Антонова О.В.

Вищий приватний навчальний заклад

«Харківський інститут економіки ринкових відносин та менеджменту»

Реалізація фінансових інтересів підприємства

як основа забезпечення його фінансової безпеки

 

Фінансова безпека підприємства є комплексним поняттям і пов'язана не стільки з внутрішнім станом самого підприємства, скільки з впливом зовнішнього середовища, з її суб'єктами, з якими підприємство вступає у взаємодію. У зв'язку з цим, імовірно, більш точно стверджувати, що фінансова безпека підприємства відображає узгодженість, збалансованість фінансових інтересів підприємства й інтересів суб'єктів зовнішнього середовища. З цих позицій фінансова безпека підприємства може розглядатися як практичне втілення положень теорії ресурсної взаємозалежності, відповідно до якої у своїй діяльності підприємство повинне брати до уваги не тільки свої, але і різні інтереси партнерів, коло яких може бути дуже широким. Саме узгодження фінансових інтересів підприємства і взаємодіючих з ним суб'єктів зовнішнього середовища є однією з сутнісних характеристик досліджуваного поняття.

Ця сутнісна характеристика поняття фінансової безпеки є однією з найважливіших, оскільки фінансові інтереси визначають не тільки основу її побудови, але й напрямки розвитку фінансової діяльності, її спонукальні мотиви.

Сучасні економічні словники визначають інтерес як «предмет зацікавленості, бажань та спонукальні мотиви діяльності економічних суб’єктів» [1, с.159]. Одночасно інтерес трактується як головна рушійна сила економічних суб’єктів, яка виступає у формі матеріальних, духовних, грошових та майнових інтересів. Під час визначення фінансових інтересів дослідники проблем фінансової безпеки акцентують увагу на специфіці фінансових відносин економічних суб’єктів. На їх думку, фінансові інтереси є проявом, з одного боку, економічних відносин підприємства, з іншого, – суперечностей фінансової діяльності самого підприємства [2].

Такий погляд поділяє І. Бланк, який вважає, що фінансові інтереси підприємства становлять частку системи економічних інтересів, яка проявляється в сфері фінансових відносин. На думку дослідника, фінансові інтереси є формою прояву об’єктивних потреб підприємства в сфері його фінансової діяльності, збалансованих з потребами інших суб’єктів фінансових відносин, задоволення яких забезпечує реалізацію основних цілей фінансової діяльності на кожному етапі його фінансового розвитку [3].

Одночасно, вказуючи на роль фінансових інтересів в системі фінансової безпеки, І. Бланк зазначає, що фінансові інтереси визначають основу її побудови, формують напрями розвитку фінансової діяльності та найбільш впливові стимули щодо активізації і підвищення ефективності фінансової діяльності підприємства. На його думку, система забезпечення фінансової безпеки підприємства визначається пріоритетними фінансовими інтересами, саме які й потребують захисту.

Такий підхід щодо ролі пріоритетних фінансових інтересів в системі фінансової безпеки підприємства розвиває К. Горячева, яка вважає основним фінансовим інтересом підприємства отримання прибутку [4]. На її думку, саме на базі цього показника можна будувати всю систему забезпечення фінансової безпеки підприємства. Цю точку зору поділяє Б. Вишнівська, яка вважає головною метою підприємницької діяльності отримання максимальних доходів при мінімальних втратах капіталу в умовах конкурентної боротьби [5].

Між тим, власники, які інвестують в підприємство свій капітал, тобто забезпечують фінансову основу його створення та функціонування, зацікавлені в ефективності функціонування підприємства і цей стимул полягає в збільшенні їх добробуту, що відбивається в зростанні ринкової вартості підприємства [3]. Саме зростання ринкової вартості підприємства, на наш погляд, є пріоритетним фінансовим інтересом будь-якого господарюючого суб’єкта.

Таким чином, з одного боку, фінансові інтереси підприємства є орієнтиром його розвитку, а з іншого – вони відбивають характер його економічних відносин та потребу підприємства у безпечному та перспективному розвитку в нестабільному зовнішньому середовищі. Разом із тим, встановлення рівня якісних та кількісних параметрів захищеності фінансових інтересів повинна відповідати системі визначальних принципів здійснення фінансової діяльності підприємства. При цьому, процес здійснення фінансової діяльності базується на менталітеті керівництва підприємства та фінансових менеджерів і характеризується системою засадних принципів фінансування. Керуючись обраними принципами здійснення фінансової діяльності, підприємство самостійно обирає тип формування системи фінансової безпеки та визначає якісні та кількісні параметри захищеності своїх фінансових інтересів.

Спираючись на висвітлені сутнісні характеристики, нами пропонується наступне визначення досліджуваного поняття. Фінансова безпека підприємства – стан захищеності фінансових інтересів від реальних та потенціальних загроз зовнішнього та внутрішнього характеру, параметри якого створюють передумови генерування, збереження та зростання ринкової вартості підприємства.

Література

1. Современный экономический словарь [Текст] / сост. : Райзберг Б.А., Лозовский Л.Ш., Стародубцева Е.Б.М.: ИНФРА-М, 2008. 495 с.

2. Єрмошенко, М. М. Фінансова безпека держави: національні інтереси, реальні загрози, стратегія забезпечення [Текст] / М. М. Єрмошенко. – К. : КНТЕУ, 2001. – 309 с.

3. Бланк, И. А. Управление финансовой безопасностью предприятия [Текст] / И. А. Бланк. – К. : Эльга, Ника-Центр, 2004.– 784 с.

4. Горячева, К .С. Інформаційно-аналітичне забезпечення фінансової безпеки підприємства [Текст] / К. С. Горячева // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 9(27). – С. 43 – 49.

5. Вишнівська, Б. Методи мінімізації фінансових ризиків [Текст] / Б. Вишнівська // Економіст. – 2007. – № 6. – С. 58 – 59.