Педагогічні науки

Малихіна С. В.

Криворізький державний педагогічний університет, Україна

Пріоритетні теоретичні аспекти формування

пізнавальної самостійності студентів при вивченні економічних дисциплін

 

Дослідження теоретичних аспектів проблеми формування пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін надав підстав до наступних узагальнень.

Процес формування пізнавальної самостійності суб’єктів навчання є достатньо вивченою науково-педагогічною проблемою, яка має витоки ще з періоду Античності і при цьому, залишається актуальною й на сьогодні. Дидактичний аналіз історії становлення даної проблеми показав, що на напрям і хід еволюції ідей самостійності у пізнанні завжди впливали соціальні фактори й завдання навчання кожного історичного періоду існування суспільства. Крім того, педагогічна ідея самостійності в процесі здобуття знань перетерплює у своєму становленні й розвитку певні періоди спаду й підйому. Сьогоднішній етап, спираючись на досягнення передової науки і педагогічної практики, висуває нові завдання і спрямовує на подальше дослідження даної проблеми.

Особистісно-діяльнісний підхід, як визначальна теоретико-методологічна стратегія даного дослідження, надав можливість трактувати пізнавальну самостійність студентів як якість особистості, що включає в себе єдину систему спрямованості, здатності і вміння активно, власними зусиллями, без сторонньої допомоги здійснювати повний цикл пізнавальної діяльності, зокрема, самостійно опановувати загальнонавчальними й спеціальними знаннями, уміннями й навичками, використовувати сучасні засоби навчання та комунікації з метою вирішення професійно та соціально значущих завдань. 

Системно-діяльнісний підхід виокремив зміст пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін. З’ясовано, що пізнавальна самостійність є якістю особистості, складним системним об’єктом, який характеризується певною динамічністю за змістом і особистісним рівнем, обумовлюється конкретною специфікою самостійної та самоосвітньої пізнавальної діяльності і має риси предметності, особистісної спрямованості, продуктивності, опосередковується пізнавальною активністю та вольовими зусиллями, володіє поліфункціональністю у застосуванні засобів самостійної та самоосвітньої пізнавальної діяльності. Виходячи з цього були виділені види пізнавальної самостійності, які найбільш повно відображують специфіку навчання економічних дисциплін у ВНЗ – інформаційно-пізнавальну, пізнавально-процесуальну, професійно-спрямовану, суб’єктно-перетворювальну.

Структуру пізнавальної самостійності студентів як якість, що формується під час навчання тим чи іншим дисциплінам, охарактеризовано органічною єдністю проявів спонукальної, змістової та технологічної складових і відповідних їм компонент: мотиваційно-цільової, емоційно-вольової, змістової, орієнтувальної, діяльнісної і оцінно-рефлексивної. Підставою для виділення компонент, є структура і специфіка пізнавальної діяльності у процесі навчанні економічних дисциплін і необхідність забезпечення, при цьому, здійснення студентами самостійно повного циклу пізнавальних дій і формування провідних видів пізнавальної самостійності.

Критеріями сформованості пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін є мотиваційно-цільовий, змістовий, діяльнісний, емоційно-вольовий та оцінно-рефлексивний.

Процес формування пізнавальної самостійності студентів розуміємо як процес становлення його особистості, що керується і спрямовується як зовнішніми факторами процесу навчання економічних дисциплін, так і внутрішніми чинниками, – закладеними у структурі особистості студента мотивами, потребами, базовим рівнем готовності до здійснення самостійної та самоосвітньої пізнавальної діяльності. Даний процес може бути описаний дидактичною схемою формування пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін. Дидактична схема включає: мотиваційно-цільовий, орієнтувальний, виконавчий, контрольно-корекційний модулі.

У сукупності і динаміці відображує процес формування пізнавальної самостійності студентів організаційно-педагогічна модель. Розроблена модель є сукупністю 4-х блоків: концептуального, який включає цілі, принципи, функції моделі, що розробляється, змістового, який моделює рівні засвоєння економічних знань і рівні сформованості пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання, процесуального, що описує форми, методи і засоби формування пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін та послідовні етапи, результативного – сукупності результатів, на які націлюється педагогічне моделювання процесу формування пізнавальної самостійності студентів.

Ефективність функціонування моделі формування пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін забезпечується умовами, що створюються у навчальному процесі.

Під дидактичними умовами у нашому дослідженні розуміємо взаємопов’язану сукупність компонентів процесу навчання економічних дисциплін, що забезпечують функціонування моделі і супровід формування пізнавальної самостійності студентів. До таких умов включено: структурування навчального матеріалу відповідно до рівня пізнавальної перспективи студентів; активізація пізнавальної діяльності; переклад самостійної пізнавальної діяльності студентів у режим самоосвітньої; професіоналізація змісту навчального матеріалу на основі реалізації міжпредметних зв’язків економічних дисциплін з фаховими; управління процесом формування пізнавальної самостійності студентів засобами модульно-рейтингового контролю навчально-пізнавальних досягнень.

Таким чином, теоретична значущість здобутих результатів полягає у тому, що визначено теоретичні аспекти формування пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін, її види, зміст, показники та критерії сформованості, спроектовано організаційно-педагогічну модель.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у тому, що уперше визначено види пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін (інформаційно-пізнавальну, пізнавально-процесуальну, професійно-спрямовану, суб’єктно-перетворювальну), створено організаційно-педагогічну модель формування пізнавальної самостійності; подальшого розвитку та конкретизації набуло поняття «пізнавальна самостійність студентів», «самостійна пізнавальна діяльність», «самоосвітня діяльність», дидактична схема формування пізнавальної самостійності; уточнено дидактичні умови формування пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін.

Практичне значення здобутих результатів визначається можливістю створення методики діагностики рівня сформованості пізнавальної самостійності як за компонентами, так і цілісно; виходом на технологію формування пізнавальної самостійності студентів у процесі навчання економічних дисциплін.