Вплив на організм клінічно здорових щурів

 препарату «Ко-ензим С»

 

Масліков С.М., Спіцина Т.Л.

 

Дніпропетровський державний аграрний університет

 

 

РЕФЕРАТ

В результаті проведених досліджень з’ясовано позитивний вплив на організм клінічно здорових щурів антигомотоксичного препарату ко-ензим композитум, проте за тривалого (впродовж 30 діб) застосування проявляються ознаки катоболічної та нефротоксичної дії

 

Вступ

В останній час гомеопатія і, особливо її комплексний напрямок - гомотоксикологія, отримали широке визнання та застосування в медичній і ветеринарній практиці: сучасні технології виготовлення антигомотоксичних препаратів і отриманий високий терапевтичний ефект не викликає у більшості лікарів сумнівів щодо доцільності призначення препаратів цього класу. В першу чергу це стосується препаратів фірми ХЕЕЛЬ в традиційних лікарських формах, впровадження яких до практичної медицини не потребує кардинальної зміни стереотипів діяльності лікаря-клініциста. До того ж багатьом фахівцям імпонує відсутність у цих препаратів протипоказань, в тому числі за одночасного застосування традиційних засобів терапії і профілактики. Вважають, що за умов використання гомеопатичних препаратів передозування практично є неможливим. Ін’єкційні дози: 0,51 мл котам и цуценятам; 2 3 мл дорослим собакам середніх розмірів (вагою 20 - 40 кг); 510 мл коням і великій рогатій худобі. На дозу впливає тип нервової діяльності тварини (для спокійних тварин доза звичайно є вищою). За орального застосування одноразова доза складає: для новонароджених котят, цуценят і дрібних декоративних птахів 1 - 2 краплі, для дорослих тварин - 3 15 крапель залежно від маси тварини. Максимальною частота застосування препаратів всередину є за умов гострого перебігу патологічного процесу - кожні 10 хвилин, а мінімальною – за хронічного перебігу – 1 ‑ 2 рази на добу. Інтервали між ін’єкціями, відповідно за гострого перебігу  812, а за хронічного ‑  4872 години. Тривалість курсу лікування залежить від динаміки розвитку хвороби. Наприклад: за гострих маститів, отитів і дерматитів лікування триває 56 діб, за гострих вірусних інфекцій – 1014 діб. За умов хронічних хвороб – 2 ‑ 3 місяці, а в разі дегенеративних змін курс лікування може тривати необмежений час.

На нашу думку антигомотоксичні препарати, володіючи виразною терапевтичною дією, повинні мати певний вплив і на здоровий організм. Тому метою наших досліджень було за основними морфологічними і біохімічними показниками крові визначити ступінь і направленість  тривалого впливу препарату «Ко-ензим С» на організм клінічно здорових щурів.

Матеріал і методика. Дослідження виконувались в умовах кафедри хірургії і акушерства с.-г. тварин і віварію факультету ветеринарної медицини ДДАУ на 40 білих щурах вагою 140 г. Усі тварини перед початком досліджень (підготовчій період) були ретельно обстежені і піддані дегельмінтизації препаратом альбендазол у дозі 0,2 г на 1 кг ваги. Для цього загальна доза антгельмінтика змішувалась з концентрованим повнораціонним кормом «Зернятко» і згодовувалась невеликими порціями (з метою повного поїдання) груповим способом. Крім того усіх тварин до початку досліджень поділили на 5 груп по 15 тварин в кожній і впродовж двох тижнів, а потім впродовж усього періоду спостережень годували повнораціонним концентрованим кормом «Зернятко». В обліковому періоді щурам першої групи один раз на добу внутрішьомязово ін’єктували Ко-ензим С в дозі 0,03 мл.  Тваринам контрольної групи ін’єктували по 0,03 мл стерильного фізіологічного розчину. Експеримент тривав чотири тижні. На кінець четвертого тижня в усіх тварин досліджували загальний стан, масу тіла, морфологічні (вміст гемоглобіну, кольоровий показник, швидкість осідання еритроцитів, масу гемоглобіну в одному еритроциті, кількість еритроцитів і лейкоцитів, лейкоцитарну формулу) та біохімічні ( вміст у сироватці крові загального білка і його фракцій, рівень лужного резерву, кількість ліпопротеїдів, неорганічного фосфору і кальцію, креатиніну, залишкового азоту, альфа-амілази, глюкози, активність лужної фосфатази, аланінамінотрансферази, аспартатаміностансферази,) показники крові. Усі отримані цифрові показники піддавали статистичній комп’ютерній обробці, зводили у таблиці і аналізували.

Результати досліджень. Враховуючи безпечність застосування антигомотоксичних препаратів і незначний їх вплив на здоровий організм, ми мали замету все ж таки визначити їх вплив на здорових щурів. Отримані нами дані представлені в таблиці.

В результаті проведених досліджень з’ясовано, що ін’єкції  Ко-ензиму С викликали у тварин підвищення інтенсивності білково-азотистого обміну, що проявлялось зменшенням вмісту в сироватці  крові, як загального білка, так і альбумінів з глобулінами. Вірогідно, що препарат має стимулюючу дію на засвоєння азотумісних речовин корму. До того ж у крові щурів дослідної групи виявлено достовірне збільшення рівня залишкового азоту та сечовини, що може вказувати на катоболічну та нефротоксичну дію ко-ензиму С.

 

 

 

 

 

Таблиця. Вплив  Ко-ензиму С ( 4-х тижневе застосування) на біохімічні показники крові клінічно здорових щурів

 

 

Заг. білок,

г

А,

г

Г,

г

А/Г, од.

Креатинін,

мкмоль

Зал. азот,

мг%

Сечовина,

ммоль

Азот сеч.,

мг%

Конзим С

М

56,4

27,4

29,0

0,95

38,4

49,3

9,9

27,6

m

0,59

0,18

0,42

0,01

1,18

0,56

0,06

0,16

Контроль

М

69,1

35,3

33,8

1,04

43,9

30,6

6,0

16,8

m

0,50

0,23

0,35

0,01

0,67

0,35

0,05

0,13

 

 

Луж. фосф.,

ммоль/л/ч

АСТ,

мкмоль/ч/мл

АЛТ,

мкмоль/ч/мл

Глюкоза,

ммоль

Са,

ммоль

Р,

ммоль

Заг. ЛП, мг%

 

ά-ЛП,

мг%

β-ЛП,

мг%

Ко-ензим С

М

10,7

3,13

0,33

6,6

2,3

1,5

283

254,2

28,7

m

0,38

0,03

0,03

0,08

0,03

0,04

6,6

7,41

2,3

Контроль

М

12,9

3,24

0,41

6,3

1,9

1,7

276,5

204,2

72,5

m

0,12

0,02

0,02

0,02

0,01

0,03

8,60

3,75

4,85

 

Препарат проявляє гепатопротекторні властивості, оскільки після його застосування відмічено зменшення у порівнянні з контролем активності маркерних ферментів печінки – АСТ и АЛТ. Також застосування препарату викликає зменшення активності лужної фосфатази, що мабуть пов’язано з  нормалізацією процесів мінералізації кісткової тканини.

На концентрацію загальних ліпопротеїдів впливу ми не спостерігали, проте було відмічено перерозподіл їх фракційного складу. Так, рівень βіпопротеїдів різко зменшився, що може бути пов’язано з посиленим їх захватом гепатоцитами, а також з посиленим синтезом αіпопротеїдів, що транспортують ліпіди до тканин, забезпечуючи їх енергетичним субстратом.

 

Висновки

 

1.    Ко-ензим С має системну дію на організм клінічно здорових щурів, причому ступінь і направленість  їх впливу залежить від тривалості застосування.

2.    За нетривалого застосування Ко-ензим С здебільше позитивно впливає на обмін речовин, що проявляється помірною його стимуляцією в межах фізіологічної норми, проте за тривалого застосування препарату (30 діб) проявляється ефект  нефротоксичної дії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Масліков Сергій Миколайович, кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри хірургії і акушерства с.-г. тварин Дніпропетровського державного аграрного університету

Спіцина Тетяна Леонідівна, старший викладач кафедри хірургії і акушерства с.-г. тварин Дніпропетровського державного аграрного університету

 

Вплив на організм клінічно здорових щурів

 препарату «Ко-ензим С»

 

Секція: Ветеринарія     Підсекція: Ветеринарна медицина

М. Дніпропетровськ

Проспект Героїв, 12/495

Тел. (056) 68-33-77

maslikov@mail.ru