Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Шуляк С.В. Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Основні напрями розвитку перспективних навчальних технологій

 

Понад дванадцять років минуло після проголошення України як незалежної держави, що змушує озирнутися назад, оглянути і втрачене, і набуте, зокрема, у галузі освіти, яка найбільше впливає на розвиток і становлення людини як особистості. У даному контексті доцільно проаналізувати розвиток за цей час декількох проблем, безпосередньо пов’язаних з вищою технічною освітою, а саме:

·активного застосування комп’ютерних технологій навчання в інженерній освіті з погляду на необхідність дослідження психологічного та екологічного ризику виробництва,

·докорінного вдосконалення вищої технічної освіти у частині змісту технологічної та екологічної безпеки діяльності інженерів-фахівців,

·аналізу змін, які запроваджуються у професійно-кваліфікаційній структурі підготовки інженерів, тобто назрілих питань впровадження в університетах України документів про розвиток ступеневої вищої освіти.

Названі проблеми в останні роки були у центрі уваги науковців і викладачів тому, що по-різному впливали на діяльність і результативність функціонування вищих навчальних закладів. Розглянемо детальніше першу проблему, оскільки вона безпосередньо впливає і знаходить своє відображення у розв’язанні інших.

.Активне використання комп’ютеризованих технологій навчання розпочато ще у 1986 р., тобто понад п’ятнадцять років тому, коли до шкільних навчальних програм введено вивчення предмету ”Основи інформатики”, а також організовано перші курси професійного навчання зі спеціальності ”Оператор міні-ЕОМ”.

З 1986 р. розпочато міжнародні олімпіади з інформатики, турніри юних програмістів, що проводилися в Болгарії, Чехословаччині, інших країнах світу, в яких з успіхом брали участь українські учні і студенти.

Власне з цього часу розпочато розробку комп’ютерних технологій навчання для загальноосвітньої школи і для вищих навчальних закладів України. Процес утворення і впровадження комп’ютерних навчальних програм розпочинався з окремих дисциплін навчального плану, поступово поширювався і висвітлював необхідність створення електронних навчальних курсів, автоматизованих навчаючих програм, генераторів і оболонок універсальної структури, незалежних від змісту наповнення. Наступними етапами розповсюдження цього процесу стало опрацювання проблемно-орієнтованих навчальних комплексів і створення теоретико-методичних засад розвитку дистанційної освіти.

Одночасно загострювалися проблеми підготовки і перепідготовки викладацьких кадрів і забезпечення вузів комп’ютерною технікою. За окремим наказом Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти України у 1987-1988 рр. більшість викладачів ВНЗ пройшли перепідготовку з питань використання ЕОМ на факультетах підвищення кваліфікації викладачів. З того часу дана проблема вирішувалася для більшості викладачів в умовах самонавчання або в інститутах післядипломної освіти.

Забезпечення навчальних закладів технікою здійснювалося з вітчизняних розробок КНВО ”Електронмаш” (СМ-4, СМ-1420, Пошук-1, Пошук-2) і за рахунок кооперації з іноземними фірмами. Наприклад, у 1991 році започатковано спільний радянсько-американський проект ”Пілотні школи”, який дозволив забезпечити дисплейними класами IBM РС/2 близько 150 середніх загальноосвітніх шкіл України. Вищі навчальні заклади розв’язували проблему забезпечення навчальних лабораторій обчислювальною технікою за допомогою Міністерства освіти і зв’язків з промисловими підприємствами-замовниками науково-дослідних робіт і майбутніх випускників.

Початок планомірної і систематизованої розробки навчально-методичного забезпечення, створення і впровадження нових технологій навчання у вищих закладах освіти України можна віднести до 1991 р., коли Навчально-методичний кабінет з вищої освіти Мінвузу УРСР розпочав видання збірника наукових і науково-методичних праць ”Нові технології навчання”. З перших 16-ти випусків цього збірника п’ять було присвячено застосуванню комп’ютерних технологій до різних циклів навчання (природничого, математичного, гуманітарного, загально-інженерного, фахового тощо). У кожному збірнику друкувалися матеріали про забезпечення і комп’ютерну підтримку розвитку екологічної освіти у ВНЗ, а четвертий випуск збірника ”Проблеми освіти” (1996 р.) повністю присвячено цій тематиці.

Зростання кількості науково-методичних конференцій за даною тематикою також свідчило про поступове зростання інтересу до комп’ютерних технологій навчання. Як наслідок, в освітніх закладах створюється необхідна матеріально-технічна база і науково-методичне забезпечення до її використання. З певністю зазначимо, що у Києві і таких регіональних центрах як Дніпропетровськ, Донецьк, Львів, Одеса, Рівне, Харків з середини 90-х рр. працюють творчі колективи, які здійснили конкретні науково-методичні розробки, накопичили значний досвід застосування комп’ютерних технологій у навчальному процесі, наукових дослідженнях та адміністративній діяльності.

Застосування комп’ютерних технологій, зокрема у технічних університетах, призвело до зменшення витрат на розробку і тиражування навчально-методичної літератури, навчальних посібників, комплектів інформаційного і програмного забезпечення дисциплін, зокрема, з того фахового напряму, з якого даний ВНЗ було визнано провідним.