Економічні науки

Базарна О.А.

Кременчуцький державний політехнічний університет                                     імені Михайла  Остроградського

Економічна ефективність інвестицій

       Головна роль інвестицій в економіку України, їх вирішальне значення не лише для забезпечення сталого економічного зростання, але, насамперед, для інноваційного розвитку, створення нових, високотехнологічних виробництв і цілих галузей багаторазово підкреслювалися у численних дослідженнях вітчизняних вчених. Інвестиційна активність є основою економічного зростання. Зіставлення його темпів за 1961 – 1991 рр. в 15 державах показало, що на кожен процент збільшення ВВП частка інвестицій має збільшуватися від 3 до 20% ВВП. Тим часом в Україні питома вага інвестицій у складі ВВП знизилася з 22,6% у 2004р. до 21,1% у 2005р. [1].

       Якщо врахувати значне моральне та фізичне зношення основних фондів (як наслідок низької інвестиційної активності ), то проблема зрушень у складі ВВП в бік істотного підвищення капіталізації економіки на основі інвестиційних технологій стає найголовнішою для успішного економічного та соціального розвитку країни. У зв’язку з цим одним з нагальних завдань економічної науки стає розробка теоретичних та практичних аспектів оцінки економічної ефективності інвестиційно – інноваційних проектів.

       У ринкових умовах інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, які вкладаються в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності, внаслідок чого створюється прибуток або досягається соціальний ефект. Інвестиції справляють вирішальний вплив на формування темпів економічного зростання і добробуту населення країни, що, у свою чергу, безпосередньо пов’язане із забезпеченням оптимального співвідношення між нагромадженням і споживанням.

       При аналізі розвитку економічної системи виділяють три головні функції, які виконують інвестиції у процесі розширеного відтворення: по-перше, інвестиційні ресурси забезпечують економічне зростання та якісне оновлення основних фондів на рівні як окремого підприємства, так і національної економіки у цілому;по-друге, за рахунок інвестиційних ресурсів здійснюються прогресивні структурні зміни в суспільному виробництві, які зачіпають найважливіші макроекономічні пропорції;по-третє, за допомогою інвестицій реалізуються досягнення науково – технічного прогресу і здійснюється підвищення на цій основі ефективності  виробництва як на мікро -, так і на макрорівні.

       Багато підприємств України знаходяться на межі банкрутства. Проаналізувавши фінансовий стан підприємства ЗАТ «Кременчуцький лікеро–горілчаний завод» можна констатувати, що підприємство знаходиться в складному фінансовому становищі. Даний стан обумовлений як зовнішніми, так і внутрішніми факторами. Не послідовна, постійно змінюючи законодавча політика держави негативно впливає на діяльність підприємства, перманентний ріст податків, постійний ріст цін на сировину та матеріали від постачальників тощо. Тому дане підприємство, як і багато інших, потребує значних інвестицій.

       В основних розвинутих країнах світу 30-40% інвестицій здійснюється самою державою[2]. За рахунок держави фінансуються інвестиції в галузі виробничої та соціальної інфраструктури, а в деяких країнах, крім того, і в житлове будівництво. Аналіз показує, що за останні роки технологічна структура інвестицій в економіку України поліпшилась. Якщо в 1995-1997рр. спостерігалося падіння питомої ваги затрат на оновлення і утримання устаткування, то потім відбулося її збільшення – з 27% у 1995р. до 54% у 2004р.[2].

       В наш час склалася ситуація невизначеності і розбіжностей у застосуванні методів оцінки економічної ефективності інвестицій. Використання традиційної методики, яка передбачає розрахунок абсолютної ефективності капіталовкладень(строк окупності, чи коефіцієнт ефективності капіталовкладень) і порівняльної ефективності(строк окупності, чи коефіцієнт ефективності додаткових капіталовкладень, показник зведених витрат), яка офіційно не скасована, поступово звужується. Починаючи з 90-х років минулого століття, поширення набула нова методика, запозичена на заході, якою передбачається розрахунок показників чистої приведеної вартості, дисконтованого строку окупності, індексу прибутковості(коефіцієнта рентабельності інвестицій).

       Для оцінки економічної ефективності інвестиційних проектів, які мають порівняно невеликі обсяги інвестицій і строки реалізації, а також для вибору ефективного проекту з декількох альтернативних доцільно використовувати статичні показники абсолютної і порівняльної ефективності(коефіцієнт ефективності, строк окупності інвестицій, зведені витрати), які забезпечують простоту розрахунків і вірогідність їх результатів. Для оцінки економічної ефективності інвестиційних проектів в лікеро-горілчаній промисловості із значними обсягами інвестицій і тривалістю реалізації необхідно розрахувати динамічні показники ефективності – дисконтований строк окупності чи дисконтований коефіцієнт ефективності інвестицій.

       Слід зазначити, що економіка України нині не може задовольнити вимоги західних інвесторів. Серед причин непривабливості українського інвестиційного клімату є повільні темпи реформування економіки й законодавчої бази, а також нераціональний розподіл внутрішніх інвестицій – приватних і державних, високі податки, надмірне регулювання та за політизованість економіки.

       Для зміни структури перехідної економіки України та забезпечення її достатніми інвестиціями, при обмежених внутрішніх ресурсах, необхідно створювати сприятливі умови для залучення іноземних інвестицій, привернувши особливу увагу до прийняття законодавчих документів.

       Література:

       1.С. Аптекар. Оцінка ефективності інвестиційних проектів//Економіка України. - 2007.-№1.-с.42-49.

       2.В. Федоренко. Інвестиції та економіка України//Економіка України.-2007.-№5.-с.12-16.