Економічні науки / 7. Облік і аудит

 

Дворніченко О.С.

Київський національний торговельно-економічний університет

Корисність як основа впровадження та функціонування системи управлінського обліку.

Сучасні умови господарювання вимагають ефективного управління підприємствами, а тому, особливої актуальності набуває розробка основоположних засад організації дієвої системи управлінського обліку та її функціонування на вітчизняних підприємствах. Впровадження управлінського обліку дозволяє сформувати підприємству інформацію про його ключові фактори успіху, на основі якої може проводитися ефективна політика управління підприємством та її спрямування на досягнення стратегічних цілей.

Дослідженню проблематики управлінського обліку присвячені праці таких зарубіжних та вітчизняних авторів: Андерсона Х., Апчерча А., Друрі К., Керімова В.Е, Палія В.Ф., Хендріксена Е.С., Хорнгрена Ч., Шеремета А.Д., Яругової А., Бутинця Ф.Ф., Голова С.Ф., Малюги Н.М., Нападовської Л.В., Пушкаря М.С., Сопко В.В., Чумаченко М.Г. і багатьох інших. Незважаючи на велику кількість праць з управлінського обліку, серед науковців і досі не існує спільної думки про його сутність, зміст та сферу застосування, механізми діяльності та принципи формування інформації. Це значно ускладнює процес його впровадження та успішного функціонування на вітчизняних підприємствах.

Говорячи про сутність управлінського обліку, науковці звертаються не лише до визначення його поняття, а і описують основні характеристики  та функції. І якщо поняття управлінського обліку визначають по різному, більшість з них приходить до висновку, що управлінський облік на конкретному підприємстві формується з урахуванням стратегії його розвитку та залежно від потреб головного користувача – управлінця. Так, Бутинець Ф.Ф. зазначає, що «завданням управлінського обліку є складання звітів … для внутрішніх користувачів бухгалтерської інформації. Зміст звітів може змінюватися в залежності від їх цільового призначення і посади управлінця для якого вони призначені». І далі: «Склад елементів системи управлінського обліку може змінюватись в залежності від цілей управління» [1, с. 10].

Нападовська Л.В. зауважує, що «управлінський облік має базуватися на формуванні та використанні його функціональної корисності для системи управління. Методологія системи управлінського обліку повинна змінюватися зі зміною стратегій менеджменту» [4, с.15].

Керімов В.Е. говорить про те, що «в управлінському обліку можуть використовуватись будь-які методи, прийоми та способи, які є корисними для прийняття рішень. Система управлінського обліку складається із множини процедур, які можуть змінюватися в залежності від цілей управління» [3, с.31].

Карпова Т.П. зазначає, що основний принцип управлінського обліку полягає у виборі правил та прийомів, що є корисними для прийняття рішень. Зміст управлінського обліку визначається цілями управління і може бути змінений за рішенням адміністрації в залежності від інтересів та цілей, поставлених перед керівниками внутрішніх підрозділів» [2, с.22-25].

Для кожного окремого підприємства існує власна унікальна стратегія розвитку, що передбачає наявність низки завдань, виконання яких сприятиме руху у визначеному напрямі. З іншого боку, кожне підприємство має свою специфіку діяльності, яку також можна вважати унікальною в силу того, що вона формується під дією багатьох чинників, як внутрішнього, так і зовнішнього середовища функціонування. А відповідно, і інформація, необхідна керівництву для ефективного управління таким підприємством, буде унікальною, і відрізнятиметься від інформації, необхідної для управління іншим підприємством.

Так як, Закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»  визначає, що «підприємства самостійно … розробляють систему внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та звітності» [5] доцільно говорити про те, що основою впровадження та функціонування системи управлінського обліку є корисність.

Перш ніж прийняти рішення про впровадження системи управлінського обліку на окремому підприємстві, керівництво має визначити, чи принесе дана система користь для управління цим підприємством. Якщо на підприємстві приймається рішення про впровадження системи управлінського обліку, то для нього індивідуально визначаються ті інструменти, які забезпечать формування необхідної для управління інформації – тієї яка приноситиме користь.

Зі зміною факторів, що впливають на стратегію та умови діяльності підприємства, інформація, необхідна для ефективного управління, може змінюватись, а відповідно і система управлінського обліку потребуватиме застосування інших інструментів для її формування. Зайві процедури, які обтяжуватимуть працівників і при цьому не приноситимуть корисної інформації, будуть виключатися із цієї системи або спрощуватись

Література:

1.    Бутинець Ф.Ф. та ін. Бухгалтерський управлінський облік. Навч.посібник./ Ф.Ф. Бутинець, Л.В. Чижевська, Н.В. Герасимчук. – Житомир: ЖІТІ, 2000 – 488с.

2.    Карпова Т.П. Управленческий учет: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2004 – 351с.

3.    Керимов В.Э. Управленческий учет: Учебник. – М.: Издательско-торговая корпорация «Дашков и Ко», 2003 – 416с.

4.    Нападовська Л.В. Управлінський облік: Підручник. – К.: Книга, 2004. – 544с.

5.    Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України  № 996-ХІV від 16 липня 1999 р.