Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Фінансово-інвестиційні ресурси підприємств

                                                    Ворсовський Олексій Леонідович

                                                    аспірант

                                                    Київського Національного університету

                                                    імені Тараса Шевченка

                                                    кафедри фінансів, грошового обігу та

                                                              кредиту

         Умови господарювання підприємств, що склалися в України, ускладнюють їх інвестиційну діяльність. Інвестиційні процеси характеризуються недостатнім обсягом інвестицій, значною різницею між інвестиційними вкладеннями та інвестиційними потребами, обмеженими можливостями фінансування інвестицій з різних джерел. Це обумовлюється недосконалою законодавчою базою, високим податковим тиском, нерозвиненим фондовим ринком та фінансово-кредитною системою, неефективним використанням амортизаційних відрахувань і нерозподіленого прибутку. Такі умови висувають жорсткі вимоги до формування та підвищення ефективності використання усіх видів ресурсів, а особливо інвестиційних.

         Перед підприємствами виникає ряд задач, які пов’язані з процесом управління ресурсним забезпеченням інвестиційної діяльності, а саме:  раціональне використання наявних та залучення додаткових інвестиційних ресурсів, оптимізація структури інвестиційних ресурсів і їх  оцінка. Таким чином досить актуальними постають питання формування та використання інвестиційних ресурсів.

         Інвестиційні ресурси, якими володіє підприємство, є джерелом його інвестиційної діяльності. Більшість вчених, що займаються дослідженням інвестиційних ресурсів звертають увагу на економічний зміст інвестиційних ресурсів, їх класифікацію та джерела формування. Слід зазначити, що існують різні підходи до тлумачення цього поняття. Але не дивлячись на розбіжності в визначеннях даного терміну, які зумовлені метою та об’єктом дослідження, вчені-економісти майже одностайно відносять до інвестиційних ресурсів грошові активи та інші види активів, призначені для вкладання в певні об’єкти з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.

         Варто зазначити, що з усіх видів інвестиційних ресурсів найбільшу роль відіграють фінансові ресурси, оскільки вони дають можливість інвестору вибирати будь-який об’єкт інвестування та можуть трансформуватися у будь-яку іншу форму інвестиційних ресурсів.

Фінансові ресурси, які використовуються  при здійсненні інвестиційної діяльності складають фінансовий потенціал інвестиційної діяльності. Ці ресурси і є фінансово-інвестиційними ресурсами.

         Таким чином фінансово-інвестиційні ресурси підприємств – це грошові кошти та цінні папери, які за певних внутрішніх та зовнішніх факторів інвестиційного середовища використовуються або можуть бути використані для досягнення цілей інвестиційної діяльності підприємств.

   Фінансово-інвестиційні ресурси є базою реалізації відносин в інвестиційній сфері. Від об’єму та складу фінансово-інвестиційних ресурсів залежить ефективність як інвестиційної так і усієї господарської діяльності підприємства. Таким чином, можна стверджувати, що від фінансово-інвестиційних ресурсів залежить і весь потенціал підприємства. За рахунок цих ресурсів здійснюються всі напрями і форми інвестиційної діяльності підприємств.

Без формування фінансово-інвестиційних ресурсів інвестиційна діяльність неможлива. Їх формування являє собою безперервний процес.  Цей процес відбувається на всіх стадіях життєвого циклу підприємства та носить регулярний характер. При цьому варто зазначити, що кожна стадія життєвого циклу підприємства характеризується різним об’ємом фінансово-інвестиційних ресурсів, темпами й джерелами їх формування. В процесі формування обсягів фінансово-інвестиційних ресурсів повинні враховуватися також всі стадії інвестиційного процесу – передінвестиційна, інвестиційна та експлуатаційна.

 Варто зазначити, що основною метою формування фінансово-інвестиційних ресурсів підприємства  є задоволення потреб у придбанні необхідних інвестиційних активів та оптимізація їх структури з позиції забезпечення ефективних результатів інвестиційної діяльності [4, C. 475; 6, С. 259].

Об’єм і структура фінансово-інвестиційних ресурсів впливає на масштаби і ефективність інвестиційної діяльності підприємств. Об’єм залучаємих фінансово-інвестиційних ресурсів повинен задовольняти інвестиційні потреби підприємства. Загальна потреба в фінансово-інвестиційних ресурсах підприємства базується на розрахунках обсягів реального та фінансового інвестування. Треба зазначити, що об’єм фінансово-інвестиційних ресурсів підприємств не залишається постійно незмінним. Він змінюється з часом і залежить від фінансового стану підприємства, його інвестиційної стратегії та цілей інвестиційної діяльності. Також варто наголосити на тому, що при формуванні фінансово-інвестиційних ресурсів повинні враховуватися не тільки поточні інвестиційні потреби, а й майбутні.

Як вже зазначалося, на ефективність інвестиційної діяльності значно впливає забезпечення оптимальної структури фінансово-інвестиційних ресурсів. Їх оптимальна структура забезпечує фінансову рівновагу підприємства під час здійснення інвестиційної діяльності. Неоптимізована ж структура фінансово-інвестиційних ресурсів генерує ризики порушення фінансової стійкості та неплатоспроможності підприємства. Варто зазначити, що підприємства повинні намагатися так формувати фінансово-інвестиційні ресурси, щоб затрати на їх формування були мінімальними. Можливості формування фінансово-інвестиційних ресурсів підприємства також багато в чому залежать від структури капіталу, яка була досягнута в минулі періоди господарської діяльності підприємства.

Варто наголосити на тому, що тимчасове невикористання фінансово-інвестиційних ресурсів чи їх неповне використання при здійсненні інвестиційної діяльності призводить до того, що вони втрачають свою вартість від інфляції та під впливом інших чинників. Тому формування та використання фінансово-інвестиційних ресурсів повинні бути синхронізовані у часі.

         Підбиваючи підсумок, наголосимо, що в сучасних умовах відбувається багато змін, які впливають на фінансовий потенціал інвестиційної діяльності підприємств та на фінансово-інвестиційні ресурси, які він включає. Це і розширення варіантів використання інвестиційних ресурсів, ускладнення структури й динаміки ресурсної бази інвестиційної діяльності підприємств, посилення ролі держави в мобілізації та ефективному використанні інвестиційних ресурсів. Тому при формуванні фінансово-інвестиційних ресурсів важливо враховувати зовнішні і внутрішні економічні фактори, які впливають на окремі джерела їх формування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список літератури

 

1. Азаренкова Г.М. Фінансові ресурси та фінансові потоки. – Х.: ПП

         Яковлєва, 2003. – 102с.

     2. Адрианов В.Д. Россия: экономический и инвестиционный потенциал. –

         М.: Экономика, 1999. – 662 c.

     3.  Бард В.С. Финансово–инвестиционный комплекс. – М.: Финансы

         и статистика, 1998.

     4. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент: Учебный курс. – Киев:

         Эльга, Ника-Центр, 2006. – 552с.

     5. Должанський І.З., Загорна Т.О., Удалих О.О., Герасименко  І.М.,

    Ращупкіна В.М. Управління потенціалом підприємства: Навчальний

         посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006 – 362 с.

6. Майорова Т.В. Інвестиційна діяльність: Навчальний посібник. – Київ:

    «Центр навчальної літератури», 2004. – 376 с.

7. Марголин А.М., Быстряков А.Я. Методы государственного

    регулирования процесса преодоления инвестиционного кризиса в

    реальном секторе экономики. – Челябинск: Южно-Уральское книжное

    издательство, 1998. – 324c.

8. Пересада А.А. Інвестиційний процес в Україні. – К.: Лібра,

    1998.

9. Просяник В. М. Інвестиційні ресурси: теоретичний та практичний

    аналіз. Харків: Гриф. – 2001. – 80 с.

10.Старик Д.Э. Как рассчитать эффективность инвестиции. – М.:

    Финстатинформ, 1996.

11. Турянська М.М. Інвестиційні джерела. – Донецьк: Юго-Восток, 2004. –

    317 с.

12. Федонін О.С. Потенціал підприємства: Формування та оцінка:

      Навчальний посібник. – К.: КНЕУ, 2006. – 316 с.

13. Дорошенко Т. В. Формування оптимальної структури інвестиційних

    ресурсів на підприємстві. // Фінанси України. – 2002. - № 9 – С. 134-137.