Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

Мартинюк І.В.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля,

м. Луганськ

Організаційна структура логістичного забезпечення інноваційної діяльності підприємства

В сучасних умовах жорсткого конкуренції підприємств не лише на зовнішніх, а й на внутрішніх ринках збуту інновації стають необхідною умовою підвищення якості і конкурентоспроможності продукції. За умови здійснення інновацій підприємство доцільно розглядати як логістичну систему, тобто структуровану систему, що має вхідні та вихідні потоки, взаємопов’язані один з одним. Для реалізації логістичних функцій, пов’язаних із впровадженням інновацій, необхідно формування логістичної системи, що містить у собі, насамперед, інформаційні потоки, які здійснюються як всередині підприємства, так і між підприємством і зовнішнім середовищем. Тому така логістична система має бути організована таким чином, щоб забезпечувати синергетичний ефект від використання різних функціональних потенціалів підприємства для досягнення максимально позитивного ефекту від здійснення інноваційної діяльності. Це обумовлює необхідність розробки організаційної структури логістичного забезпечення інноваційної діяльності підприємства.

Інтеграція логістики в інноваційну діяльність підприємства передбачає врахування як витратних, так і ринкових чинників, які визначають ефективність функціонування підприємства в ринковому середовиці [1]. Тому логістичні рішення в галузі інновацій мають бути спрямовані на вимоги, що пов’язані з процесом створення інновацій і враховують всі потоки, пов’язані з інноваційною діяльністю (матеріальні, фінансові, інформаційні тощо). Управління такими потоками необхідно здійснювати у відповідності із організаційною структурою логістичного забезпечення на підприємстві.

Організаційна структура – це сукупність способів, за допомогою яких процес труда розподіляється на окремі завдання, а потім досягається координація дій по рішенню завдань [2]. Тобто організаційна структура визначає повноваження і відповідальність кожного працівника на підприємстві. Слід зазначити, що організаційна структура логістичного забезпечення інноваційної діяльності підприємства має враховувати вхідну інформацію (що надходить як із зовнішнього середовища, так і формується всередині підприємства) і вихідну інформацію (тобто сам інноваційний продукт). Ці інформаційні потоки враховуються підприємством при плануванні, регулюванні, контролі й аналізі функціонування логістичної системи [3]. Завданням такого організаційного забезпечення є створення структури управління логістичними процесами, які найбільш ефективно виконують функції з мінімізації витрат на всіх етапах інноваційної діяльності.

Виходячи з цього, організаційна структура логістичної діяльності підприємств має містити, насамперед, такі підсистеми як:

управління замовленнями,

здійснення наукових досліджень,

безпосередня реалізація новацій,

створення вихідних звітів.

Отже, при здійсненні інноваційної діяльності на підприємстві має бути така структурна одиниця, яка відповідатиме за замовлення, виконання яких потребує впровадження інновацій. Це допоможе зосередитися на здійсненні необхідних потоків, пов’язаних з планами підприємства, та їх оптимізації.

Далі йде підсистема, що слідкує за здійсненням наукових досліджень, які пов’язані із впровадженням інновацій. В функції підсистеми входить вибір інноваційних заходів, які використовуватимуться підприємством при створенні продукції або здійсненні інших заходів, пов’язаних із загальними планами підприємства.

Безпосередня реалізація інновацій передбачає врахування всіх витрат, які пов’язані із виробництвом на підприємстві, переміщенням трудових ресурсів, сировини і матеріалів, а також обміном інформації між різними структурними підрозділами. Зазначимо, що здійснення інноваційної діяльності завжди пов’язане із непередбаченістю результатів, що планується отримати, тому мінімізація витрат є особливим завданням такої структури. Отже, підприємству необхідно здійснювати постійний контроль за виробництвом.

Підсистема, що відповідає за створення вихідних звітів, має бути орієнтована на отримання кінцевого результату, який можна виміряти і оцінити його ефективність. Використання отриманих результатів дозволить оцінити ступінь виконання поставлених планів і виправити деякі помилки при подальшому здійсненні інноваційної діяльності.

Таким чином, впровадження організаційної структури логістичного забезпечення інноваційної діяльності допоможе організувати потоки матеріалів та інформації при здійсненні інноваційної діяльності підприємства та мінімізувати витрати, які пов’язані з обробкою замовлень, виробництвом, логістичним обслуговуванням, контролем за використанням ресурсів тощо.

 

Література:

1. Семиболотный А.А. Усовершенствование логистических методов формирования инновационного потенциала предприятия [Электронный ресурс] / А.А. Семиболотный. – Режим доступа: http://www.masters.donntu.edu.ua/2009/fem/semibolotnyi/diss/index.htm

2. Организационная структура [Электронный ресурс] / Википедия. Свободная энциклопедия. – Режим доступа: http://ru.wikipedia.org/wiki/Организационная_структура

3. Егоров А.С. Финансовые потоки образовательной инфраструктуры логистической поддержки предпринимательской деятельности / А. С. Егоров // Проблемы совершенствования организации производства и управления промышленными предприятиями. Межвуз. сб. науч. трудов. – 2003. – С. 54-60.