Гриневич Юлія

  Науковий керівник – В.С.  Пинко

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Значення інформаційних технологій у підвищенні економічної та фінансової ефективності функціонування підприємства

Нова економічна ситуація ставить перед підприємствами ряд задач, щодо його розвитку та функціонування. Зокрема потребують уваги такі: підвищення конкурентної боротьби; необхідність випускати продукцію відповідно до поточних замовлень покупців, а не з довгостроковими перспективними планами; необхідність оперативного прийняття рішень у складній економічній ситуації; зміцнення зв’язків між постачальниками, виробниками і покупцями. У конкурентній боротьбі перемагає тільки той, хто швидше за інших реагує на зміни в бізнесі і приймає більш вірні рішення. Саме інформаційні технології допомагають керівникам промислових підприємств у вирішенні цих складних задач. Країни ринкової економіки мають великий досвід створення і розвитку інформаційних технологій для промислових підприємств. Одним з найбільш поширених методів керування виробництвом і дистрибуцією в світовій практиці є стандарт MRP 11 (Manufacturing Resource Planning) – планування ресурсів виробництва, який розроблено в США і підтримується Американським Товариством з Контролю за Виробництвом і Запасами – American Production and Inventory Control Society (APICS).

Результати використання інтегрованих систем даного стандарту є: одержання оперативної інформації про поточні результати діяльності підприємства як у цілому, так і з повною деталізацією по окремих замовленнях, видам ресурсів, виконанню планів; планування і контроль за всім циклом виробництва з можливістю впливу на нього з метою досягнення оптимальної ефективності у використанні виробничих потужностей, усіх видів ресурсів і задоволення потреб замовників; значне скорочення невиробничих витрат; захист інвестицій, зроблених в інформаційні технології; можливість поетапного впровадження системи, з урахуванням інвестиційної політики конкретного підприємства.

Формування системи інформаційного забезпечення управління фінансовою діяльністю представляє собою процес безперервного цілеспрямованого підбору відповідних інформативних показників, які необхідні для здійснення аналізу та підготовки ефективних управлінських рішень за всіма аспектами фінансового стану підприємства, його фінансових результатів та інвестиціями. Система інформаційного забезпечення управління фінансовою діяльністю підприємства розглядається в тісному взаємозв’язку з застосуванням міжнародних стандартів у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в Україні.

Інформаційне забезпечення фінансовою діяльністю можна поділити на такі групи: 1. Оперативне (поточне); 2. Аналітичне (результативне); 3. Стратегічне (планування та прогнозування).

У процесі своєї діяльності керівники та фахівці підприємства визначають основні вимоги до інформаційного забезпечення. На практиці існують такі основні підходи до впровадження інформаційної системи: 1. Сучасна комплексна інформаційна система впроваджується на підприємстві паралельно з існуючою системою фінансової звітності. 2. Інформаційна система на основі універсальних програмних продуктів впроваджується на підприємстві за допомогою внутрішніх ІТфахівців. Обидва методи мають свої переваги та недоліки залежно від рівня підприємства, фази розвитку тощо.

Дослідження щодо сучасних підприємств показали, що найбільш доцільно використовувати системний підхід впровадження інформаційної системи підприємства, підсистемою якої є аналітична система фінансової звітності. Такий підхід є найбільш доцільним для сучасних українських підприємств.

Таким чином, можна виділити основні етапи впровадження сучасної інформаційної системи: підготовчий етап роботи, при якому керівник і провідні фахівці підприємства визначають основні показники діяльності підприємства; методи аналізу; форми представлення інформації. На етапі моделювання здійснюється побудова основних моделей діяльності підприємства; аналіз типу «як є» та «як буде»; створення сценаріїв прогнозування роботи компанії. На цей етап доцільно запланувати навчання персоналу компанії роботі в новому інформаційному середовищі. Третій етап впровадження передбачає паралельне існування «старої» та «нової» інформаційної системи. На четвертому етапі виконують тестування роботи інформаційної системи за визначеними показниками та готують документацію для подальшої поточної роботи системи.

Системний підхід передбачає використання принципів відкритої системи. Фахівці компанії здійснюють моніторинг основних показників фінансової звітності та вдосконалюють програмне забезпечення та інтерфейс системи.

Подальший розвиток підприємницької діяльності в Україні залежить від стратегічної лінії держави в цьому питанні, від ролі державної власності, від ефективності використання інструментів державного регулювання. У сучасних умовах потрібна дієва система фінансового забезпечення державних програм підтримки підприємництва в Україні, сприятлива податкова політика, удосконалення існуючих механізмів та законодавчо-нормативних основ здійснення підприємництва, а також підвищення дієздатності чинного законодавства.

 

Список використаних джерел:

1. Белялов Т.Є. Інформаційні технології у забезпеченні розвитку фінансової діяльності підприємств корпоративного типу // Актуальні проблеми економіки.-2008.-№10 – С 52.

2. Климовицька Г. Регіональні особливості інформаційно-аналітичного забезпечення управління підприємством Актуальні проблеми економіки.-2008.-№2 – С 172-176.

3. Радзишевський А.О./Корпоративні системи.-2007.-№4 – С 71.