Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Бєлоусов Я.І.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганськ

Організаційне забезпечення процесу формування стратегічного партнерства машинобудівних підприємств

 

Існуюче сьогодні в промисловості коло економічних, соціальних, екологічних і організаційних проблем вимагає спеціальних, глибоких і усебічних досліджень. Їх можна правильно проводити в сучасних умовах лише на основі положень сучасної теорії управління, яка представляє собою систему наукових положень, пов’язаних з обґрунтуванням, аналізом, узагальненням, супроводом і регулюванням діяльності на різних рівнях управління економікою. Високий же рівень конкуренції між промисловими підприємствами вимагає використання в дослідженнях сучасної парадигми стратегічного управління.

Стратегічна взаємодія є однією з найважливіших складових партнерських відносин в інноваційній діяльності промислових підприємств. Основою цієї взаємодії є комплекс засобів по формуванню і виконанню інноваційних стратегій, розроблених для досягнення мети діяльності підприємства. Зростання конкуренції, процес глобалізації світової економіки призводять до визначення принципово нових підходів до стратегічного управління, в основі якого знаходиться ефективна система акумулювання використання ресурсів партнерів і об’єднання діяльності промислові підприємств у єдиний виробничий комплекс. Інноваційні можливості кожного промислового підприємства розвиваються через систему стратегічних і тактичних методів і принципів стратегічного управління.

В умовах ринкових стосунків перехід до яких відбувся в останні роки в нашій країні домінуючою формою відносин між економічними агентами стала конкуренція. Проте кризові явища в світовій економіці показують сьогодні непрацездатність концепції індивідуалістичного імперативу в регулюванні діяльністю господарюючих суб’єктів. Сьогодні вчені та практики західних країн навпаки все більше звертаються до формування відносин співпраці та кооперації як базової умови суспільного прогресу у всіх сферах людської діяльності. Інтеграційні економічні процеси сьогодні визнані та обумовлені широким спектр соціальних комунікацій на рівні підприємств, регіонів та країн.

В роботі показано, що в процесі економічної діяльності підприємцю доводиться встановлювати і оптимізувати взаємини: з природою у вигляді продуктово-сировинного обміну з навколишнім середовищем; з суспільством, яке встановлює певні „правила гри” для підприємницької діяльності і оцінює якість реалізації цих правил на практиці; з конкретними суб’єктами економічних відносин.

Весь хід економічного становлення соціуму демонструє послідовне перенесення акценту з першого виду партнерських відносин (природно-економічного), на другій, а потім і на третій, при якому економіка стає все більш антропоцентричною.

Можна визначити наступні загальні ознаки поняття „партнерство”: згода учасників стати частиною цілого – процесу або структури; очікування в отриманні тих благ, які адекватні внеску; свобода участі в угоді. Виділені ознаки „партнерства” як родового поняття конкретизуються у сфері господарської діяльності принципами соціально-економічного партнерства: добровільність входження в партнерський простір; взаємовигідність співпраці для всіх учасників; солідарна відповідальність по досягнутих домовленостях; принцип консенсусу, заснованого на одноголосному ухваленні рішень по напрямах співпраці (а не принцип диктату більшості при голосуванні).

Метою партнерства є такий розподіл функцій між його учасниками, яке виявляє особливості і конкурентні переваги кожного члена, оптимальним чином сполучаючи їх в ефективно діючу систему, що дозволяє отримати і освоїти нові, власне системні якості партнерства.

У сучасних умовах партнерські відносини між підприємствами становиться однією із головних стратегічних конкурентних переваг. Конкурентна перевага визначається системними характеристиками, що виходять за рамки окремих підприємств і залучають до діяльності інших учасників системи створення вартості. Проте галузеві характеристики господарських процесів накладають структурні обмеження нормативної, технологічної і економічної властивості на виробничо-господарську діяльність підприємств. Ці обмеження є стійкими і тому не можуть бути істотно змінені (подолані) в короткостроковому і середньостроковому періоді.

В умовах вітчизняної економіки галузі відрізняються одна від іншої рівнем конкурентоспроможності, що впливає на можливості підприємств у сфері реалізації тих або інших стратегічних альтернатив, наприклад, з погляду ресурсів, що розташовуються.

В проведених дослідженнях встановлено, що напрями стратегічної взаємодії підприємств залежать від галузі, до якої належить підприємство. Визначено, що галузі сировинної спрямованості у сучасних умовах успішно розвивають стратегії вертикальної і діагональної інтеграції майнового типу. Галузі споживчих товарів можуть підтримувати і розвивати свою конкурентоспроможність як на основі оптимізації витрат, так і на основі стратегій диференціації. Галузі високого переділу з продукцією виробничо-технічного призначення відрізняються традиційно вузькою спеціалізацією і консервативністю технологічного ланцюжка по відношенню до постачальників і споживачів.

Організація співпраці підприємств різних галузей та підгалузей вимагає узгодження та координації великої кількості дій функціональних підрозділів підприємства не тільки у сфері закупівель і продаж, але і в більш загальній сфері управління витратами та загального управління. Аналіз діяльності підрозділів машинобудівного підприємства по управлінню виробничими витратами і закупівлями (з урахуванням співпраці з постачальниками) та по управлінню маркетингом і збутом (з урахуванням співпраці із споживачами) потребує подальших досліджень у галузі організаційного забезпечення процесу формування стратегічного партнерства.