприємства молокопереробної галузі є переваги внутрішні, однак, це всього лише потенціал досягнення підприємством своїх конкурентних позицій. Товари з молока є предметом конкурентної боротьби індивідуальних домогосподарств і агропромислових об'єднань, виробників звичайних та генетично модифікованих продуктів.

Складна структура ринку відкриває підприємствам широкі можливості для унікального позиціонування й забезпечення конкурентоспроможності, адже жодне молокопереробне підприємство не може бути успішним на всіх сегментах ринку молока та молокопродуктів. Рівень диверсифікації й фінансові параметри діяльності підприємства, його партнерська база й інші чинники повинні забезпечувати цілісність функціонування й сприйняття споживачами образу та товарів кожного конкретного виробника.

Висновки. Важливими факторами підвищення конкурентоспроможності є рівень спеціалізації, концентрації, інтеграції та інтенсифікації виробництва. Крім того, необхідно забезпечити зростання поголів'я й продуктивності молочного стада на основі поліпшення племінної роботи через широке охоплення всіх підприємств селекційно-племінною справою, створення повноцінної кормової бази. Важлива роль також має відводитися забезпеченню державної підтримки товаровиробників у придбанні машин і обладнання для молочних ферм через механізми здешевлення за рахунок бюджетних коштів.

Література:

1. Тошина Н. Механізми стабілізації ринку молока і молоко продукції України в умовах обмеженості ресурсів / Н.Тошин // Наука молода. - 2008. - №9. - С.48-51.

2. Родіонова Ю.М. Інноваційна діяльність вітчизняних підприємств з виробництва молочної продукції як фактор забезпечення конкурентних переваг / Ю.М. Родіонова // Універсальні наукові записки. -  2007. -  №4. - С.491-508.


Анкета участника конференции

«Международной научно-практической конференции

««Динамика современной науки»

Регистрационный номер работы

Фамилия и инициалы

Тема работы

Почтовый адрес (желательно домашний)

Контактный телефон

Секция/подсекция

(если имеется)

Сумма оплаты

Дата и № платежного документа

E-mail

??????

прошу повідомити разом зі сторінками

Глібов Р.В.,  Давидюк Ю.В., Кулаківська І.О.

Оцінка факторів конкурентоспроможності вітчизняних підприємств в умовах трансформації ринкових процесів

ГЛІБОВА Людмила Іванівна, вул. Червоноармійська 8, м. Овруч, Житомирська область, Україна, 11101.

 

Телефон (робочий): (0412)-37-04-21. Телефони (мобільні): 097-34-65-742; 096-488-18-06;

Економіка підприємств

36 гривень

20 травня 2010 р., квитанція

923.269.1

RGlebov@academy.zt.ua