Экономические науки/Экономика предприятия

 

Іванова К.Ю., Назаренко О.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського

Стягнення збору за забруднення навколишнього природного середовища з підприємств

 

Збір за забруднення навколишньго природного середовища відноситься до доходів державних цільових фондів. Метою статі є дослідження проблем збору за забруднення навколишнього середовища для підприємств. Для концентрації коштів з метою цільового фінансування природоохоронних і ресурсозбері­гаючих заходів, а також для зменшення впливу забруднення навколишнього природного середо­вища на здоров'я населення у 1991 році було створено Державний фонд охорони навколишнього природного середовища. Головним розпорядником коштів Фонду є Мі­ністерство екології і природних ресурсів в особі його Міністра.

Платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів[3].

Об'єктами обчислення збору є:
- для стаціонарних джерел забруднення - обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах;
- для пересувних джерел забруднення - обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючі речовини.
Нормативи збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлюються як фіксовані суми в гривнях за одиницю основних забруднюючих речовин та розміщених відходів
.

Збір за забруднення  навколишнього  природного  середовища
справляється за:

 - викиди в  атмосферне  повітря  забруднюючих  речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення;

 - скиди забруднюючих  речовин  безпосередньо  у  водні  об'єкти;
           - розміщення відходів;
           - утворення  радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

 - тимчасове  зберігання  радіоактивних відходів їх виробниками.

Розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища складають платники збору.

Базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу.
Розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Якщо останній день строку подання розрахунку збору припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим робочий день [1,ст.5].
Збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Нормативи екологічного збору затверджені Постановою КМУ від 01.03.99 р. №303 „Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору”. Постановою КМУ від 28.03.2003 р. №402 ці нормативи були збільшені з 01.04.2003 р. рівно у півтора разу. У результаті за обсяги забруднення навколишнього природного середовища, здійсненого у квітні — грудні 2008 року, застосовуються нормативи збору, збільшені у декілька раз[2, п.3].

Литература:

1.     Закон України №1264-XII "Про охорону навколишнього природного середовища"

2.     Постанова КМ України №303 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору"

3.     www.vobu.com.ua