Каліцінська К.О.

аспірант Класичного приватного університету, Україна

 

 Рейдерство, як ризик  впливу на  економічну безпеку підприємства

 

На сьогоднішній день термін "рейдерство" міцно увійшов у лексикон політиків, економістів, юристів. Але ні юридичного ні економічного визначення термінів "рейдер" і "рейдерство" в Україні немає, тому визначити, що таке "рейдерство" можна виключно на підставі непрямих ознак і в аналогії з тим, що називають "рейдерством" за кордоном.

"Рейдер" (raider) - в перекладі з англійського означає компанію,
що поглинає інші компанії, скуповуючи акції компанії-жертви з метою отримання її контрольного пакету. З цього випливає, що процес поглинання компанії шляхом скуповування її контрольного пакету акцій вже можна рахувати рейдерством. Слов'янська інтерпретація рейдерства - це незаконне заволодіння майном і використання його у власних інтересах.

Рейдерство зародилося на Заході; кажуть, що виникло тоді, як тільки людина придумала і випустила перші акції. За кордоном це явище є однією із форм легального бізнесу, що регламентується нормами законодавства. Там рейдерів називають "санітарами біз­несу", які поглинають підприємства із слабо розвинутою системою менеджменту, таким чином, можна сказати, вони в деякій мірі спри­яють покращенню макроекономічних показників країни.

На жаль, в Україну рейдерство прийшло не з Заходу, а із Сходу - з відповідним російським забарвленням 90-их років - епохи дикого накопичення надзвичайно великого початкового капіталу. На сьогоднішній день рейдери - це фахівці із захоплення власності фірми або по перехопленню оперативного управління, за допомогою спеціально створеного й розіграного бізнес-конфлікту.

Головна мета рейдера, як і будь-якого підприємця - отримання прибутку. Але досягає він цього не виробництвом певного виду продукції, а перепродажем підприємства, над яким він отримав контроль шляхом "недружнього поглинання."

Згідно з нашим визначенням, рейдерство - це систематична проектна
 діяльність на ринку корпоративного контролю, націлена на одержання контролю над активами інших суб'єктів економічної діяльності з нанесенням їм економічного й інших видів збитку.

Рейдерство, як економічне явище можливо охарактеризувати:

1.Систематичністю, тобто діяльність здійснюється на постійній основі, що
 дозволяє розглядати її як особливий вид бізнесу.

2.Завданням збитків. Спроба одержання контролю над активами з боку рейдерів завжди супроводжується завданням збитків особам, під контролем яких колись перебував даний актив. Дії агресорів можуть приводити до збитків, непередбачених витрат, втрати майна й грошей, недоотриманій вигоді, образі честі й гідності, підриву репутації.

 3.Несиловий характер дій рейдера. При необхідності впливу на
 опонентів рейдери прагнуть використовувати законні інструменти надання тиску на контрагентів (судові позови, ініціювання перевірок з боку податкових органів, органів внутрішніх справ і інших структур). Це відрізняє їх від силових підприємців, що тяжіють до насильства
 (убивство, викрадення людини, заподіяння шкоди здоров'ю та ін.) або загрозам насильства.

       З перерахованих вище ознак, останні два дозволяють відрізняти рейдерство від інших видів економічної активності на ринку корпоративного контролю, зокрема від найбільше близьких: силового підприємництва й бізнесів-брокерства. Тому в залежності від ступеня відповідності діяльності рейдера закону виділяють «біле», «сіре» і «чорне» рейдерство (табл. 1)

                        

 

Таблиця 1

Порівняння видів діяльності на ринку корпоративного контролю

 

характер відповідності закону

характер впливу на опонентів

відповідний рівень ризику й прибутковості

Силове

підприємництво

значні порушення закону

застосування сили або погрози її застосування

високий рівень ризику й прибутковості

«Чорне» рейдерство

без застосування сили або загроз її застосування

«Сіре» рейдерство

незначні або недовідні порушення закону

«Біле» рейдерство

відповідно до закону

Бізнес-Брокерство

звичайний рівень ризику й прибутковості

 

На нашу думку слід доповнити  цю класифікацію таким видом рейдерства як державне рейдерство. Під цим видом рейдерства ми пропонуємо розуміти спосіб захоплення чужої власності, який характеризується тим що у захопленні бере участь державна влада (приклад: продаж ВАТ "Криворіжсталь" у 2005 році).

Таким чином, можна зробити висновок, що рейдерство, як економічне явище може впливати на економічну безпеку будь-якого підприємства. Які наслідки такого впливу залежить в першу чергу від дій керівництва рейдцікавого підприємства, а саме від вірно розробленої стратегії захисту, для цього у подальших наших дослідженнях  ми спробуємо розробити комплексну методику дослідження рейдерства, як економічного явища.