К.е.н. Циганок О.Є.

Дніпропетровський університет економіки та права

 

Оцінка властивостей трудових витрат.

Математичні методи в економіці

 

Рівень розвитку будь-якого суспільства визначається рівнем вдосконалення його трудових витрат і отже якістю і кількістю вироблених товарів і послуг.

Трудові витрати – це комплекс властивостей, що характеризують доцільну діяльність працівника цеху (відділу, підприємства, галузі тощо), спрямовану на виробництво товарів і послуг.

Відсутність вимірювання властивостей трудових витрат не дозволяє більш точно вимірювати продуктивність праці, заробітну плату та інші економічні показники.

Проблема полягає в уточненні поняття властивість трудових витрат.

Будь-які трудові витрати характеризуються властивостями. Практично усі властивості трудових витрат відомі економістам, філософам, психологам та іншим спеціалістам [23].

Властивості трудових витрат діють на робочих місцях усіх категорій працівників.

Властивості трудових витрат працівників не з'являються в суб'єктах господарської діяльності, а виявляються на внутрішньому і світовому ринках стосовно властивостей трудових витрат інших працівників у процесі реалізації товарів і послуг, що виготовляються ними.

Різні властивості трудових витрат можуть бути властиві різним категоріям працівників.

Зміна властивостей трудових витрат усього лише одного працівника будь-якого підрозділу або навіть іншого підприємства може призвести до зміни властивостей трудових витрат усього суб'єкта господарської діяльності.

Усі властивості трудових витрат є об'єктивними.

Властивості трудових витрат не є елементарними і нерозкладними. Більшість властивостей можна розглядати як сукупність інших властивостей.                                                          Кожну властивість трудових витрат можна оцінити тільки по відношенню до інших властивостей.

Окрема властивість трудових витрат не може існувати ізольовано.

Окрему властивість трудових витрат можна розглядати тільки як результат уявної абстракції.

Майже усі властивості трудових витрат мають визначену інтенсивність і можуть змінюватися в напрямку зменшення або збільшення цієї інтенсивності. Окремі властивості трудових витрат є крапковими. Це означає, що збільшення або зменшення інтенсивності однієї з їхніх компонентів призводить до повного зникнення властивості, як такої, а не до зміни її інтенсивності.

Усі властивості трудових витрат постійно взаємодіють одна з іншою у просторі і часі.

Економісти дуже часто поняття "властивість" відносять до властивості товару [21]. Ці властивості оцінюють методами метрології (вимірювання розмірів, ваги, твердості тощо) [22] та експертними методами (вимірювання естетичних та ергономічних властивостей, запаху, смаку, кольору тощо) [21].

Сучасні уявлення щодо властивостей трудових витрат недостатньо конкретні і не завжди переконливі. Навіть тоді коли різні властивості трудових витрат можна вимірювати об’єктивними методами, їх важко об’єктивно співставити між собою за допомогою одного показника.

З нашої точки зору – це наслідок відсутності загальновизнаного визначення властивості трудових витрат. В результаті маємо аморфне утворення, яке важко використовувати в розрахунках та дослідженнях.

Нам здається що поняття "властивість" трудових витрат повинно бути носієм відповідної форми, конкретного змісту, математично формалізованим, допускати об’єктивне співставлення різноманітних властивостей і входити у відповідну систему.

Більшість властивостей забезпечують стійкість трудових витрат.

Кожна властивість трудових витрат є відносною.

З номенклатури властивостей трудових витрат не можна виключити які-небудь з них або навіть одне єдине.

Більшість властивостей трудових витрат змінюють свою інтенсивність з часом.   

Організаційні властивості являють собою спосіб раціонального сполучення технічних, хімічних, біологічних, санітарно-гігієнічних, фізіологічних, психологічних і природнокліматичних властивостей трудових витрат[6, 14, 18].

Технічні властивості трудових витрат являють собою штучні органи працівника у виді основних засобів (капіталу) [3, 5].

Хімічні властивості трудових витрат являють собою хімічно активні предмети праці [8].

Біологічні властивості трудових витрат являють собою біологічно активні предмети праці. Вони включають сукупність різних видів тварин і рослин [13].

Санітарно-гігієнічні властивості трудових витрат являють собою енергетичне забруднення робочого місця, що має техногенне походження. Вони характеризують середовище в якій здійснюються трудові витрати [1, 2, 7, 11, 19].

Фізіологічні властивості трудових витрат являють собою закономірності протікання фізіологічних процесів і особливості їхнього регулювання в умовах трудових витрат [15].

Психологічні властивості трудових витрат являють собою психічні процеси, що забезпечують регуляцію поведінки працівника при виробництві товарів і послуг [4, 9, 12, 17, 20].

Природнокліматичні властивості являють собою речовини природи, перетворені працівником у предмети і засоби праці з метою виробництва товарів і послуг [10, 16]. Ці властивості є першоджерелом усіх матеріальних і нематеріальних благ, а також усіх властивостей трудових витрат.

Таким чином, приведені дані свідчать про те, що основою найрізноманітніших трудових витрат, що приводять до виробництва товарів і послуг, є властивості. Вони можуть бути наочно представлені у вигляді прямокутників різних розмірів і кількісно визначені на основі їхньої імовірності, ваги і значимості.

Усе це дозволить поглибити наші представлення про трудові витрати і зробити ще один крок на шляху їхньої кількісної оцінки.

Метою роботи є об’єктивна оцінка властивостей трудових витрат.

Щиру природу властивостей трудових витрат установлювали шляхом їхньої ізоляції від стороннього впливу і створення ідеальних умов для протікання.

Задачі роботи:

– зробити визначення понять "властивість трудових витрат", "робоче місце працівника", "імовірність, вага та значимість властивості трудових витрат"

– виразити ці поняття у вигляді геометричних фігур;

– розробити класифікацію властивостей трудових витрат.

Особливість досліджень полягала не тільки в поглибленому аналізі властивостей трудових витрат, що забезпечують створення конкурентноздатних на світовому ринку товарів і послуг, але й у спробі конкретизувати предмет досліджень шляхом формулювання в кожному конкретному випадку повновагих визначень розроблених понять.

Це можна проілюструвати наступними визначеннями.

Властивість трудових витрат – це одна з організаційних, технічних, хімічних, біологічних, санітарно-гігієнічних, фізіологічних, психологічних і природнокліматичних характеристик, що разом з іншими характеристиками в працівника діє в межах його робочого місця.

Через властивість трудових витрат визначається їхня величина в кожного працівника.

Виконані економічні визначення уособлюють собою початок досліджень, спрямованих на математизацію економічних понять і розробку методики, що дозволяє з високою точністю підраховувати очікуваний результат.

Перший крок у математичній формалізації економічних понять полягає в розробці адекватних їм графічних понять у гранично наочному виді, що допускає їхню участь у формулюванні більш складних економічних понять.

Властивість трудових витрат у графічному виді – це прямокутник, довжина якого характеризує сумарну імовірність негативного (Р) і йому прямо протилежного позитивного (Р') факторів, що дорівнює сто відсотків, а висота – його вага (М, М') (рис. 1).

 

Рис 1. Характеристики властивості трудових витрат у графічному виді

 

Сутність негативних і позитивних факторів властивості трудових витрат розглянута в публікації [24].

Виразивши властивості трудових витрат у вигляді геометричних фігур відмовилися від різних закономірностей властивостей і виразили їх площами прямокутників, кожен елемент яких має своє змістовне навантаження.                 Властивості трудових витрат переносяться на вироблені товари і послуги цілком за один виробничий цикл або поступово протягом тривалого часу.

Трудові витрати являють собою метод включення у виробленні товари і послуги нових речовин, процесів, сил природи тощо.

Робоче місце працівника – це тривимірний простір у якому властивості трудових витрат переносяться на вироблені товари і послуги.

Робоче місце працівника визначає межі дії його властивостей трудових витрат. Усі властивості трудових витрат різні.

Щоб привести їх до єдності і зіставити між собою усі властивості трудових витрат характеризували імовірністю, вагою, а їхній добуток – значимістю.

Імовірність властивості трудових витрат – це сума імовірностей негативного і йому прямо протилежного позитивного факторів, рівна сто відсотків, виражена у відсотках.

Імовірність властивості трудових витрат у графічному виді – це довжина прямокутника, рівна сумі довжин двох прямокутників, що характеризують негативний і йому прямо протилежний позитивний фактор, що утворять властивість трудових витрат (рис. 1), рівна сто відсотків.

 

РВЛ = Р + Р' = 100%,

 

де РВЛ – імовірність властивості трудових витрат, %;

Р – імовірність негативного фактора властивості трудових витрат, %;

Р' – імовірність позитивного фактора властивості трудових витрат, %.

 

Вага властивості трудових витрат – це величина, що у сполученні з імовірністю властивості, рівної сто відсотків, показує частку його участі в трудових витратах, виражена у відсотках.

Вага властивості трудових витрат у графічному виді – це висота прямокутника, що характеризує властивість трудових витрат, довжина якого дорівнює сумі довжин двох прямокутників, що характеризують негативний і йому прямо протилежний позитивний фактори, рівна сто відсотків у властивості трудових витрат (рис. 1).

 

МВЛ = М = М' = 100%,

 

де МВЛ – вага властивості трудових витрат, %;

М – вага негативного фактора властивості трудових витрат, %;

М' – вага негативного фактора властивості трудових витрат, %.

 

Значимість властивості трудових витрат – це добуток імовірності властивості або суми імовірностей негативного і йому прямо протилежного позитивного факторів, рівної сто відсотків, на його вагу, у властивості трудових витрат, виражене в подвійних відсотках.

Значимість властивості трудових витрат у графічному виді – це площа прямокутника, що характеризує властивість з довжиною, що характеризує імовірність властивості і висотою, що характеризує його вага у властивості трудових витрат (рис. 1).

 

ЗВЛ = РВЛ МВЛ = МВЛ (Р + Р') = 100 · МВЛ = 100М = 100М',

 

де ЗВЛ – значимість властивості трудових витрат, %%;

РВЛ – імовірність властивості трудових витрат, %;

МВЛ – вага властивості трудових витрат, %;

Р – імовірність негативного фактора властивості трудових витрат, %;

Р' – імовірність позитивного фактора властивості трудових витрат, %.

М – вага негативного фактора властивості трудових витрат, %;

М' – вага позитивного фактора властивості трудових витрат, %.

 

Імовірність, вага і значимість властивості трудових витрат дозволяють кількісно їх оцінити і ранжувати за величиною.

Усі властивості трудових витрат нами для зручності розподілені на вісім груп: організаційні, технічні, хімічні, біологічні, санітарно-гігієнічні, фізіологічні, психологічні і природно-кліматичні.

 

 

 

 

 

Література

 

1. Алексеев С.В., Усенко В.Р. Гигиена труда. – М.: Медицина, 1988.

2. Безопасность жизнедеятельности / Под общ. ред. С.В. Белова. – М.: Высшая школа, 1999.

3. Васильева И.Н. Экономические основы технологического развития: Учебное пособие для вузов. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1995.

4. Вудсон У., Коновер Д. Справочник по инженерной психологии для инженеров и художников-конструкторов. / Пер. с англ., под ред. Венда В.Ф. – М.: Мир, 1968.

5. Данилевский В.В. Технология машиностроения. – М.: Высшая школа, 1984.

6. Зинченко В.П., Мунипов В.М. Основы эргономики. – М.: МГУ, 1979.

7. Козлов В.Ф. Справочник по радиационной безопасности. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Энергоатомиздат, 1987.

8. Кривошеев Н.П. Основы процессов химической технологии. – Мн.: Вышэйш. школа, 1972.

9. Немов Р.С. Психология. В 3 кн. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999.

10. Нобел Б. Наука об окружающей среде. Как устроен мир. Т.1. – М.: Мир, 1993.

11. Общая гигиена: Учебник. / Г.И. Румянцев, М.П. Воронцов, Е.И. Гончарук и др.; Под ред. Г.И. Румянцева, М.П. Воронцова. – М.: Медицина, 1990.

12. Основы инженерной психологии: Учеб. для техн. вузов / Б.А. Душков, Б.Ф. Ломов, В.Ф. Рубахин и др.; Под ред. Б.Ф. Ломова. – 2-е изд., доп. и перераб. – М.: Высшая школа, 1986.

13. Популярный биологический словарь / Н.Ф. Реймерс. – М.: Наука, 1990.

14. Словарь по этике / Под ред. И.С. Кона. 5-е изд. – М.: Политиздат, 1983.

15. Словарь физиологических терминов. – М.: Наука, 1987.

16. Словник-довідник по екології. – Київ: Наукова думка, 1994.

17. Смирнов Б.А., Душков Б.А., Космолинский Ф.П. Инженерная психология: (Экономические проблемы). – М.: Экономика, 1983.

18. Современная экономика труда: Монография. / Руководитель авторского коллектива и научн. ред. В.В. Куликов. Институт труда Минтруда России (НИИ труда). – М.: ЗАО “Финстатинформ”, 2001.

19. Справочник по гигиене труда. / Под ред. Карпова Б.Д., Ковшило В.Е. – Л.: Медицина, 1976.

20. Справочник по инженерной психологии / Под ред. Б.Ф. Ломова. – М.: Машиностроение, 1982.

21. Техническая эстетика и основы художественного конструирования / Шпара П.Е. – 2-е изд., перераб. и доп. – К.: Вища шк. Головное изд-во, 1984.

22. Тюрин Н.И. Введение в метрологию. – М.: Изд-во стандартов, 1976.

23. Уемов А.И. Вещи, свойства и отношения. – М.: Изд-во АН СССР, 1963.

24. Цыганок О.Е. Количественная оценка вероятностей, весов и значимостей факторов трудовых затрат // Академічний огляд. – 2003. – № 1.