Педагогіка/ 5.сучасні методи викладання.

Ракова Л.Н

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Гендерні аспекти інноваційних технологій в бізнес-освіті

 

На сучасному етапі трансформації суспільства в Україні ефективне розв’язання пріоритетних завдань у сфері провідних галузей економіки потребує подальшого розвитку системи бізнес-освіти. Формування нової генерації майбутніх фахівців та підприємців, які були б конкурентноздатними не тільки на національному, але і міжнародному ринку праці, неможливо без належного інтегрування того чи іншого досвіду й досягнень кожної окремої країни із досвідом передових країн.

Саме інтеграція національної системи бізнес-освіти в сучасний  європейський та світовий освітній простір розглядається як пріоритетний напрям в наданні якісної освіти управлінцям, підприємцям, бізнесменам та можливість в просуванні  політики ґендерної рівності в суспільстві. Інтеграція здатна забезпечити вищим навчальним закладам лідерство у створенні й упровадженні сучасних ефективних технологій бізнес-освіти на основі вітчизняних та зарубіжних освітніх стандартів.

Незважаючи на велику кількість наукових праць, проблема ґендерної самосвідомості не досить добре вивчена. Багато дослідників вивчають із позиції ґендерного підходу початкову професійну освіту, представницькі органи влади й ін., у той час як сама система вищої освіти та бізнес-освіти, що забезпечує входження людини в професійне середовище або її перепідготовку та здійснює тим самим процес професійної соціалізації людини та його вдосконалення, не ставить і не вирішує питань, пов'язаних із впровадженням ґендерної  парадигми в програму підготовки та перепідготовки  фахівців. Маловивченими залишаються проблеми, спрямовані на виявлення значення феномена ґендерної соціалізації для формування професійної самосвідомості фахівця, гендерної асиметрії в бізнесі та ін. Наявні гендерні стереотипи в суспільстві не тільки провокують такі антидемократичні явища, як дискримінацію за статтю, звужують можливості в самореалізації обох гендерних груп, але і тягнуть за собою нераціональне використання людських ресурсів, економічні втрати, зниження конкурентноздатності в ринкових відносинах. Тому розвиток та вдосконалення професійної підготовки та перепідготовки фахівців з урахуванням ґендерного аспекту має принципове значення.

За останнє десятиріччя українська бізнес-освіта продемонструвала активність, динамічність і здібності, пов'язані з асиміляцією зарубіжного досвіду. З'явилися тенденції інтернаціоналізації бізнес-освіти, організації міжнародних та національних партнерських об'єднань, уніфікації програм, дифузії новітніх технологій навчання, які необхідно вивчати і оцінювати.В хорошому сенсі всеїдність дозволила акумулювати досвід навчання менеджерів та підприємців   американських і європейських бізнес-шкіл.  Відсутність свого власного досвіду такої  освіти, як масового й багатопланового інституціонального явища, приводить до того, що, цілком природно, спостерігаються копіювання міжнародного досвіду бізнес-освіти, як в аспекті її змісту, організації, навчального планування, так і технологій навчання.    Дійсно, ситуація на ринку бізнес-освіти підштовхує нас до співпраці із західними партнерами щодо інтегрування гендерної компоненти в освіту. Та більшість таких альянсів бачать своє завдання в звичайному наданні навчальних матеріалів. Реальна же користь буде тоді, коли буде передана вся технологія навчання.

Значний внесок в просування гендерної освіти в перепідготовку  підприємців та менеджерів був зроблений українськими  університетами в рамках проекту «Потенціал України в сфері регіонального тренінгу та консалтингу»  (Україна – Канада (Монреаль). 

 Проект розрахований на те, що питанням, пов'язаним  з рівноправністю статей, було приділено особливу увагу. На всіх етапах свого розвитку проект передбачав надання чоловікам і жінкам  рівних можливостей з метою вплинути на рівноправність статей через  залучення:  більшої кількості жінок  до викладання менеджменту в українських університетах, жінок-підприємців та жінок-представниць урядових організацій до всіх заходів, які проводяться в рамках проекту.

Викладання ґендерних досліджень вимагає розширеного застосування інтерактивних освітніх технологій, що розширюють участь і обмін досвідом. Це дозволяє сформувати механізми особистісної, соціальної та гендерної ідентичності, тобто навчити вибирати цілі, цінності та переконання.

Ефективність проекту визначалась саме наданням технологій та активною їх адаптацією до українських реалій  в бізнес-освіті. Наступні технології та інструменти впровадження гендерної компоненти в освіту  представників бізнесу були визначені як найбільш ефективні, а саме: кейс-метод, тренінги, консалтинг, бізнес-форуми, інформаційно-освітній сайт, інтернет-навчання та інше (рис 1.).

 

                                        

 

 

                                                                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.  Схема взаємозв’язку технологій  та інструментів бізнес-освіти у гендерному вимірі (авторська розробка за матеріалами дослідження)

Ще  досить стійким продовжує залишатися в суспільстві стереотипне упередження проти ґендерної проблематики як надуманої, привнесеної, малозначимої й потенційно незатребуваної. Але за допомогою міжнародної спільноти Україна поступово долає ці стереотипи. Послідовне проведення впровадження ґендерної компоненти в систему освіти в Україні забезпечить ґендерну інтеграцію нашої країни у європейську та світову спільноти.          Слід зазначити, що наукова новизна проблематики, її актуальність і безумовна перспективність викликають зацікавленість у представників як академічної, так й підприємницької сфери. Використання гендерних технологій в бізнес-освіті дозволяє пом'якшити гендерні стереотипи, створити умови для розвитку індивідуальних особливостей суб'єкта незалежно від статі за рахунок оволодіння типами життєвих стратегій: виживання, розвитку, успіху, досягнення, благополуччя, - настільки необхідними для успішної кар'єри в житті чоловіка і жінки та подолання гендерної асиметрії в бізнесі.Ґендерна освіта не лише прискорює розвиток культури відносин між чоловіками та жінками на засадах взаємоповаги, толерантності, надаючи можливості до самореалізації як чоловіка, так і жінки.