Пальчик О.В.

Кременчуцький державний політехнічний університет імені Михайла Остроградського

ПРОБЛЕМИ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВІТЧИЗНЯНОЇ МАШИНОБУДІВНОЇ ГАЛУЗІ

Найважливішими показниками результативності інноваційної діяльності, пов'язаними з трансформаціями ідей в нові або удосконалені продукти, послуги, технологічні процеси, що впроваджуються на ринку, є рівень інноваційної активності підприємств і організацій галузей економіки, а також обсяги випуску нової продукції. Саме інноваційно активні підприємства уже зараз визначають майбутній розвиток економіки країни та її регіонів. Розвиток таких підприємств в регіонах позитивно впливає на розвиток економіки в регіонах та країни в цілому.

Інновації - це новостворені і (або) вдосконалені конкурентоспроможні технології, продукція або послуги, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери; а інноваційна діяльність – це діяльність, що спрямована на вирішення і комерціалізацію результатів наукових досліджень та розробок і зумовлює випуск на ринок нових конкурентоспроможних товарів і послуг.

Реалізація інноваційних рішень можлива за умови виваженої інноваційної політики, яка формує умови залучення до інноваційної діяльності певні функціональні служби підприємства. Так, своєчасне розпізнавання нових вимог до продукції забезпечується кваліфікованими маркетинговими дослідженнями, за результатами яких визначають напрями інноваційних змін і окреслюють завдання у сфері науково-технічних та конструкторсько-технологічних робіт. Ефективне їх виконання можливе за умов наявності висококваліфікованого персоналу відповідної спеціалізації та продуманої системи мотивації. [1, с. 22].

Машинобудівний комплекс - це система галузей, підприємств та організацій, діяльність яких пов'язана із виробництвом засобів виробництва та предметів народного споживання. Від рівня розвитку машинобудування залежить не лише побутове споживання населення, а й рівень розвитку решти галузей промисловості.

Витрати на виконання інноваційних робіт здійснені у 2006р. на підприємствах машинобудування склали 1,3 млрд.грн. Так, автомобілебудівними підприємствами освоєно виробництво 134 найменування інноваційної продукції. Інноваційну політику впроваджували і підприємства Кременчуцького промислового району. Серед них: Кременчуцький автоскладальний завод «КрАСЗ», ВАТ «Кредмаш», ХК "АвтоКрАЗ".

 «КрАСЗ» сертифіковано на складання вантажних автомобілів FAW, за всіма технічними параметрами відповідно до норм «Євро-2». На початку 2007 року підприємство почало складання автомобіля нової модифікації FAW CA 1051. Основними перевагами, в порівнянні з аналогами, якого є: вантажопідйомність 3,5 т, що повністю відповідає міжнародним екологічним нормам та низька ціна, що збільшує конкурентоспроможність товару на зовнішніх ринках. Заплановано випуск автомобіля серії  FAW CA 1061. ВАТ «Кредмаш»- український лідер з виробництва дорожньої техніки випускає на ринок нову модифікацію асфальтобетонних заводів із сімейства КДМ-2О1, що має поліпшені характеристики, мобільність в пересуванні, полегшену монтажність.

Підводячи підсумки, можна констатувати, що на сьогодні основними проблемами інноваційної діяльності машинобудівної галузі є:

1.       Неконкурентоспроможність багатьох видів продукції вітчизняних підприємств.

2.       Недостатнє фінансування інновацій з боку держави.

3.       Застарілі основні виробничі фонди та відсутність реальних інвестиційних ресурсів для технологічного оновлення.

4.        Невідповідність виробничих потужностей потенціалу ринків збуту.

Результати дослідження масштабів інноваційної діяльності в машинобудуванні України свідчать про низьку активність використання на виробництві науково-технічних досягнень. Показовим є питання технічного рівня створення зразків нових типів машин, устаткування, приладів та засобів автоматизації, тобто такої продукції, з якою вітчизняні виробники спроможні виходити на світові ринки. Сектор наукоємного машинобудування фінансово неспроможний використовувати сучасні зарубіжні технології через їх значну дороговизну. Тому кожне підприємство, зважаючи на свої можливості, повинно розробляти оптимальну стратегію фінансування інноваційної діяльності. Це зумовлює необхідність комплексно вирішувати проблему фінансового забезпечення інноваційного розвитку. На сьогодні рівень інноваційної активності вітчизняних підприємств зумовлений загостренням ресурсних проблем організації, насамперед фінансових. Актуальним є активізація використання інших джерел фінансування інноваційної діяльності підприємства зокрема, залучення іноземних інвесторів і банківського кредитування.

Виходячи з вищепереліченого, можна запропонувати такі рекомендації щодо формування інноваційного розвитку вітчизняних підприємств машинобудівного комплексу: необхідність попереднього оцінювання здатності підприємств сприймати інновації; формування організаційно-економічного механізму управління інноваційним розвитком підприємств на основі принципів системності, комплексності, гнучкого реагування; розроблення стратегії інвестування в інноваційний розвиток підприємств; аналіз ризиків на всіх етапах життєвого циклу інновації та розроблення заходів для зменшення їхнього негативного впливу.

Впровадження цих заходів дозволить підприємствам машинобудівної галузі виживати серед складних умов жорсткої конкурентної боротьби, як на вітчизняних так і міжнародних ринках. При цьому активізація інноваційної діяльності повинна здійснюватися на основі раціонального сполучення державного регулювання і ринкових механізмів та стимулів.

Література:

1. Чухно А. Актуальні проблеми стратегії економічного і соціального розвитку на сучасному етапі // Економіка України. - 2004. - №5. - С. 20-22.