Педагогические науки/ 3.Методические основы воспитательного процесса

 

Пильтяй О.М.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА СУЧАСНИХ КОМП'ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

 

Одним із пріоритетних напрямків інформатизації суспільства стає процес інформатизації освіти, який передбачає використання можливостей нових інформаційних технологій, методів та засобів інформатики для реалізації ідей розвиваючого навчання, інтенсифікації усіх рівнів навчально-виховного процесу, підвищенню його ефективності і якості, підготовку підростаючого покоління до комфортного (як в психологічному, так і в практичному відношенні) життя в умовах інформатизації суспільства.

Поняття "Інформаційні технології навчання" виникло у сімдесяті роки і передбачало організацію навчального процесу на базі паперових (книги, друковані матеріали тощо) та плівкових (фото, діапозитиви, кіно матеріали, та ін.) носіїв інформації. На сучасному етапі інформаційні технології набули нового розвитку. Це пояснюється масовим застосуванням у навчальному процесі персональних комп'ютерів та комп'ютерних систем. Інформатизація освіти являє собою комплекс заходів, пов'язаних із використанням інформаційних засобів та інформаційної продукції.

Інформаційні технології навчання перш за все обумовлюються використанням навчальних засобів як спеціально розроблених матеріальних чи матеріалізованих об'єктів, застосування яких спрямоване на забезпечення ефективності навчального процесу.

Найяскравіше сучасні інформаційні програми навчання представлені в комп'ютерних технологіях. Комп'ютерні технології обумовлюються психологічними, логічними, змістовими, організаційними аспектами. Цілеспрямоване, обґрунтоване, систематичне застосування комп'ютерних програм забезпечує розв'язок інформаційних, навчальних, контрольних та організаційних функцій. Технологічне використання комп'ютера в навчальному процесі розв'язує ряд проблем:

1.     Освітню: знайомлять студентів з можливостями обчислювальної
техніки; прищеплюють їм уміння та навички доцільного її використання;
формує уміння користуватись навчальними програмами.

2.     Педагогічну: допомагає студентові швидко і якісно засвоювати
навчальний матеріал; унаочнює навчальний процес; індивідуалізує навчання.

3.     Організаційну: забезпечує можливість одночасного комп'ютерного
тестування усіх студентів; проводить комп'ютерний   контроль за якістю
роботи та її економний облік.

Інформатизація освіти створює передумови для широкого впровадження в практику психолого-педагогічних розробок, які забезпечують ряд аспектів.

Деякі психологи відзначають, що в нашому житті техніки і новітніх інформаційних технологій слід говорити не тільки про соціальні, а й актуальні теми психологічних наслідків комп'ютеризації (О.Тихомиров, Н.ТализІна, Л.Федоров). Відомий психолог Тихомиров виділяє такі психологічні проблеми застосування ЕОМ, які необхідно враховувати:

       Вплив інформатики, обчислювальної техніки, засобів автоматизації на психіку людини;

       Вплив їх на психологічну науку, що вивчає закони психічного життя;

       Використання наукових психологічних знань у працях з інформатики та обчислювальної техніки.

Видатний психолог Б. Ломов відзначає, що комп'ютер є таким засобом людської діяльності, застосування якого якісно змінить можливості пізнання, збільшить можливості накопичування та застосування знань кожною людиною.

Використання ЕОМ як знаряддя пізнання людини означає появу нових форм мислення, творчої діяльності, що можна розглядати як історичний розвиток психічних процесів людини.

Педагогічний аспект впровадження нових інформаційних технологій у навчання передбачає:

   Перехід від механічного засвоєння фактологічних знань до засвоєння
умінь самостійно здобувати нові знання;

       Дозволяє підвищити рівень науковості шкільного експерименту, наблизивши його методи та організаційні форми до експериментально-дослідницьких методів наук що вивчаються;

       Забезпечує залучення до сучасних методів роботи з інформацією;

       Інтелектуалізацію навчальної діяльності.

Крім того, в ході застосування ЕОМ у навчальному процесі вони виступають не тільки як засіб навчання, але і як предмет вивчення. Засвоюючи за допомогою ЕОМ повний навчальний курс, школяр одночасно оволодіває навичками роботи з електронно-обчислювальною технікою, яка відіграє всезростаючу роль у всіх сферах народного господарства. Проте це не значить, що всі завдання удосконалення навчального процесу можна вирішити за допомогою ЕОМ. Основним критерієм тут повинен бути принцип педагогічної доцільності. Форми і методи навчання, які стимулюють пізнавальну активність учнів, повинні вибиратися залежно від конкретного змісту навчального матеріалу і від конкретної дидактичної мети, яка ставиться і може бути найбільш ефективно досягнута за допомогою саме таких форм і методів.