Психологія і соціологія /

13. Сучасні технології соціологічних опитувань

 

Швидка Л.І.

Дніпропетровський національний університет

Політична культура сучасного студентства як об'єкт соціологічного дослідження

 

Політична культура населення, окремих його прошарків є вельми важною характеристокою функціонування соціуму. Саме політична культура в значній мірі визначає особливості розвитку суспільства, функціонування політичної системи, характер взаємовідносин між організацією вільних громадян та державними інститутаціями. Доцільно зауважити, що розбудова громадянського суспільства в Україні неможлива без відповідних політичних орієнтацій щодо політичної системи, в якій живуть сучасні українці. Проголошення інститутів громадянського суспільства автоматично не призведе до появи такого суспільства. Тому вкрай важливим є виявлення й аналіз тих передумов, що здатні сприйняти „правила гри” громадянського суспільства і можуть допомогти населенню інтегруватися в нього. Саме політична культура, на думку автора, виступає важливою передумовою формування громадянського суспільства.

Загалом політичну культуру можна визначити як комплекс стійких поглядів, переконань, орієнтацій і зразків поведінки, що характеризують ставлення людей до політичної сфери життя суспільства, рівень і спрямованість їх політичної активності. Структуру політичної культури складають наступні компоненти: цінності, що становлять мотиваційний базис політики; норми, які регулююють перехід від цінностей до конкретних способів політичної діяльності; символи, тобто умовні образи найважливіших політичних ідеалів (герб держави, національні прапори, ордена, емблеми партій тощо); традиції, що передають із покоління в покоління моделі політичної поведінки; засоби реалізації політичних орієнтацій відповідних соціальних груп.

Аналіз наукової літератури з цієї проблеми дозволив виокремити певні  підходи до вивчення політичної культури в сучасній науці.  Перший підхід робить акцент на тому, що само поняття «політична культура» указує на специфічні політичні орієнтації, установки відносно політичної системи, її різних частин та установки відносно власної ролі в політичній системі. Іншими словами, політична культура - це політична система, інтеріорізована в знаннях, відчуттях і оцінках населення. Другий підхід наголошує на важливості дослідження політичної поведінки. Сфера поведінки, як зазначають представники цього підходу, є найважливішою характеристикою політичної культури і має наступні прояви: форми і рівень участі  в політичному житті суспільства (мітингах, демонстраціях, політичних страйках, пікетах, партійній діяльності); форми і рівень взаємодії з державними інститутами, політичними партіями і рухами (конфронтація, співпраця, неспівпраця); форми і рівень взаємодії з іншими суб'єктами політичного процесу; види електоральної поведінки тощо.

Враховуючи особливості цих підходів, автор досліджував політичну культуру студентства (було проведено опитування студентів Дніпропетровського Національного Університету, в ході якого методом інтерв'ю було опитано 150 представників чотирьох факультетів: соціально-гуманітарного, психологічного,  економічного, геолого-географічного та фізико-технічного інституту), орієнтуючися на три змістовні блоки: політичну компетентність; політичну активність і відношення респондентів до існуючих політичних інститутів й органів влади. Аналіз отриманих даних дозволив дійти наступних висновків:

1.     На сьогоднішній день рівень політичної компетентності студентської

молоді є низьким. Як показало дослідження, лише 8% опитаних відзначили, що повною мірою розуміють особливості та спрямованість економічної політики, що проводиться в державі. Аналізуючи відповіді респондентів на запитання стосовно соціальної політики, було встановлено, що кожний п'ятий респондент вважає, що  розбирається в цілях і значенні соціальної політики держави, а 22% респондентів відзначили своє  розуміння спрямованності та особливостей зовнішньої політики, що проводиться державою протягом останнього року.  Таким чином, можна констатувати, що значна кількість студентської молоді практично не ознайомлена  з особливостями, сутністю, напрямами, принципами політики, що проводиться державою.     

2.     Рівень політичної активності студентської молоді ДНУ також є достатньо

низьким, оскільки основна маса опитаних не приймають і не збираються приймати участь в будь-яких формах політичної діяльності. Певне «пожвавлення» активності може відбутися, якщо різко погіршаться умови життя й навчання студентів. Серед опитаних 10 % відповіли, що обов'язково візьмуть участь в акціях протесту, 38% вважають, що напевно візьмуть участь в таких акціях, якщо виникне така ситуація. Щодо можливих протестних форм, то, на думку студентів, ними можуть бути: збір підписів під зверненнями до влади (37%), мітинги і пікетування установ (23%), страйки (19%), блокування залізничних і автомобільних доріг (8%), голодовка (4%).

3. Дослідження виявило високий рівень недовіри студентської молоді практично до всіх органів влади. Звісно, це не є доброю тенденцією, бо найважливішою умовою розбудови в Україні громадянського суспільства вважається високий рівень довіри політичному лідеру держави (президенту) поряд з довірою основним політичним і соціальним інститутам суспільства. Цікавими у цьому плані є відповіді студентів відносно їх участі у виборчому процесі. Так, 73% респондентів вважають, що участь у виборах - це обов'язок громадянина, але тільки 12 % опитаних вважають, що їх участь у виборах -  це реальна можливість впливати на ситуацію в країні.

Отже, наведене дозволяє зробити висновок відносно низького рівня політичної культури сучасних студентів, що безсумнівно може стати певною перешкодою на шляху демократичних перетворень в Україні, розбудови громадянського суспільства.